USA twierdzą, że rosyjski samolot bojowy zestrzelił amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym

KIJÓW, Ukraina (AP) — Rosyjski myśliwiec uderzył w śmigło Stany Zjednoczone poinformowały, że siły amerykańskie zestrzeliły we wtorek bezzałogowy statek powietrzny nad Morzem Czarnym, co było „bezczelnym naruszeniem prawa międzynarodowego” przez amerykańskiego drona obserwacyjnego.

Ale Rosja nalegała, aby jej samoloty bojowe nie zaatakowały drona MQ-9 Reaper. Zamiast tego powiedział, że dron wykonał ostry manewr i rozbił się w wodzie po spotkaniu z rosyjskimi samolotami bojowymi, które ścigały go, aby przechwycić go w pobliżu Krymu.

Incydent, który dodał napięcia rosyjsko-amerykańskie w wojnie Moskwy na Ukrainie, wydawał się być pierwszym przypadkiem od szczytu zimnej wojny, kiedy amerykański samolot został zestrzelony po zderzeniu z rosyjskim myśliwcem.

Według rzecznika bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Johna Kirby’ego, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan poinformował prezydenta USA Joe Bidena o incydencie. Powiedział, że urzędnicy Departamentu Stanu USA będą rozmawiać bezpośrednio ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami i „wyrażą swoje zaniepokojenie tym niebezpiecznym i nieprofesjonalnym przechwyceniem”.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price nazwał to „bezczelnym naruszeniem prawa międzynarodowego”. Powiedział, że Stany Zjednoczone wezwały ambasadora Rosji do protestu, a ambasador USA w Rosji Lynn Tracy wygłosił podobne uwagi w Moskwie.

Amerykańskie dowództwo europejskie poinformowało, że dron operował w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, kiedy został przechwycony przez dwa rosyjskie myśliwce Su-27. Powiedział, że siły amerykańskie zestrzeliły MQ-9 na wodach międzynarodowych po tym, jak jeden z rosyjskich myśliwców uderzył w śmigło.

Wcześniej samoloty Su-27 zrzucały paliwo na MQ-9 i latały przed nim kilka razy w „nieodpowiedzialny, szkodliwy dla środowiska i nieprofesjonalny sposób” – stwierdziło europejskie dowództwo USA w oświadczeniu ze Stuttgartu w Niemczech.

„Ten incydent jest niebezpieczny i nieprofesjonalny oraz świadczy o braku kompetencji” – dodano.

generał sił powietrznych USA James B. Hecker, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce, powiedział, że samolot MQ-9 „prowadził rutynowe operacje w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, kiedy rosyjski samolot został przechwycony i zaatakowany, co doprowadziło do wypadku. I całkowita utrata MQ-9 ”. „W rzeczywistości to właśnie ten niebezpieczny i nieprofesjonalny czyn Rosjan spowodował katastrofę obu samolotów” – dodał.

READ  Wzrost liczby miejsc pracy w USA zwolnił w lutym, ale wzrósł

Rzecznik Pentagonu Sił Powietrznych bryg. Generał Pat Ryder powiedział, że incydent miał miejsce o 7:03 czasu środkowoeuropejskiego (0603 GMT; 2:03 EST) po tym, jak rosyjskie odrzutowce przeleciały blisko drona o 30 rano nad wodami międzynarodowymi i daleko od Ukrainy. Do 40 minut. Ryder dodał, że przed zderzeniem nie było żadnego kontaktu między samolotami.

MQ-9 zawiera naziemną stację kontrolną i sprzęt satelitarny, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi 66 stóp (20 metrów). Może przewozić amunicję, ale Rider nie chce powiedzieć, czy jest uzbrojony. Stany Zjednoczone nie odzyskały rozbitego drona, podały w oświadczeniu Siły Powietrzne USA-Europa, a Ryder powiedział, że Rosja tego nie zrobiła.

Wydaje się, że rosyjski samolot również został uszkodzony w zderzeniu, ale Stany Zjednoczone potwierdziły, że wylądował, chociaż nie powiedziały, gdzie był kierowca.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że amerykański dron leciał nad Morzem Czarnym w pobliżu Krymu i spenetrował obszar uznany przez Rosję za niedostępny w ramach tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, co skłoniło wojsko do walki w celu przechwycenia bojowników. . To jest.

„W wyniku ostrego manewru dron MQ-9 wszedł w niekierowany lot z utratą wysokości i rozbił się o wodę” – napisano. „Rosyjscy bojownicy nie użyli broni, nie wchodzili w interakcję z bezzałogowym statkiem powietrznym i bezpiecznie wrócili do swojej bazy”.

Anatolij Antonow, ambasador Rosji w Waszyngtonie, opisał lot amerykańskiego drona jako „prowokację” i argumentował, że nie ma powodu, aby amerykańskie samoloty wojskowe i okręty wojenne znajdowały się w pobliżu granic Rosji.

Przemawiając po spotkaniu z asystentką sekretarza ds. Europy Karen Tonfried, Antonow podkreślił, że rosyjskie samoloty bojowe nie atakowały amerykańskiego drona ani nie strzelały z ich broni. Powiedział, że Moskwa chce „praktycznych” stosunków z Waszyngtonem i że „nie chcemy żadnego konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją”.

READ  Sędzia opóźnia proces pieniężny Trumpa w Nowym Jorku

Moskwa wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie amerykańskimi lotami obserwacyjnymi w pobliżu Półwyspu Krymskiego, który Rosja przejęła od Ukrainy w 2014 roku i nielegalnie zaanektowała. Kreml zarzucił USA i ich sojusznikom skuteczne zaangażowanie w konflikt poprzez dostarczanie Ukrainie broni i wymianę informacji wywiadowczych z Kijowem.

Kirby podkreślił, że incydent nie powstrzyma USA od kontynuowania prac w regionie.

„Jeśli wiadomość jest taka, że ​​chcą uniemożliwić lub zaprzestać latania i operowania w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, ta wiadomość nie powiedzie się” – powiedział Kirby. „Będziemy nadal latać i działać w międzynarodowej przestrzeni powietrznej przez międzynarodowe morza. Morze Czarne nie należy do żadnego państwa.

Amerykańskie dowództwo europejskie stwierdziło, że incydent był zgodny ze schematem ryzykownych działań rosyjskich pilotów podczas komunikowania się z amerykańskimi i sojuszniczymi samolotami w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w tym nad Morzem Czarnym.

„Te agresywne działania rosyjskich sił powietrznych są niebezpieczne i mogą prowadzić do błędnych obliczeń i nieplanowanej eskalacji” – ostrzegł.

Komendant piechoty morskiej gen. David Berger wyraził głębokie zaniepokojenie tego typu konfliktami w tej części Europy i na Pacyfiku.

„Prawdopodobnie moim największym zmartwieniem tam i na Pacyfiku jest to, że jeśli pilot z Rosji lub Chin, kapitan statku lub coś w tym rodzaju podejdzie zbyt blisko, nie zda sobie sprawy, gdzie się znajduje i może spowodować kolizję” – powiedział Berger w odpowiedzi na pytanie . We wtorek na imprezie National Press Forum.

Podczas gdy walki na Ukrainie trwały, we wtorek rosyjski pocisk uderzył w budynek mieszkalny we wschodnim mieście Kramatorsk, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc dziewięć w obwodzie donieckim, jednej z głównych miejskich twierdz.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował film pokazujący dziury w fasadzie niskiego budynku, który poniósł ciężar strajku, który zniszczył dziewięć mieszkań, przedszkole, oddział banku i dwa samochody, powiedział gubernator regionu Pawło Kyrilenko.

READ  Turcja będzie głosować w kluczowych wyborach, gdy reżim Erdogana wisi na włosku

Prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając do pracowników fabryki helikopterów na południowej Syberii, powtórzył, że konflikt na Ukrainie jest dla Rosji egzystencjalny.

„Dla nas to nie jest zadanie geopolityczne”, powiedział Putin, „to zadanie dla przetrwania państwa rosyjskiego i stworzenia warunków dla przyszłego rozwoju naszego kraju”.

Rosja z zadowoleniem przyjęła chińską propozycję pokojową, ale rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa ma tylko opcje militarne, ponieważ Kijów odmawia rozmów.

„Musimy osiągnąć nasze cele” – powiedział dziennikarzom Pieskow. „Biorąc pod uwagę obecną pozycję reżimu kijowskiego, jest to teraz możliwe tylko środkami wojskowymi”.

Rosyjska ofensywa skupiła się na zdewastowanym wschodnim mieście PakmutŻołnierze Kevina odpierali ataki przez siedem miesięcy i stało się to symbolem oporu i centralnym punktem wojny.

Zełenski rozmawiał o Bachmucie z dowództwem wojskowym i byli jednomyślni w odparciu rosyjskiego ataku, podało biuro prezydenta.

„Operacja obronna (Bachmuta) ma ogromne znaczenie strategiczne w odstraszaniu wroga. To ważne dla stabilności obrony całej linii frontu” – powiedział Walerij Załuszny, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

___

Lolita C. Baldor, Tara Cop, Zeke Miller, Aamer Madhani i Matthew Lee z Waszyngtonu oraz Lorne Cook z Brukseli wnieśli swój wkład.

___

Śledź relację AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *