Wideo: Wystrzelenie chińskiego lądownika księżycowego Chang’e-6

Według Yuki Qian, geologa księżycowego z Uniwersytetu w Hongkongu, lądownik Chang’e-6 jest wyposażony w kamerę, spektrometr i radar, które badają otoczenie i wybierają miejsce do pobrania próbki. Będzie zbierać glebę z powierzchni za pomocą mechanicznego ramienia i pobierać próbkę podpowierzchniową z głębokości 2,5 metra za pomocą wiertła.

Następnie pojazd znajdujący się na lądowniku wystartowałby z Księżyca i wysłał próbkę do modułu ponownego wejścia orbitera w celu powrotu na Ziemię.

Ponieważ tylko jedna strona Księżyca jest zawsze zwrócona w stronę Ziemi, nie jest możliwe nawiązanie bezpośredniego kontaktu z niewidoczną stroną Księżyca. W 2018 roku Chiny wystrzeliły satelitę Queqiao na orbitę księżycową, aby przesyłać informacje z Chang’e-4 na Ziemię. W marcu wystrzelił drugiego satelitę, Queqiao-2. Para będzie używana razem do utrzymywania kontaktu z Chang’e-6 podczas pobierania próbek.


Chiński program eksploracji Księżyca to jeden z aspektów rosnącej obecności tego kraju w przestrzeni kosmicznej, która obejmuje misje na Marsa i w przyszłość. Wizyta w asteroidach. Seria misji Chang’e, zaprojektowana w latach 90. XX wieku, składała się z trzech faz: orbity, lądowania i pobierania próbek. Jak na razie 100% sukcesu.

Dr Qian powiedział, że kiedy prototyp Chang’e-6 powróci, chińskie badania Księżyca zostaną przyjęte w ramach nowej strategii: badania, budowa i użytkowanie. Dwie kolejne prace są już w przygotowaniu.

Wystrzelona w 2026 roku sonda Song-7 będzie szukać wody w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Chang’e-8 zbada materiały z tego samego obszaru, które można wykorzystać do budowy przyszłej infrastruktury, Według Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej.

Chiny mają nadzieję wysłać astronautów na Księżyc do roku 2030 i pracują nad utworzeniem stałej, międzynarodowej bazy badawczej na Księżycu w latach trzydziestych XXI wieku.


Jeśli pierwsza faza misji Chang’e-6 zakończy się sukcesem, w 2024 roku trzeci statek kosmiczny wyląduje na Księżycu.

READ  Tamar Hamlin z Philsa doznała zawału serca na boisku. Bengalczycy: Obrona „walczy”, mówi rzecznik rodziny

20 stycznia Japonia dotarła na Księżyc za pomocą inteligentnego lądownika do eksploracji księżyca (SLIM). Mały statek kosmiczny znalazł się w niezręcznej konfiguracji, z końcówką silnika skierowaną w przestrzeń. Ale dzięki temu Japonia stała się piątym krajem, który dotarł na powierzchnię Księżyca. Nieoczekiwanie lądownik SLIM kontynuował lot aktywność na powierzchni Księżyca Japońska agencja kosmiczna spodziewała się, że po długim czasie straci kontakt z robotycznym pojazdem.

Drugie w tym roku lądowanie na Księżycu było pierwszym wykonanym przez prywatny statek kosmiczny. Zbudowany przez intuicyjne silniki Houston, Odyseusz dotarł na powierzchnię Księżyca 22 lutego. Jednak statek kosmiczny wywrócił się, ograniczając zakres badań, jakie mógł wykonać, zanim zamarznie w księżycową noc. Intuitive Machines ma wkrótce plany na kolejną misję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *