64 osoby zginęły w najgorszej katastrofie lotniczej w Nepalu od 30 lat

KATHMANDU, 15 stycznia (Reuters) – Co najmniej 64 osoby zginęły w najgorszej katastrofie samolotu krajowego w maleńkim himalajskim kraju Pokhara od trzech dekad.

Setki ratowników przeszukiwało zbocze wzgórza, na którym spadł samolot Eti Airlines z 72 osobami ze stolicy Katmandu.

Lokalna telewizja pokazała ratowników przedzierających się przez wrak samolotu. Część terenu w pobliżu miejsca katastrofy została spalona i widoczne były płomienie.

„Wysłaliśmy 31 ciał do szpitala i zabieramy 33 kolejne z doliny” – powiedział policjant Ajay KC, dodając, że ratownicy walczyli o dotarcie do miejsca w dolinie między dwoma wzgórzami w pobliżu lotniska w miejscowości turystycznej.

Grafika Reutera

Była to najgorsza katastrofa w Nepalu od 1992 roku, kiedy Airbus A300 pakistańskich linii lotniczych International Airlines rozbił się na zboczu góry na podejściu do Katmandu, zabijając 167 osób na pokładzie.

Samolot nawiązał kontakt z lotniskiem z Seti Gorge o godzinie 10:50 (0505 GMT) – poinformowały władze lotnictwa cywilnego w oświadczeniu. – A potem się zepsuło.

„Połowa samolotu znajduje się na zboczu wzgórza” – powiedział miejscowy mieszkaniec Arun Thamu, który powiedział Reuterowi, że dotarł na miejsce kilka minut po tym, jak samolot spadł. „Druga połowa wpadła do doliny rzeki Seti”.

Khum Bahadur Chhetri powiedział, że widział samolot zbliżający się z dachu jego domu.

„Widziałem, jak samolot trząsł się, poruszał się w lewo i prawo, a potem nagle jego dziób opadł i wpadł do doliny” – powiedział Chhetri Reuterowi, dodając, że miejscowi zabrali dwóch pasażerów do szpitala.

Rząd powołał komisję do zbadania przyczyny katastrofy i oczekuje się, że przedstawi raport w ciągu 45 dni, powiedział dziennikarzom minister finansów Bishnu Patel.

Seria wypadków

Co najmniej 309 osób zginęło od 2000 roku w katastrofach samolotów lub helikopterów w Nepalu – na ośmiu z 14 najwyższych gór świata, w tym na Evereście – a nagłe zmiany pogody mogą spowodować niebezpieczne warunki.

READ  David Beckham pozywa Marka Wahlberga na 10 milionów dolarów w związku z umową szkoleniową F45

Unia Europejska zakazała lotów nepalskich ze swojej przestrzeni powietrznej od 2013 roku ze względów bezpieczeństwa.

Na pokładzie dwusilnikowego ATR 72 znajdowało się dwoje niemowląt i czterech członków załogi – powiedział rzecznik linii lotniczej Sudarshan Bardaula.

Podróż ze stolicy Katmandu do Pokhary, drugiego co do wielkości miasta Nepalu położonego u podnóża malowniczego pasma górskiego Annapurna, jest jedną z najpopularniejszych tras turystycznych w Himalajach, a wielu woli krótki lot niż sześciogodzinną jazdę po pagórkowatych drogach. .

W niedzielę pogoda była bezchmurna, powiedział Jaganath Nirola, rzecznik Urzędu Lotnictwa Cywilnego Nepalu.

Wśród pasażerów było pięciu Hindusów, czterech Rosjan i jeden Irlandczyk, dwóch Koreańczyków z południa, jeden Australijczyk, jeden Francuz i jeden Argentyńczyk.

ATR72 europejskiego producenta samolotów ATR to szeroko stosowany dwusilnikowy samolot turbośmigłowy produkowany przez spółkę joint venture z Airbusem. (POWIETRZE.PA) i Leonardo z Włoch (LDOF.MI). Według strony internetowej Eti Airlines ma sześć samolotów ATR72-500.

„Eksperci ATR są w pełni zaangażowani we wspieranie zarówno dochodzenia, jak i klienta” – napisała firma na Twitterze, dodając, że po otrzymaniu powiadomienia o wypadku jej pierwsze myśli dotyczyły ofiar.

Airbus i Leonardo nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Witryna śledzenia lotów FlightRadar24 napisała na Twitterze, że samolot Eti Airlines miał 15 lat i był wyposażony w stary transponder z niewiarygodnymi danymi.

„Pobieramy dane w wysokiej rozdzielczości i sprawdzamy jakość danych” – powiedział.

Eti na swojej stronie określa się jako wiodący przewoźnik krajowy. Jego flota składa się z sześciu ATR 72-500, w tym tego, który się rozbił. Jest także właścicielem Tara Air i razem oferują „szeroką sieć” w Nepalu, mówi firma.

Raport Gopala Sharmy; Dodatkowe raporty Jamiego Freeda; Napisane przez Devajyota Ghoshala i Adityę Kalrę; Montaż: William Mallard i Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Komentarze Macrona zbiły z tropu wysokiego rangą tajwańskiego urzędnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *