Wzrost raka okrężnicy u nastolatków może być spowodowany przez grzyby

Zdrowie

27 maja 2023 | 11:11

Naukowcy zidentyfikowali możliwą przyczynę zwiększonej częstości zachorowań na raka okrężnicy wśród pacjentów w wieku poniżej 50 lat: grzyb powszechnie odpowiedzialny za infekcje paznokci i skóry.

Lekarze z Georgetown University opracowali nową teorię, monitorując zmiany w mikroflorze jelitowej pacjentów z rakiem. Zgłosił się Axios.

„Obwiniaj otyłość i cukrzycę” – powiedział dr med. Benjamin Weinberg, onkolog zajmujący się układem pokarmowym w Georgetown. „Ale mamy tych pacjentów, którzy biegają w maratonach, jedzą [healthy diets] Mają bardziej zaawansowanego raka okrężnicy.

University of Washington przyjrzał się próbkom DNA drobnoustrojów z guzów pacjentów z rakiem okrężnicy w wieku poniżej 45 lat lub powyżej 65 lat.

Odkryli, że nowotwory pochodzące od młodszych pacjentów częściej zawierały grzyba Cladosporium sp., zwykle rzadko występuje w jelitach i powoduje infekcje skóry i paznokci. Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób patogen prowadzi do raka, ale jedna z teorii może dotyczyć uszkodzenia DNA komórki.


Rak jelita grubego, który obejmuje raka okrężnicy i odbytnicy, jest trzecią najczęstszą postacią raka diagnozowaną w kraju.
Getty Images/iStockPhoto

„Było coś w rodzaju objawienia [to the bacteria] Myślimy, że w latach 70. lub 80. – być może wszyscy zaczęli brać antybiotyki na infekcje ucha lub przestali karmić piersią – coś w tej kohorcie obserwuje ten wzrost, a my nie wiemy dlaczego” – kontynuuje Weinberg.

Rak jelita grubego, który obejmuje raka okrężnicy i odbytnicy, jest trzecią najczęściej diagnozowaną postacią raka i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka w kraju. Według Narodowego Instytutu Zdrowia.

Pięcioletni wskaźnik przeżycia pacjentów z tą chorobą wynosi 65%.

The Narodowy Instytut Raka W tym roku zgłoszono 153 020 nowych przypadków raka okrężnicy, z czego 19 550 u osób poniżej 50 roku życia. Jest to główna przyczyna zgonów z powodu raka wśród osób poniżej 50 roku życia w Stanach Zjednoczonych, a liczba nowych diagnoz rośnie.

READ  Wideo: Wystrzelenie chińskiego lądownika księżycowego Chang'e-6

Rak jelita grubego rośnie wśród młodych dorosłych.
Getty Images/iStockPhoto

Wzrost ten jest alarmujący, biorąc pod uwagę, że częstość występowania raka okrężnicy wśród osób starszych drastycznie spadła. Regularna kolonoskopia i niższe wskaźniki palenia.

Naukowcy przedstawią swoje odkrycia Amerykańskiemu Towarzystwu Onkologii Klinicznej w przyszłym tygodniu.


Zaakceptuj więcej…
https://nypost.com/2023/05/27/colorectal-cancer-rise-in-young-may-be-from-fungus/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *