Walt Nauta: Doradca Trumpa oskarżony w sprawie dokumentów niejawnych

Jabina Botsforda/The Washington Post/Getty Images

Doradca byłego prezydenta Donalda Trumpa, Walt Nauta, podąża za Trumpem, gdy wsiada do samolotu, 13 marca 2023 r. W West Palm Beach na Florydzie.CNN

Doradca byłego prezydenta Donalda Trumpa został oskarżony w dochodzeniu przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha. Niewłaściwe obchodzenie się z dokumentami niejawnymi Z Białego Domu Trumpa.

Akt oskarżenia Walta Nauty jest drugim w śledztwie prokuratora specjalnego. Trump został oskarżony o 37 zarzutów, w tym zarzuty świadomego zatajania informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego, zgodnie z aktem oskarżenia, który został otwarty w piątek.

Naucie postawiono sześć zarzutów, w tym kilka zarzutów utrudniania i tuszowania, wynikających z domniemanego zachowania.

Prokuratorzy twierdzą, że Nauta okłamał śledczych podczas przesłuchania przez FBI w maju 2022 r., zgodnie z aktem oskarżenia. Zanim Trump dostarczył 15 pudełek do Archiwów Narodowych w 2022 roku, rzekomo fałszywie twierdził, że nie miał wiedzy o przynoszeniu pudeł do domu Trumpa.

Ale według aktu oskarżenia sam Nauta pomógł przenieść pudła z magazynu do rezydencji Trumpa.

„Zapytany, czy wiedział, gdzie były przechowywane skrzynki Trumpa i czy znajdowały się one w bezpiecznym lub zamkniętym miejscu, zanim znalazły się w rezydencji Trumpa, Nauta fałszywie odpowiedział:„ Chciałbym ci powiedzieć. Nie wiem. Nie wiem. — Szczerze mówiąc, nie wiem” — czytamy w akcie oskarżenia

W akcie oskarżenia zarzuca się, że między listopadem 2021 r. a styczniem 2022 r. Nauta i inny pracownik Trumpa wnosili pudła z magazynu Mar-a-Lago do rezydencji Trumpa na polecenie byłego prezydenta.

„Nauta wiedziała, że ​​pudła w Pine Hall pochodziły z magazynu, ponieważ Nauta przeniosła pudła z magazynu do Pine Hall z pomocą pracownika Trump 2; a Nauta obserwowała i przenosiła pudła w różne miejsca w Mar-a- Lago Club” – czytamy w akcie oskarżenia.

Pełnomocnik Nauty odmówił komentarza w piątek. Nauta był z Trumpem w tym tygodniu w jego klubie golfowym w Bedminster w stanie New Jersey.

READ  Gigi Sohn, nominowana przez Bidena do FCC, zrezygnowała po krwawej bitwie lobbingowej

Trump odpowiedział na oskarżenia Nauty w swoich mediach społecznościowych w piątek, mówiąc: „Próbują zrujnować mu życie, tak jak wielu innym, wierząc, że będzie mówił źle o„ Trumpie ”. Jest silny, odważny, wielki patriota. FBI i DOJ są skorumpowani!”

Śledczy badają udział Nauty w przenoszeniu pudeł z tajnymi materiałami do kurortu Trumpa na Florydzie. Zanim FBI wykonało nakaz przeszukania posiadłości w Palm Beach w sierpniu zeszłego roku, Nauta przeniosła pudła z pomocą konserwatora w Mar-a-Lago.

Według dokumentów sądowych z zeszłego roku, FBI znalazło ponad 100 dokumentów oznaczonych jako tajne podczas przeszukania, kilka tygodni po tym, jak prawnik Trumpa podpisał zaświadczenie, że zespół Trumpa zastosował się do majowego wezwania sądowego w celu odtajnienia wszystkich dokumentów. Oznaki.

CNN wcześniej informowało, że śledczy uzyskali nagranie z monitoringu, na którym widać Nautę i pracownika przenoszących pudła z tajnymi dokumentami po ośrodku. Nauta kilkakrotnie rozmawiał ze śledczymi podczas procesu, początkowo mówiąc, że nie zajmował się pudłami ani ważnymi dokumentami w Mar-a-Lago.

Po zwróceniu nagrania z monitoringu, Nauta zmienił swoją wersję wydarzeń, jak donosiło wcześniej CNN, a po zmianie prawników pomocnik przestał rozmawiać ze śledczymi zeszłej jesieni.

Dziennik Wall Street Najpierw ogłoszono akt oskarżenia Nauty.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *