Yellen ostrzega przed „kryzysem konstytucyjnym” w związku z impasem w pułapie zadłużenia USA

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła przed „kryzysem konstytucyjnym”, który grozi katastrofą gospodarczą i finansową, jeśli Kongres nie podniesie federalnego pułapu zadłużenia, narażając rząd na ryzyko wyczerpania się pieniędzy w przypadku braku nowych zdolności pożyczkowych.

Biały Dom i republikańscy prawodawcy są w impasie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia, który może zostać przekroczony już 1 czerwca, powiedziała Yellen. Jego komentarze pojawiają się dwa dni przed spotkaniem prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami Kongresu w sprawie nowych negocjacji. Finansowy impas.

„Jeśli Kongres nie wywiąże się ze swojej odpowiedzialności, nie ma dobrych opcji” – powiedział w wywiadzie dla ABC. W tym tygodniu W niedzielę.

Urzędnicy administracji Bidena rozważają, czy powołać się na 14. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, aby kontynuować emisję nowego długu odbiorcom Ubezpieczeń Społecznych, posiadaczom obligacji, pracownikom rządowym i innym bez zgody prawnej.

Klauzula w poprawce stanowi, że „ważność długu publicznego Stanów Zjednoczonych dozwolonego przez prawo, w tym pożyczek na emerytury i nagrody za zasługi w tłumieniu buntu lub powstania, nie będzie kwestionowana”. Ekonomiści i eksperci od konstytucji są podzieleni co do tego, czy obejście Kongresu w ten sposób jest legalne.

„Stany Zjednoczone nie powinny dojść do punktu, w którym będziemy musieli zastanawiać się, czy prezydent może nadal emitować dług. To byłby kryzys konstytucyjny” – powiedziała Yellen.

Zapytana, czy Biden powołałby się na 14. poprawkę, Yellen odmówiła rozważenia opcji awaryjnych, ale powiedziała, że ​​powołanie się na przepis byłoby „jedną z dobrych opcji”. Dodał, że zadaniem Kongresu jest podniesienie pułapu zadłużenia.

„Jeśli tego nie zrobią, czeka nas ekonomiczna i finansowa katastrofa, którą sami stworzymy, a prezydent Biden nie podejmie żadnych działań. [the] Departament Skarbu USA może podjąć kroki, aby zapobiec tej katastrofie.

Reprezentanci Izby Reprezentantów przyjęli ustawę pod koniec zeszłego miesiąca, która podniosłaby pułap zadłużenia w wysokości 31,4 bln USD o 1,5 bln USD i opóźniła ryzyko niewypłacalności do przyszłego roku. Ustawodawstwo, które zawiera listę republikańskich cięć wydatków i priorytetów politycznych, takich jak umorzenie długów z tytułu pożyczek studenckich, prawdopodobnie nie powiedzie się w kontrolowanym przez Demokratów Senacie USA, ale jest postrzegane jako punkt wyjścia do negocjacji międzypartyjnych.

READ  Yellen odbywa pierwszą podróż do Chin, szuka silniejszych więzi, gdy łańcuchy dostaw oddalają się od siebie

„Nie ma żadnych czerwonych linii” – powiedział w CBS Patrick McHenry, republikański przewodniczący House Financial Services Committee. Zmierz się z narodem Zapytany o zbliżające się debaty z Bidenem. „W tym momencie wszystko jest na stole. Kluczową rzeczą w tym równaniu jest zajęcie się naszą rodziną finansową, krótko- i długoterminową.

Zapytany, czy powołałby się na 14. poprawkę, Biden powiedział w wywiadzie wyemitowanym w piątek, że „jeszcze go tam nie ma”. We wtorek będzie gościł w Białym Domu przywódców Kongresu z obu partii i powiedział, że byłby skłonny „szczegółowo negocjować” oddzielny republikański plan budżetowy. Ale wezwał Republikanów do usunięcia pułapu zadłużenia bez żadnych warunków.

Nawet jeśli Stany Zjednoczone unikną niewypłacalności, Yellen ostrzegła, że ​​zbliżanie się do terminu bez rozwiązania „może mieć konsekwencje dla rynków finansowych”.

Przemawiając w niedzielę w MSNBC, zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo powiedział, że niewypłacalność USA znacząco wpłynie na zdolność pożyczkową rządu.

„Jeśli nie spłacimy naszego zadłużenia, będzie to miało straszny wpływ na stopy procentowe” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *