Turecka opozycja ogłasza zwycięstwo w Stambule, Ankara ciosem Erdogana | Wiadomości wyborcze

Burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu okrzyknął zwycięstwo jako cios dla tureckiej prezydentury po dwóch dekadach.

Główna partia opozycyjna Turcji odniosła zwycięstwa w wyborach lokalnych w Stambule i Ankarze, zadając prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (partia AK) największą porażkę od ponad dwóch dekad.

W niedzielę w Stambule otwarto ponad 95 procent urn wyborczych, a burmistrz Partii Republikańskiej (CHP) Ekrem Imamoglu ogłosił zwycięstwo nad kandydatem rządzącej Partii AK Erdogana ponad milionem głosów.

„Ci, którzy nie rozumieją przesłania narodu, ostatecznie poniosą porażkę” – powiedział pod koniec niedzieli tysiącom zwolenników były biznesmen Imamoglu.

„Dziś wieczorem 16 milionów obywateli Stambułu wysłało wiadomość do naszych rywali i prezydenta”.

W stolicy Ankarze burmistrz Mansur Yavas z CHP ogłosił zwycięstwo nad swoim rywalem, uznając wynik za „jasny sygnał dla rządzących tym krajem”.

Elektrociepłownia była również obecna w trzecim mieście Turcji, Izmirze.

W sumie CHP zdobyła 36 z 81 prowincji Turcji, jak podaje państwowe Anadolu, wdzierając się do kilku bastionów partii AK.

Zwolennicy opozycji zebrali się w Stambule, aby świętować wyniki, dziesiątki tysięcy zapalając pochodnie i machając tureckimi flagami.

W przemówieniu wygłoszonym z balkonu pałacu prezydenckiego Erdogan, który rządzi Turcją od 2002 roku, przyznał, że jego partia „straciła na pozycji” w całym kraju i zapowiedział, że zastanowi się nad sobą i naprawi błędy.

„Naprawimy nasze błędy, naprawimy nasze niedociągnięcia” – powiedział.

W poprzednich wyborach samorządowych w 2019 r. Imamoglu wygrał wyścig na burmistrza Stambułu, co było jak dotąd największym ciosem wyborczym dla Erdogana i jego partii AK. Porażka odbiła się także na sercu Erdogana, który urodził się i wychował w mieście, a w latach 90. był jego burmistrzem.

Niedzielne wybory samorządowe to nowy cios dla prezydenta, który za cel postawił sobie odzyskanie kontroli nad obszarami miejskimi.

READ  Koordynator ofensywy w stanie Michigan, Matt Weiss, został wysłany na urlop w związku z policyjnym dochodzeniem

Około 61 milionów osób jest uprawnionych do głosowania w niedzielę na burmistrzów, radnych prowincji i innych urzędników lokalnych w 81 prowincjach Turcji.

Ogólnokrajowe wybory samorządowe były postrzegane przez analityków i opinię publiczną jako miara zarówno poparcia Erdogana, jak i trwałości opozycji w warunkach rosnącej inflacji i spadku tureckiej waluty wobec dolara.

Sinan Ulgen, dyrektor think tanku Edam z siedzibą w Stambule, powiedział The Associated Press, że „zaskakujący wynik” był wynikiem chęci ukarania partii rządzącej przez wyborców za stan gospodarki, a wybory określił jako „przełomowy moment Imamoglu”. .”

„Okaże się jako naturalny kandydat opozycji w kolejnej turze wyborów prezydenckich” – powiedział Ulgen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *