Zielona kometa zmierza w kierunku Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Niedawno odkryta zielona kometa zbliża się do Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat. Ostatni raz widziano go na nocnym niebie w epoce kamiennej.

2 marca 2022 roku astronomowie korzystający z kamery Wide-Field Survey Camera w Swicky Transient Facility w Palomar Observatory w hrabstwie San Diego w Kalifornii odkryli kometę, która zbliżała się do Słońca 12 stycznia. NASA.

O nazwie C/2022 E3 (ZTF)Kometa ma orbitę wokół Słońca, która przechodzi przez zewnętrzne krańce Układu Słonecznego, dlatego przebyła tak długą drogę – i tak długą – aby wrócić do Ziemi. stowarzyszenie planetarne.

Lodowy obiekt przejdzie najbliżej Ziemi między 1 a 2 lutego, w odległości około 26 do 27 milionów mil (42 do 44 milionów kilometrów). Ziemski.

Według Earthsky’ego, nawet podczas największego zbliżenia, kometa znajdzie się 100 razy dalej niż Księżyc od Ziemi.

Gdy kometa zbliża się do Ziemi, obserwatorzy będą mogli zobaczyć ją jako słabą zieloną plamę w pobliżu jasnej gwiazdy Polaris, znanej również jako Gwiazda Polarna. Komety odbijają różne kolory światła ze względu na ich obecny stan na orbicie i skład chemiczny.

Dla mieszkańców półkuli północnej niebo wczesnym rankiem po zachodzie księżyca po północy jest idealne do oglądania komety. Obiekt kosmiczny będzie trudniejszy do zauważenia dla osób na półkuli południowej.

W zależności od jasności kometa C/2022 E3 (ZTF) jest widoczna gołym okiem na ciemnym niebie, ale lornetka lub lornetka ułatwią jej dostrzeżenie.

Komety można odróżnić od gwiazd po warkoczach pyłu i energetycznych cząstek oraz po świecącej zielonej komie wokół nich.

Koma to powłoka, która tworzy się wokół komety, gdy zbliża się ona do Słońca, powodując podnoszenie się jej lodu lub bezpośrednią przemianę w gaz. To sprawia, że ​​kometa widziana przez lornetkę wydaje się niewyraźna.

READ  Narasta sprzeciw wobec decyzji DeSantis o zablokowaniu zajęć AP African American Studies

Po minięciu Ziemi kometa ją uformuje Bliskie podejście Marsa 10 lutegoWedług EarthSky.

Jeśli chmury lub zła pogoda przeszkadzają w oglądaniu nieba, Projekt Virtual Telescope udostępni transmisje na żywo z komety Na niebie nad Rzymem. I nie przegap Inne wydarzenia na niebie, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *