Yellen ostrzega przed „kryzysem konstytucyjnym” w związku z impasem w pułapie zadłużenia USA

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła przed „kryzysem konstytucyjnym”, który grozi katastrofą gospodarczą i finansową, jeśli Kongres nie podniesie federalnego pułapu zadłużenia, narażając rząd na ryzyko wyczerpania się pieniędzy w przypadku braku nowych zdolności pożyczkowych.

Biały Dom i republikańscy prawodawcy są w impasie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia, który może zostać przekroczony już 1 czerwca, powiedziała Yellen. Jego komentarze pojawiają się dwa dni przed spotkaniem prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami Kongresu w sprawie nowych negocjacji. Finansowy impas.

„Jeśli Kongres nie wywiąże się ze swojej odpowiedzialności, nie ma dobrych opcji” – powiedział w wywiadzie dla ABC. W tym tygodniu W niedzielę.

Urzędnicy administracji Bidena rozważają, czy powołać się na 14. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, aby kontynuować emisję nowego długu odbiorcom Ubezpieczeń Społecznych, posiadaczom obligacji, pracownikom rządowym i innym bez zgody prawnej.

Klauzula w poprawce stanowi, że „ważność długu publicznego Stanów Zjednoczonych dozwolonego przez prawo, w tym pożyczek na emerytury i nagrody za zasługi w tłumieniu buntu lub powstania, nie będzie kwestionowana”. Ekonomiści i eksperci od konstytucji są podzieleni co do tego, czy obejście Kongresu w ten sposób jest legalne.

„Stany Zjednoczone nie powinny dojść do punktu, w którym będziemy musieli zastanawiać się, czy prezydent może nadal emitować dług. To byłby kryzys konstytucyjny” – powiedziała Yellen.

Zapytana, czy Biden powołałby się na 14. poprawkę, Yellen odmówiła rozważenia opcji awaryjnych, ale powiedziała, że ​​powołanie się na przepis byłoby „jedną z dobrych opcji”. Dodał, że zadaniem Kongresu jest podniesienie pułapu zadłużenia.

„Jeśli tego nie zrobią, czeka nas ekonomiczna i finansowa katastrofa, którą sami stworzymy, a prezydent Biden nie podejmie żadnych działań. [the] Departament Skarbu USA może podjąć kroki, aby zapobiec tej katastrofie.

Reprezentanci Izby Reprezentantów przyjęli ustawę pod koniec zeszłego miesiąca, która podniosłaby pułap zadłużenia w wysokości 31,4 bln USD o 1,5 bln USD i opóźniła ryzyko niewypłacalności do przyszłego roku. Ustawodawstwo, które zawiera listę republikańskich cięć wydatków i priorytetów politycznych, takich jak umorzenie długów z tytułu pożyczek studenckich, prawdopodobnie nie powiedzie się w kontrolowanym przez Demokratów Senacie USA, ale jest postrzegane jako punkt wyjścia do negocjacji międzypartyjnych.

READ  Sprzedaż detaliczna odbiła w lutym wraz ze wzrostem wydatków konsumenckich

„Nie ma żadnych czerwonych linii” – powiedział w CBS Patrick McHenry, republikański przewodniczący House Financial Services Committee. Zmierz się z narodem Zapytany o zbliżające się debaty z Bidenem. „W tym momencie wszystko jest na stole. Kluczową rzeczą w tym równaniu jest zajęcie się naszą rodziną finansową, krótko- i długoterminową.

Zapytany, czy powołałby się na 14. poprawkę, Biden powiedział w wywiadzie wyemitowanym w piątek, że „jeszcze go tam nie ma”. We wtorek będzie gościł w Białym Domu przywódców Kongresu z obu partii i powiedział, że byłby skłonny „szczegółowo negocjować” oddzielny republikański plan budżetowy. Ale wezwał Republikanów do usunięcia pułapu zadłużenia bez żadnych warunków.

Nawet jeśli Stany Zjednoczone unikną niewypłacalności, Yellen ostrzegła, że ​​zbliżanie się do terminu bez rozwiązania „może mieć konsekwencje dla rynków finansowych”.

Przemawiając w niedzielę w MSNBC, zastępca sekretarza skarbu Wally Adeyemo powiedział, że niewypłacalność USA znacząco wpłynie na zdolność pożyczkową rządu.

„Jeśli nie spłacimy naszego zadłużenia, będzie to miało straszny wpływ na stopy procentowe” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *