Wywiad z Ołeksijem Daniłowem: Ukraińska kontrofensywa „gotowa do rozpoczęcia”

  • Jamesa Lawndale’a
  • Korespondent dyplomatyczny, Kijów

Ukraina jest gotowa do rozpoczęcia długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim, powiedział BBC wysoki rangą urzędnik obrony.

Ołeksij Daniłow nie podał daty, ale powiedział, że ofensywa mająca na celu odzyskanie terytorium z rąk sił okupacyjnych prezydenta Władimira Putina rozpocznie się „jutro, pojutrze lub za tydzień”.

Ostrzegł, że ukraiński rząd „nie ma prawa popełnić błędu” w tej decyzji, ponieważ jest to „historyczna szansa”, której „nie możemy sobie pozwolić na utratę”.

Jako sekretarz Rady Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Ukrainy Daniłow jest de facto sercem gabinetu wojennego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Jego rzadki wywiad dla BBC został przerwany przez telefon od prezydenta Zełenskiego, wzywającego go na spotkanie w celu omówienia kontrofensywy.

Daniłow powiedział również, że „absolutnie milczy” na temat rozpoczęcia przez Rosję rozmieszczania broni jądrowej na Białorusi: „To nie jest dla nas jakaś wiadomość”.

Ukraina od miesięcy planuje kontratak. Chciała jednak jak najwięcej czasu na szkolenie żołnierzy i zdobywanie sprzętu wojskowego od zachodnich sojuszników.

Rząd w Kijowie ma wiele do stracenia, ponieważ musi pokazać narodowi Ukrainy — i jego zachodnim sojusznikom — że może przełamać rosyjskie linie, zakończyć impas militarny i odzyskać część suwerennego terytorium.

Daniłow powiedział, że siły zbrojne rozpoczną ofensywę, gdy dowódcy obliczą, że „możemy uzyskać najlepszy wynik w tym momencie wojny”.

Zapytany, czy ukraińskie siły zbrojne są gotowe do ataku, odpowiedział: „Jesteśmy zawsze gotowi. W każdej chwili byliśmy gotowi do obrony naszego kraju. To nie była kwestia czasu.

Dodał: „Może się to stać jutro, pojutrze lub za tydzień.

„Byłoby dziwne, gdybym podał daty rozpoczęcia tego czy tamtych wydarzeń. Nie da się tego zrobić. Mamy bardzo odpowiedzialne zadanie przed naszym krajem. I rozumiemy, że nie mamy prawa popełniać błędów”.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Ukraińscy żołnierze spędzili miesiące szkoląc się w zachodnim sprzęcie przed spodziewanym atakiem

Daniłow odrzucił sugestie, że kontrofensywa rozpoczęła się już 24 lutego ubiegłego roku – kiedy Rosja rozpoczęła inwazję – jako misja ukraińskich sił zbrojnych „zniszczenia rosyjskich centrów kontroli i rosyjskiego sprzętu wojskowego”.

„Podczas tej wojny nie mamy wakacji.

Poparł decyzję ukraińskiej armii o wielomiesięcznej walce w Bagmucie, która kosztowała życie wielu jej żołnierzy.

„Pakmut to nasza ziemia, nasze terytorium i musimy je chronić” – powiedział. „Jeśli zaczniemy opuszczać każdą osadę, może to doprowadzić nas z powrotem do naszej zachodniej granicy, tak jak chciał tego Putin od pierwszych dni wojny”.

– Kontrolujemy tylko niewielką część miasta, przyznajemy. Ale musicie pamiętać, że Bakmuth odegrał główną rolę w tej wojnie – powiedział.

Zapytany, czy najemnicy Wagnera wyjeżdżają, odpowiedział: „Tak, to się dzieje. Ale to nie znaczy, że przestaną z nami walczyć. Skupią się bardziej na innych frontach… Przegrupowują się o trzeciej inne lokalizacje”.

Tytuł Filmu,

Zobacz: Rosyjski okręt wojenny uderzony przez ukraińskie drony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *