Wydaje się, że Chiny również myślą o produkcji większej liczby towarów

Fabryka akumulatorów litowych w Yichang w prowincji Hubei w Chinach.
Reutersa/Stringera

  • Chiny opublikowały projekty rozporządzeń dla branży akumulatorów i chcą ograniczyć nadprodukcję.
  • Wbrew oficjalnemu stanowisku Chin, że nie Przemysł Wysoka produkcja w kraju.
  • Zachód narzeka na nadwyżkę mocy produkcyjnych Chin, ale analitycy twierdzą, że nie dotyczy to wszystkich sektorów.

Zachód narzeka, że ​​Chiny prowadzą nadprodukcję i stosują dumping na rynku światowym. Komentarze wywołały gniew Pekinu, który od poniedziałku Odrzucił żądania.

Ale w środę, Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin Pekin opublikował plan, który wskazywał, że może zgodzić się z niektórymi oskarżeniami Zachodu.

W swoim planie ministerstwo przedstawia plany uregulowania branży akumulatorów, która wraz z pojazdami elektrycznymi i ogniwami słonecznymi stanowi kluczowy filar wzrostu w transformacji gospodarczej Chin.

Wniosek obejmuje kilka kwestii, w tym minimalne standardy techniczne i wytyczne środowiskowe dotyczące produkcji baterii. Zauważa jednak również, że producenci akumulatorów litowo-jonowych powinni unikać budowania fabryk, które „po prostu zwiększają moce produkcyjne”.

Tylko do roku 2023 chińska produkcja baterii była już wystarczająco duża, aby zaspokoić światowy popyt, a BloombergNEF Analiza wykazała

Chociaż administracja chińskiego prezydenta Xi Jinpinga odrzuciła te twierdzenia, propozycja ilustruje obawy Chin dotyczące nadmiernej mocy produkcyjnej. Orzeczenie to następuje po zakończeniu swojej pierwszej od pięciu lat wizyty Xi w Unii Europejskiej.

Problem nadmiernej zdolności produkcyjnej w Chinach nie dotyczy wszystkich sektorów

Oczywiście problem nadwyżki mocy produkcyjnych w Chinach nie dotyczy wszystkich sektorów.

Inny Analiza Bloomberga Problem dotyczył głównie obszarów, w których Chiny już dominowały na Zachodzie, takich jak towary o niskiej technologii i materiały budowlane, po krachu na rynku nieruchomości.

Kraj produkuje również nadpodaż paneli słonecznych i baterii.

Inne analizy potwierdzają ustalenia Bloomberga, że ​​produkcja fabryk w Chinach nie zalewa światowych rynków we wszystkich sektorach.

READ  Rynki azjatyckie są mieszane, ponieważ inwestorzy analizują dane gospodarcze z regionu

„Widzimy makro dowody potwierdzające niedawną geopolityczną narrację o nadmiernej produkcji chińskich towarów, która niesprawiedliwie podcina ceny globalnych konkurentów produkcyjnych, ale nie w przeważającej mierze” – napisał w notatce Louis Lu, czołowy ekonomista z Oxford Economics. Kwiecień.

Lu powiedział, że w najbliższej przyszłości może wystąpić cykliczna nadpodaż, gdy problemy gospodarcze Chin odbiją się na popycie krajowym, jednak z biegiem czasu nie stanie się to trwałym problemem.

Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla Zachodu, który próbuje zwiększyć pojemność własnych akumulatorów na lądzie za pomocą zachęt rządowych na rynkach, w tym na tym. Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, EuropaI Indie.

Sim Lee, analityk Chin w Economist Intelligence Unit, napisał w notatce z połowy kwietnia, że ​​„supercykl” w strategicznych sektorach: Podobnie jak pojazdy elektryczne i odnawialne źródła energii – naładowane politycznie.

„Te sektory są silnie upolitycznione na całym świecie: niskie ceny mogą być postrzegane jako wynik wsparcia rządowego, ale mają one kluczowe znaczenie dla przyspieszenia transformacji ekologicznej” – napisał Lee.

Oczekuje się, że globalny udział Chin w mocy produkcyjnej akumulatorów spadnie

Pomimo konsternacji Zachodu, blok ma plus. Oczekuje się, że w nadchodzących latach globalny udział Chin w produkcji baterii spadnie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna Opublikowano w poniedziałek.

Według IEA na Chiny przypada obecnie ponad 80% mocy produkcyjnych akumulatorów, a za nimi plasują się Stany Zjednoczone i UE po 5%.

Jednak udział Chin w produkcji baterii może spaść do około 60% do końca dekady, podczas gdy Stany Zjednoczone i UE mogą potroić swój udział do 15% dzięki ustawodawstwu antyinflacyjnemu i politykom wspierającym zobowiązania dotyczące transformacji energetyki. MAE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *