Bank Anglii „z pewnością” podchodzi do letniej obniżki stóp procentowych

  • Autor: Michael Race
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Szef Banku Anglii powiedział, że zanim obniży stopy procentowe, musi „zobaczyć więcej dowodów” na dalsze obniżenie inflacji.

Andrew Bailey stwierdził, że „sprawy zmierzają we właściwym kierunku”, a stopy procentowe ukształtowały się na poziomie 5,25%.

Powiedział, że bank spodziewa się, że inflacja, która mierzy podwyżki stóp procentowych, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy spadnie „bliżej” poziomu docelowego.

To otworzyłoby drogę do obniżki stóp procentowych na początku czerwca.

Ale Bailey ostrzegł, że obniżka „nie jest sprawiedliwa, to nie jest przesądzona umowa”.

Najbardziej prawdopodobnym momentem, w którym inflacja spadnie zgodnie z oczekiwaniami, wydaje się sierpień lub wrzesień.

Stała stopa procentowa banku dyktuje stopy ustalane przez główne banki i lichwiarzy. Stopy procentowe są obecnie na najwyższym poziomie od 16 lat, co oznacza, że ​​ludzie płacą więcej za pożyczanie pieniędzy na takie cele, jak kredyty hipoteczne i pożyczki, ale oszczędzający również uzyskują lepsze zyski.

Bailey powiedział, że napływają „zachęcające wieści” na temat inflacji, która obecnie wynosi 3,2%, ale stwierdził, że Bank potrzebuje „więcej dowodów”, zanim będzie mógł obniżyć stopy procentowe, które byłyby niższe.

Jednak na konferencji prasowej po decyzji banku Bailey powiedział, że bank „będzie musiał obniżyć stopy procentowe w nadchodzących kwartałach” i to w większym stopniu niż obecnie przewidują rynki finansowe.

Wydawało się, że dziewięcioosobowy Komitet Polityki Pieniężnej jest coraz bliżej obniżki pomiędzy dwiema obniżkami stóp procentowych a siedmioma pozostałymi głosami do głosowania w sprawie stóp procentowych.

W najnowszej prognozie Bank bardziej pozytywnie oceniał perspektywy gospodarki brytyjskiej

Kanclerz Jeremy Hunt powiedział, że decydenci „poczekają, aż będą absolutnie pewni! Inflacja spada”. „Będą wtedy musieli w pewnym momencie podjąć decyzję o cofnięciu”.

Stwierdził jednak, że zachęcające jest to, że po raz pierwszy zobaczył „prawdziwą pewność siebie” u pana Baileya.

Jednak Darren Jones, główny sekretarz skarbu w gabinecie cieni, powiedział, że choć Bank Anglii miał „niezależne prawo” do ustalania stóp procentowych, to „zła wiadomość dla obywateli, że muszą zmienić wysokość swoich kredytów hipotecznych na wyższe stawki”. stawkę, a ludzie muszą płacić czynsz za swoje domy”.

W centrum uwagi znajduje się kondycja gospodarki Wielkiej Brytanii, ponieważ polityka gospodarcza będzie kluczowym polem bitwy w walce o głosy w nadchodzących wyborach, które mają nastąpić przed końcem roku.

Zapytany w czwartek, czy gospodarka wyszła na prostą, Bailey powiedział: „Wszystkie dowody, które widzimy, wskazują, że wyszliśmy z tego punktu”. Przestrzegł jednak, że nie jest to „solidne ożywienie gospodarcze”.

„Oczekiwanie na spadek stóp jest przerażające”

Paul Day (62 l.) z Felixstowe twierdzi, że jego kredyt hipoteczny wzrośnie do 225 funtów miesięcznie, gdy z końcem maja wygaśnie jego pięcioletnia umowa na czas określony.

Emerytowany Mr Day płaci obecnie 1027 funtów miesięcznie, ale kiedy wygaśnie jego stała stopa wynosząca 1,89%, przejdzie na stałą zmienną stopę swojego pożyczkodawcy wynoszącą 7,99%.

„Od trzech miesięcy czekam na obniżkę stóp procentowych i zbliżam się do terminu, który upływa 31 maja, a tak się nie stało” – mówi.

Decyduje się na zmienną stawkę, ponieważ nie chce „utknąć” w kolejnej stałej.

„Myślę, że sytuacja ulegnie poprawie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Jest to więc ryzykowne” – mówi.

Bank zaczął podwyższać stopy procentowe w grudniu 2021 r. i od lata ubiegłego roku utrzymuje je na poziomie 5,25%, próbując spowolnić tempo wzrostu cen konsumpcyjnych i obniżyć koszty życia.

Wraz ze zniesieniem ograniczeń związanych z Covid, ceny zaczęły gwałtownie rosnąć wraz ze wzrostem popytu na towar. Ceny energii i żywności wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę, a inflacja w październiku 2022 r. wzrosła do ponad 11%, co stanowi najwyższy poziom od 40 lat.

Od tego czasu ceny energii elektrycznej i taryf spadły, ale nie oczekuje się, że spadną jeszcze bardziej.

Bank ma nadzieję, że podwyższając ceny kredytów, zachęci ludzi do ograniczania wydatków, co doprowadzi do mniejszego popytu na towary i mniejszej inflacji.

Jest to jednak zachowanie równowagi, ponieważ wysokie stopy procentowe mogą zaszkodzić gospodarce i ograniczyć wzrost, ponieważ przedsiębiorstwa wstrzymują się z inwestowaniem w produkcję i miejsca pracy.

Wielka Brytania popadła w recesję pod koniec ubiegłego roku, kiedy gospodarka kurczyła się przez dwa kolejne trzymiesięczne okresy, Bank uważa jednak, że recesja może już się zakończyć, co mają potwierdzić oficjalne dane opublikowane w piątek.

Bank stwierdził, że spodziewa się nieco lepszych wyników gospodarki w tym roku ze względu na pewne działania zawarte w wiosennym budżecie rządu, takie jak wzrost liczby ludności i cięcia w ubezpieczeniach społecznych.

Co zrobić, jeśli nie możesz spłacić pożyczki

  • Brać odpowiedzialność. Citizens Advice zaleca sprawdzenie, ile jesteś winien, komu, które długi są najpilniejsze i jaką kwotę powinieneś spłacać co miesiąc.
  • Zapytaj o plan płatności. Na przykład dostawcy energii muszą dać Ci możliwość uregulowania zadłużenia przed podjęciem jakichkolwiek kroków w celu odzyskania pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *