Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams przybywają na Florydę w ramach pierwszego załogowego lotu Boeinga w przestrzeń kosmiczną.

Przylądek Canaveral na Florydzie (AP) – Dwóch astronautów NASA przypisanych do pierwszego załogowego lotu kosmicznego Boeinga przybyło na stanowisko startowe w czwartek, tydzień przed planowanym startem.

Butch Wilmore i Suni Williams będą pilotami testowymi kapsuły Starliner Boeinga, która po latach opóźnień będzie miała swój załogowy debiut. W czwartek przylecieli z Houston do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego.

Wystrzelony na rakiecie Atlas 6 maja Starliner poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną na tygodniową podróż próbną. Boeing próbuje dogonić SpaceX, który od 2020 roku będzie wysyłał astronautów do NASA.

Żaden z nich nie brał udziału w poprzednich dwóch lotach testowych Boeinga Starliner. Po pierwsze, w 2019 r. nie zrobił do stacji kosmicznej z powodu oprogramowania i innych problemów. Boeinga Powtórzył demo W 2022 r. Niedawno kapsułka Były kłopoty Trzeba było usunąć problemy ze spadochronem i łatwopalną taśmę.

Wilmore upierał się, że był to lot próbny.

„Czy spodziewamy się, że wszystko pójdzie dobrze? To pierwszy lot statku kosmicznego przez człowieka” – powiedział reporterom. „Jestem pewien, że wszystko wyjaśnimy. Dlatego to robimy.

NASA zatrudniła SpaceX i Boeinga dziesięć lat temu. Agencja kosmiczna jest nadal zainteresowana posiadaniem dla swoich astronautów dwóch kapsuł konkurencyjnych firm, nawet jeśli stacja kosmiczna zostanie zamknięta do 2030 roku.

„To bardzo ważne” – zauważył Wilmore.

Wilmore i Williams byli pierwszymi astronautami, którzy polecieli na rakiecie Atlas od czasu projektu NASA Mercury na początku lat sześćdziesiątych.

___

Associated Press otrzymuje wsparcie od Departamentu Zdrowia i Nauki Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

READ  Yellen odbywa pierwszą podróż do Chin, szuka silniejszych więzi, gdy łańcuchy dostaw oddalają się od siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *