Zełenski mówi, że Rosja „inwestuje wszystko”, aby powstrzymać armię ukraińską | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Prezydent Ukrainy powiedział, że Białoruś monitoruje sytuację bezpieczeństwa, gdzie milicja Wagnera szkoli białoruskie wojska.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł swój kraj, że Rosja przeznacza wszystkie dostępne środki na swoją kampanię wojskową, aby uniemożliwić wojskom kijowskim prowadzenie kontrofensywy na południu i wschodzie kraju.

Komentarze Zełenskiego w piątek pojawiły się, gdy ukraińscy urzędnicy ponownie przyznali, że długo oczekiwany ruch Ukrainy w celu odparcia sił rosyjskich postępuje w znacznie wolniejszym tempie, niż niektórzy się spodziewali.

„Wszyscy musimy bardzo jasno zrozumieć – tak jasno, jak to tylko możliwe – że siły rosyjskie inwestują wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać naszych żołnierzy na naszych południowych i wschodnich ziemiach” – powiedział Zełenski w swoim codziennym wieczornym orędziu do narodu.

„Każde tysiąc metrów, które posuwamy się naprzód, każde zwycięstwo naszej brygady bojowej zasługuje na podziękowania” – powiedział.

Zełenski powiedział, że otrzymał „ważny raport” o sytuacji bezpieczeństwa w sąsiedniej Białorusi i chociaż w tej chwili nie ma „zagrożeń na dużą skalę”, uważnie go monitoruje.

– Skupiamy się całkowicie na linii frontu – powiedział.

Komentarze prezydenta Ukrainy na temat Białorusi pojawiają się w związku z wiadomością, że rosyjska grupa najemników Wagnera osiągnęła porozumienie w sprawie szkolenia białoruskich żołnierzy.

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało w piątkowym komunikacie, że osiągnięto porozumienie z Wagnerem w sprawie opracowania planu „szkolenia i wymiany doświadczeń między jednostkami różnych rodzajów sił zbrojnych w przyszłości”.

Ministerstwo Obrony opublikowało również wideo, na którym bojownicy Wagnera instruują białoruskich żołnierzy na poligonie w pobliżu miasta Asipowicze, około 90 km (56 mil) na południowy wschód od stolicy Mińska.

Ministerstwo nie poinformowało, w jaki sposób bojownicy Wagnera byli zaangażowani w szkolenie wojskowe na Białorusi, gdzie zbuntowanym najemnikom obiecano schronienie w zeszłym miesiącu po zakończeniu buntu przeciwko rosyjskim przywódcom wojskowym.

READ  Rzadka, zielona kometa przeleci nad Ziemią w tym tygodniu

Białoruś okazała się bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina w jego wojnie z Ukrainą.

„Nie postępuje tak szybko”

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak jako ostatni przyznał w piątek, że walki są trudne dla sił ukraińskich, a ofensywa „nie postępuje tak szybko”.

Zachodni sojusznicy, którzy przekazali Kijówowi miliardy dolarów na broń, nie naciskali na szybszy postęp, powiedział Yermak, który jest uważany za prawą rękę Zełenskiego.

„Bez presji, tylko jedno pytanie: Jak możemy Ci dalej pomóc?” powiedział.

Generał Ukrainy Ołeksandr Tarnowski, dowódca sił ukraińskich na południu, powiedział po piątkowym spotkaniu z Zełenskim, że jego wojska „systematycznie usuwają wroga ze swoich pozycji”.

Napisał w telegramie, że straty nieprzyjaciela w ciągu ostatnich 24 godzin wyniosły co najmniej 200.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w swoim codziennym raporcie w piątek, że jego siły odparły 16 ukraińskich ofensyw na wschodzie, w tym od dawna sporne miasto Marinka i strategiczną wioskę Klishivka na południowym krańcu Baghmutu.

Analityk wojskowy Serhij Hrabski powiedział ukraińskiemu radiu NV, że na południu kraju „sytuacja jest bardzo trudna w natarciu na Berdiańsk” – odnosząc się do portu nad Morzem Azowskim.

„Zapewnia opór, aby powstrzymać wroga posuwającego się na południe” – powiedział.

Mówi się, że tygodniowa kontrofensywa Ukrainy koncentruje się na zdobyciu wiosek na południowym wschodzie kraju w pobliżu Morza Azowskiego i wschodniego miasta Baghmut, które zostało zdobyte przez siły rosyjskie w maju po miesiącach krwawych walk. Bojownicy Wagnera.

Siły ukraińskie mają nadzieję na odcięcie utworzonego przez siły rosyjskie mostu lądowego z anektowanym Krymem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *