Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

20:55 czasu wschodniego, 28 marca 2023 r

Nasila się aktywność wojskowa w pobliżu elektrowni jądrowej Zaporoże, mówi dyrektor generalny MAEA

Od Alexa Hardy’ego i Jayi Sharmy z CNN

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Raphael Croci powiedział we wtorek, że nasila się aktywność wojskowa wokół ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże.

Przemawiając z Dnipro na Ukrainie przed wizytą w zakładzie, Krosi powiedział, że sytuacja „nie jest dobra”.

„Operacja wojskowa trwa” – powiedział Lyndzie Kinkade z CNN. „Właściwie to rośnie. Wokół elektrowni jest więcej żołnierzy, pojazdów wojskowych, ciężkiej artylerii i więcej działań wojskowych”.

Zakład „był przedmiotem powtarzających się przerw w dostawie prądu” – dodał Croci.

Wizyta dyrektora generalnego była jego drugą wizytą w zakładzie i pierwszą od czasu, gdy MAEA ustanowiła stałą obecność w tym miejscu we wrześniu ubiegłego roku, podała agencja w oświadczeniu wydanym w sobotę.

„Chcę zobaczyć, jaka jest moja sytuacja, porozmawiać z tamtejszą administracją, czyli rosyjską administracją” – powiedział Grassi CNN.

Rosatom, rosyjski państwowy monopolista nuklearny, powiedział we wtorek, że Rosja jest gotowa do przedyskutowania sytuacji elektrowni z Croci.

„Za kilka godzin mój zespół i ja ponownie przekroczymy linię frontu – tak jak w zeszłym roku” – powiedział Grossi. „Będę kontynuował moją radę, aby spróbować zabezpieczyć elektrownię i uratować nas wszystkich przed wypadkiem jądrowym z katastrofalnymi skutkami”.

Szef MAEA powiedział, że obecny poziom ryzyka w zakładzie „jest bardzo wysoki i całkowicie nieprzewidywalny, właśnie dlatego, że znajdujemy się w strefie działań wojennych”.

W poniedziałek Krosi spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, który odwiedził region Zaporoże i Dniepr. Później, w swoim poniedziałkowym przemówieniu, Zełenski podziękował Croci za wsparcie.

Anna Chernova i Sarah Dean z CNN wniosły reportaże.

READ  Herzog przemawia do Kongresu w obliczu napięć związanych z polityką Izraela: aktualizacje na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *