Według ONZ do połowy 2023 roku populacja Indii wyprzedzi ludność Chin z 2,9 milionami.

NEW DELHI, 19 kwietnia (Reuters) – Indie mają szansę wyprzedzić Chiny jako najbardziej zaludniony kraj świata do połowy tego roku, z prawie 3 milionami więcej ludzi niż ich sąsiedzi, wynika z danych opublikowanych w środę przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W tegorocznym „Raporcie o populacji świata” Funduszu Narodów Zjednoczonych ds. Ludności (UNFPA) populacja Indii szacowana jest na 1,4286 mld w połowie roku, a Chin na 1,4257 mld – o 2,9 mln mniej.

Stany Zjednoczone zajmują odległą trzecią pozycję, z populacją 340 milionów pod koniec czerwca, jak wynika z raportu odzwierciedlającego informacje dostępne do lutego.

Grafika Reutera

Demografowie przewidywali, że populacja Indii przewyższy w tym miesiącu Chiny, korzystając z wcześniejszych danych ONZ, ale najnowszy raport globalnego organu nie określa daty.

Ostatni spis ludności w Indiach odbył się w 2011 roku, a przedstawiciele ONZ stwierdzili, że nie można ustalić daty z powodu niepewności co do danych z Indii i Chin, które zostały opóźnione przez pandemię Covid-19 w 2021 roku.

Chociaż oba kraje stanowią jedną trzecią światowej populacji szacowanej na 8,045 miliarda, wzrost liczby ludności w obu zwalnia, choć w Chinach znacznie szybciej niż w Indiach.

W ubiegłym roku populacja Chin spadła po raz pierwszy od sześciu dekad, co jest historycznym zwrotem, który ma doprowadzić do długoterminowego spadku liczby obywateli, co będzie miało poważne implikacje dla gospodarki Chin i świata.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że dywidenda demograficzna zależy nie tylko od ilości, ale także od jakości.

„Populacja jest ważna, ale ważne są też umiejętności… Chiny podjęły poważne kroki w odpowiedzi na starzenie się społeczeństwa” – powiedział dziennikarzom Wang w środę.

„Jak zauważył premier Li Keqiang, nasza dywidenda demograficzna nie znika. Nasza dywidenda talentów się pomnaża, a impuls do wzrostu jest silny” – powiedział.

READ  Dwa helikoptery japońskiej marynarki wojennej rozbijają się podczas ćwiczeń, jeden z nich ginie

„Lęk ludności”

Nie było oficjalnej reakcji Indii na dane, a minister Unii powiedział, że nie było to omawiane na środowym posiedzeniu gabinetu.

Według danych rządowych roczny wzrost populacji Indii wynosił średnio 1,2% od 2011 roku, w porównaniu z 1,7% w poprzedniej dekadzie.

W ogólnym badaniu raportu UNFPA 2023 raport stwierdza, że ​​w Indiach, Brazylii, Egipcie i Nigerii ogólna opinia jest taka, że ​​populacja jest „zbyt duża, a współczynnik dzietności zbyt wysoki” w każdym kraju. .

„Wyniki ankiety przeprowadzonej w Indiach pokazują, że obawy demograficzne przeniknęły dużą część populacji ogólnej” – powiedziała w oświadczeniu przedstawicielka indyjskiej agencji, Andrea Wojner.

„Jednak liczba ludności nie powinna budzić niepokoju ani niepokoić. Zamiast tego powinna być postrzegana jako oznaka postępu, wzrostu i aspiracji, gdy indywidualne prawa i wybory są przestrzegane”.

Indie zrobiły wiele dobrego w radzeniu sobie ze wzrostem populacji, powiedział Poonam Mudreja, oficer komitetu wolontariuszy Indian Population Foundation.

„Jednocześnie musimy zadbać o to, aby dziewczęta i kobiety nie były zmuszane do wczesnych małżeństw i ciąż, które ograniczają ich aspiracje” – powiedziała w oświadczeniu.

Raporty YP Rajesh, dodatkowe raporty Krishnan Kaushik; Montaż przez Aurorę Ellis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *