Blinken, Wang rozwiązuje trudne problemy, gdy Xi spotyka się z krosnami

PEKIN, 19 czerwca (Reuters) – Sekretarz stanu USA Anthony Blinken omówił Tajwan i inne drażliwe kwestie z czołowym chińskim dyplomatą Wang Yi w Pekinie podczas ostatniego dnia rzadkiej wizyty mającej na celu złagodzenie tarć między rywalizującymi mocarstwami.

Blinken, pierwsza wizyta sekretarza stanu USA w Chinach od pięciu lat, rozmawiała z Wangiem przez około trzy godziny podczas poniedziałkowego spotkania w Deoyudai State Guesthouse w Pekinie, poinformowali urzędnicy Departamentu Stanu.

Opisując stosunki amerykańsko-chińskie jako znajdujące się w dołku, Wang powiedział, że podstawową przyczyną jest błędne postrzeganie Chin przez Amerykę.

„Musimy przyjąć odpowiedzialne podejście do ludzi, historii i świata oraz odwrócić spadkową spiralę stosunków amerykańsko-chińskich” – powiedział Wang podczas spotkania z Blinkenem w oświadczeniu wydanym przez chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dzień wcześniej Blinken spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem przez ponad 7,5 godziny. Waszyngton określił oba zestawy rozmów jako „szczere” i „konstruktywne”.

Dopiero okaże się, czy Blinken spotka się później z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, spodziewają się tego źródła zaznajomione z tą sprawą, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone przez Departament Stanu ani chińskich urzędników.

Wang wezwał Stany Zjednoczone do zaprzestania spekulacji na temat zagrożeń ze strony Chin, zaprzestania „tłumienia” rozwoju naukowego i technologicznego Chin oraz powstrzymania się od ingerowania w ich sprawy wewnętrzne – podały chińskie media państwowe.

W kwestii Tajwanu, demokratycznej wyspy, którą Pekin uważa za swoją, Wang powiedział: „Chiny nie mają miejsca na kompromisy ani ustępstwa”, zgodnie z chińskim raportem.

Stany Zjednoczone od dawna przestrzegają polityki „strategicznej niejednoznaczności” co do tego, czy odpowiedzieć militarnie na atak na Tajwan, czego Pekin odmówił wykluczenia.

Kiedy w zeszłym roku zapytano prezydenta USA Joe Bidena, powiedział, że Waszyngton będzie bronił Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji, chociaż jego współpracownicy powiedzieli później, że jego komentarze nie odzwierciedlają odejścia od wieloletniej polityki „jednych Chin”.

READ  Jeremy Renner przebywa na OIOM-ie po 2 operacjach po tym, jak został ranny w incydencie z pługiem śnieżnym

Urzędnicy amerykańscy podkreślili, że Stany Zjednoczone nie popierają niepodległości Tajwanu.

Rozmowy między Blinken i Qin w niedzielę przyniosły niewielki namacalny postęp w szerokim zakresie sporów dotyczących Tajwanu, handlu, praw człowieka, zakazu syntetycznego opioidu fentanylu i jego prekursorów chemikaliów z Chin lub powstrzymania ich rozbieżnych poglądów. Odnośnie wojny na Ukrainie.

Blinken podkreślił potrzebę „zminimalizowania ryzyka nieporozumień i błędnych obliczeń” w swoich rozmowach z Qinem.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotyka się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem w Daoyudai State Guesthouse, 18 czerwca 2023 r., Pekin, Chiny. REUTERS/Leah Millis/Pool

Obie strony podkreśliły znaczenie ułatwienia przylotu swoich obywateli i zgodziły się zwiększyć liczbę lotów pasażerskich, co zwiększyło zapasy chińskich linii lotniczych.

Wyrazili również chęć ustabilizowania stosunków dwustronnych, pomimo tego, co jeden z amerykańskich urzędników określił jako „głębokie” różnice, i zgodzili się, że Qin odwiedzi Waszyngton, aby kontynuować rozmowy, chociaż nie ogłoszono żadnej daty.

„Będzie to proces przedłużającej się dyplomacji” – powiedział w niedzielę wysoki urzędnik Departamentu Stanu, który zastrzegł sobie anonimowość.

Podróż Blinkena została przełożona w lutym po tym, jak podejrzany chiński balon szpiegowski przeleciał nad amerykańską przestrzenią powietrzną, uważnie obserwowaną na całym świecie, gdy stosunki między dwiema największymi gospodarkami świata dalej się psują, co może mieć globalne implikacje dla rynków finansowych, praktyk handlowych, szlaków i łańcuchów dostaw.

Podczas pobytu w Pekinie Blingen ma spotkać się z amerykańskimi biznesmenami działającymi w branży medycznej, motoryzacyjnej i rozrywkowej, aby dowiedzieć się więcej o chińskim środowisku biznesowym.

Tajwan „główny interes”

Chińska interpretacja niedzielnych spotkań określiła je jako konstruktywne, ale jasno dała do zrozumienia, że ​​najważniejsza i niebezpieczna jest kwestia Tajwanu.

„Qin Gang zwrócił uwagę, że kwestia Tajwanu jest sednem głównych interesów Chin, najważniejszą kwestią i najważniejszym zagrożeniem w stosunkach chińsko-amerykańskich” – cytują chińskie media państwowe.

Tajwański premier Chen Hsien-jen powiedział dziennikarzom w środkowym Tajwanie: „W przypadku tej interakcji na wysokim szczeblu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi Tajwan dokładnie rozumie istotne szczegóły”.

READ  6 dań na wynos z ratusza CNN na temat katastrofy toksycznego pociągu we wschodniej Palestynie w stanie Ohio

Niechęć Pekinu do angażowania się w regularne rozmowy wojskowe z Waszyngtonem jest szczególnie niepokojąca dla sąsiadów Chin.

Urzędnicy amerykańscy bagatelizują perspektywę przełomu w rozmowach, ale oni i analitycy spodziewają się, że wizyta Blinkena utoruje drogę do kolejnych spotkań dwustronnych w nadchodzących miesiącach, w tym ewentualnych podróży sekretarz skarbu Janet Yellen i sekretarz handlu Giny Raimondo.

To może przygotować grunt pod rozmowy między Xi i Bidenem na wielostronnym szczycie w dalszej części roku.

Biden i Xi przeprowadzili swoje długo oczekiwane pierwsze bezpośrednie rozmowy na marginesie szczytu Grupy 20 największych gospodarek na indonezyjskiej wyspie Bali w listopadzie, angażując się w dosadne rozmowy na temat Tajwanu i Korei Północnej, ale obiecując częściej . kontakt, ale od tego czasu stosunki uległy pogorszeniu.

Humeyra Pamuk relacjonuje w Pekinie; Jason Xue, Sophie Yu, Yew Lun Tian, ​​​​Dominique Patton w Szanghaju, Joe Cash w Pekinie, Jeanny Kao i Ben Blanchard w Taipei, piszą: Humeyra Pamuk i Arshad Mohammed; Montaż przez Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Bawełna Humera

Thomsona Reutersa

Humeyra Pamuk jest starszym korespondentem ds. polityki zagranicznej w Waszyngtonie. Zajmuje się Departamentem Stanu USA i regularnie podróżuje z Sekretarzem Stanu USA. W ciągu 20 lat pracy w agencji Reuters zajmował stanowiska w Londynie, Dubaju, Kairze i Turcji, zajmując się wszystkim, od arabskiej wiosny i wojny domowej w Syrii po liczne wybory w Turcji i powstanie kurdyjskie na południowym wschodzie. W 2017 roku wygrał program stypendialny Knight-Backhatt w Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz tytuł magistra w dziedzinie studiów nad Unią Europejską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *