Wojna rosyjsko-ukraińska: lista najważniejszych wydarzeń, dzień 472 | Nowości dotyczące broni

Tak jest w sobotę, 10 czerwca 2023 r

Zawaliła się zapora Nova Kakovka

 • Szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell powiedział, że „wszystko wskazuje” na to, że Rosja jest odpowiedzialna za eksplozję tamy Kagowka. „Zapora nie jest pęknięta. Został zniszczony przez ładunki wybuchowe zainstalowane w miejscach, w których znajdowały się turbiny. Obszar ten znajduje się pod rosyjską kontrolą” – powiedział Borrell hiszpańskiej telewizji publicznej.
 • Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły eksplozję na zaporze Kagovka, zanim ta się zawaliła, poinformował New York Times, powołując się na anonimowego amerykańskiego urzędnika. Satelity z czujnikami podczerwieni wykryły sygnaturę cieplną odpowiadającą znacznej eksplozji, powiedział urzędnik.
 • Ukraińska służba obronna poinformowała, że ​​przechwyciła rozmowę telefoniczną między rosyjskimi żołnierzami na temat eksplozji tamy w Chakowce i tego, jak grupa sabotażowa z Rosji zniszczyła to miejsce. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała krótki klip audio z rzekomej rozmowy na swoim kanale Telegram.

 • Ukraina nadal ewakuuje ludzi z obszarów dotkniętych powodzią po zawaleniu się tamy, zgłaszając co najmniej pięć zgonów. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Klymenko poinformował w telegramie, że w obwodzie chersońskim zginęły cztery osoby, 13 jest zaginionych, a jedna osoba zginęła w obwodzie mikołajowskim w wyniku powodzi.
 • Władze poinformowały, że poziom wód powodziowych zaczął się obniżać w niektórych częściach południowej Ukrainy.
 • Premier Japonii Fumio Kishida powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Japonia zapewni pomoc humanitarną o wartości około 5 milionów dolarów po zniszczeniu tamy Nowa Chakowka, powiedział rzecznik japońskiego rządu.
 • Zastępca szefa Organizacji Narodów Zjednoczonych, Martin Griffiths, powiedział, że określenie pełnego zakresu szkód dla środowiska spowodowanych zniszczeniem tamy Nova Kakovka zajmie trochę czasu. „Ale wszyscy wiemy… to absolutna katastrofa” – powiedział, opisując zbiornik jako „koszyk na chleb”, który jest niezbędny do utrzymania ludzi mieszkających na południu Ukrainy.
READ  Zła pogoda opóźnia start satelity Arabsat SpaceX o 24 godziny - Space Travel Now

 • Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg obwiniła Rosję o zawalenie się tamy na Ukrainie, nazywając to „ekologizmem” Moskwy.
 • Rosja obwiniła ostrzał ukraińskich sił zbrojnych za zabicie cywilów dotkniętych powodzią z tamy na kontrolowanych przez Rosję obszarach Ukrainy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał ataki „więcej niż barbarzyństwem”. Dzień wcześniej Ukraina oskarżyła siły rosyjskie o ostrzał ludności cywilnej i ukraińskich ratowników na zalanym przez nią terytorium.

Walczący

 • Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Ukraina rozpoczęła spodziewaną kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim, ale zakończyła się niepowodzeniem. „Wojska ukraińskie nie osiągnęły swoich celów w żadnej dziedzinie – dzięki odwadze rosyjskich żołnierzy, prawidłowej organizacji wojsk” – powiedział.
 • Zełenski z Ukrainy pochwalił odwagę swoich sił zbrojnych wśród doniesień o intensywnych walkach na wschodzie i południu, postrzeganych jako początek długotrwałej kontrofensywy Kijowa. „Widzimy wasze bohaterstwo i jesteśmy wam wdzięczni za każdą minutę waszego życia” – powiedział Zełenski w swoim codziennym orędziu.

 • Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że odparło ukraińskie ofensywy w południowo-wschodnim regionie Zaporoża, odpierając powtarzające się w tym tygodniu próby ukraińskiego wojska przedarcia się przez linię frontu. Rzecznik rosyjskiej grupy Wostok powiedział, że w starciach na Zaporożu zniszczono 13 ukraińskich czołgów, aw obwodzie donieckim 8 czołgów.
 • Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malier powiedziała, że ​​sytuacja na linii frontu jest napięta, a ciężkie walki toczą się w obwodzie donieckim na wschodzie. „We wszystkich częściach frontu panuje napięta atmosfera. Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki w kierunku Lyman, Bagmut, Avtiv i Marin. Zaciekłe walki trwają” – powiedział Maliar w telegramie.
 • Według ukraińskich urzędników Rosja przeprowadziła w nocy naloty na Ukrainę, zabijając co najmniej jedną osobę za pomocą kombinacji pocisków manewrujących i dronów szturmowych. Ukraina poinformowała, że ​​zestrzeliła cztery z sześciu pocisków rakietowych i 10 z 16 dronów wystrzelonych podczas ataku.
READ  Play-offy NBA: Luka Doncic i Kyrie Irving prowadzą Mavericks do zwycięstwa w thrillerze pierwszego meczu

 • Trzy osoby zostały ranne przez potłuczone szkło w wyniku uderzenia drona w budynek mieszkalny w mieście Woroneż na południu Rosji – poinformował gubernator regionu Aleksander Gusiew. Gusiew powiedział, że wszyscy trzej otrzymali pomoc medyczną na miejscu zdarzenia i odmówili leczenia szpitalnego.
 • Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi po tym, jak obiekty będą gotowe w dniach 7-8 lipca, powiedział Putin swojemu białoruskiemu odpowiednikowi Aleksandrowi Łukaszence na spotkaniu w Soczi.
 • Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Kaluzin powiedział, że eksplozja w rurociągu amoniaku będzie rozważana podczas konsultacji w sprawie czarnomorskiej umowy eksportowej zboża z Ukrainą. Rosja oskarżyła Ukrainę o wysadzenie w powietrze części rurociągu w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie. Gubernator Charkowa powiedział, że siły rosyjskie ostrzeliwały własny rurociąg.

Pomoc wojskowa

 • Rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Rosja otrzymała z Iranu materiały do ​​budowy fabryki dronów. Biały Dom opublikował zdjęcie satelitarne lokalizacji elektrowni w specjalnej strefie ekonomicznej Alabuka, około 900 km (560 mil) na wschód od Moskwy.
 • Departament Obrony USA ogłosił dodatkowy pakiet wojskowy o wartości 2,1 mld USD dla Ukrainy, w tym systemy i pociski przeciwlotnicze Raytheon HAWK, bezzałogowe systemy powietrzne AeroVironment Puma, rakiety naprowadzane laserowo i inną broń.

 • Według rzecznika belgijskiego ministerstwa obrony, Belgia dostarczy Ukrainie naboje kalibru 105 mm o wartości 32,4 mln euro (35 mln dolarów).
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało ambasadora Japonii w związku z doniesieniami o decyzji Tokio o dostawie sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Dyplomacja

 • Islandia zawiesi operacje dyplomatyczne w Moskwie od 1 sierpnia i zwróciła się do Rosji o ograniczenie operacji dyplomatycznych w Reykjavíku – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu. Ministerstwo poinformowało, że więzi handlowe, kulturalne i polityczne między dwoma krajami zostały zawieszone „do rekordowo wysokiego poziomu”. Stosunki dyplomatyczne między oboma krajami nie zostały zerwane.
 • Ukraińska Orkiestra Niepodległości drugi raz z rzędu odwiedzi osiem miast w Europie i Wielkiej Brytanii. Wyjazd wspierający wysiłek wojenny na Ukrainie odbywa się od 20 sierpnia do 3 września.
READ  Tony Bennett, Jazzy Crooner z American Songbook, umiera w wieku 96 lat

Ludzkość

 • Węgry poinformowały, że otrzymały grupę ukraińskich jeńców wojennych z Rosji, co Ukraina przyjęła z zadowoleniem, ale wyraziła zaniepokojenie brakiem informacji. Rosyjski Kościół Prawosławny powiedział, że jeńcy wojenni pochodzili z zachodniej części Ukrainy, która graniczy z Węgrami, oraz węgierski wicepremier Zsolt Semjen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *