WIDEO NA ŻYWO: Obejrzyj start statku Starship podczas czwartego lotu testowego

Starship, gigantyczna rakieta opracowywana przez SpaceX Elona Muska, wystartowała w czwartek rano podczas czwartej próby powrotu w przestrzeń kosmiczną.

Wszystkie trzy poprzednie loty pojazdu zakończyły się eksplozjami, ale każdy z nich zaszedł dalej niż poprzedni. Taki postęp uznawany jest za sukces podejścia SpaceX do inżynierii opartego na zasadzie „zniszcz i napraw” i został doceniony przez niektórych fanów firmy. Wśród nich był Bill NelsonAdministrator NASA, agencji, która wykorzystuje statki kosmiczne do lądowania astronautów na Księżycu.

Oto, co musisz wiedzieć o dzisiejszej inicjatywie inauguracyjnej.

Najnowszy statek kosmiczny wystartował z platformy startowej niedaleko Brownsville w bazie SpaceX w południowym Teksasie. Podobnie jak w przypadku pozostałych trzech samolotów, na pokładzie nie było żadnych ludzi. Jeden z 32 silników superciężkiego wzmacniacza nie zapalił się, ale pozostałe wyrzuciły pojazd w przestrzeń kosmiczną. Chwilę później stopień wspomagający pomyślnie oddzielił się od górnego statku kosmicznego i kontynuował swoją trajektorię w przestrzeń kosmiczną.

Wystrzelenie rozpoczęło się w czwartek o 8:50 czasu wschodniego i rozpoczęło się o 8 rano w mniej więcej dwugodzinnym oknie startowym.

SpaceX zapewnia wideo na żywo Zakres publikacji w XPan. Możesz obejrzeć w serwisie społecznościowym Muska lub w odtwarzaczu wideo umieszczonym powyżej.

System rakietowy jest pod każdym względem masywny i potężny, a statek kosmiczny Starship znajduje się na szczycie tego, co SpaceX nazywa superciężkim wzmacniaczem.

Rakieta jest najwyższą, jaką kiedykolwiek zbudowano – ma 397 stóp wysokości, czyli 90 stóp więcej niż Statua Wolności, łącznie z cokołem.

Rakieta ma najwięcej silników w historii w boosterze: superciężki ma 33 najpotężniejsze silniki Raptor firmy SpaceX wystające z podstawy. Kiedy te silniki podnoszą statek kosmiczny z wyrzutni, generują ciąg o wartości 16 milionów funtów przy pełnej prędkości.

READ  Ty Cobb twierdzi, że sędzia 11. okręgu może zostać usunięty ze sprawy dotyczącej dokumentów Trumpa

Pan. Dla Muska statek kosmiczny jest w rzeczywistości statkiem marsjańskim. Wyobraża sobie flotę statków kosmicznych przewożących osadników na Czerwoną Planetę.

Dla NASA pojazdem miał być lądownik księżycowy, który po raz pierwszy od 1972 roku wyniesie astronautów na powierzchnię Księżyca.

Wkrótce SpaceX planuje wykorzystać Starship do rozmieszczenia satelitów komunikacji internetowej nowej generacji Starlink.

Jeszcze bardziej transformacyjnym aspektem statku kosmicznego jest to, że został zaprojektowany tak, aby nadawał się do ponownego użycia. Ta funkcja może potencjalnie obniżyć koszty wysyłania ładunków na orbitę – wysyłanie w przestrzeń kosmiczną 100 ton dziennie kosztuje niecałe 10 milionów dolarów, uważa pan. Musk przewidział.

Dwa tygodnie temu, po udanym teście rakietowym, Mr. Musk napisał w X, że „głównym celem tego lotu jest osiągnięcie maksymalnego ponownego wejścia w atmosferę poprzez ogrzewanie”.

Innymi słowy, nie chciał, aby pojazd się zapalił.

Podczas startu statek osiąga prędkość orbitalną ponad 30 000 km na godzinę, osiągając wysokość 245 km. Gdy statek kosmiczny ponownie wchodzi w atmosferę, panuje w niej temperatura dochodząca do 2600 stopni Fahrenheita.

Aby lot w czwartek był w pełni udany, statek kosmiczny wytrzyma tę wysoką temperaturę, a następnie wyląduje w odległej części Oceanu Indyjskiego. Kolejnym celem jest miękkie lądowanie superciężkiego wzmacniacza pierwszego stopnia w Zatoce Meksykańskiej.

Podczas przyszłych lotów operacyjnych oba pojazdy powrócą na platformę startową i zostaną w jednym kawałku umieszczone na wieży startowej. Wysiłki te są nadal kwestią przyszłości.

Po raz pierwszy poprzedni start w marcu osiągnął prędkość wystarczającą do wejścia na orbitę statku kosmicznego. Doładowanie obejmowało nowy, udany zwrot: separację na gorąco, gdy niektóre silniki drugiego stopnia zapalały się przed superciężkim wzmacniaczem lub pierwszym stopniem, oddzielanym i porzuconym.

READ  Po rzadkim trzęsieniu o sile 4,8 w skali Richtera, trzęsienia na północnym wschodzie wstrząsają

Drugi stopień statku kosmicznego osiągnął niektóre ze swoich celów podczas lotu kosmicznego, w tym otwieranie i zamykanie drzwi ładunkowych statku kosmicznego oraz przemieszczanie paliwa pomiędzy dwoma zbiornikami wewnątrz pojazdu.

Jednak gdy statek znajdował się w najwyższym punkcie swojej trajektorii, statek zaczął wymykać się spod kontroli. Kamery na pokładzie uchwyciły pomarańczowy blask gorącej plazmy pod statkiem kosmicznym. 49 minut po starcie rozpadł się, tracąc łączność na wysokości 40 mil.

Wcześniej w locie superciężki wzmacniacz miał symulować lądowanie w Zatoce Meksykańskiej. Jednak sześć z 13 silników użytych do manewru zostało przedwcześnie wyłączonych.

SpaceX obwiniło blokady w przepływie paliwa za straty statku kosmicznego i superciężkiego wzmacniacza. Firma oświadczyła, że ​​wprowadziła zmiany, aby rozwiązać te problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *