Brytyjscy konserwatyści przeżywają „straszną” noc porażek w wyborach lokalnych

  • Pierwszy duży test wyborczy dla premiera Sunaka
  • Konserwatyści stracą 1000 mandatów – ankieter
  • Partia Pracy twierdzi, że wygra następne wybory parlamentarne

LONDYN, 5 maja (Reuters) – Konserwatyści brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka poznali wyniki piątkowych wyborów lokalnych, ponieważ wyborcy ukarali jego partię po roku politycznych skandali, inflacji i stagnacji wzrostu gospodarczego.

Podczas gdy partie rządzące często walczą w wyborach śródokresowych, wyniki rady Wielkiej Brytanii będą największym i ostatnim sprawdzianem nastrojów wyborców przed następnymi wyborami powszechnymi w przyszłym roku.

Policzono tylko jedną czwartą z 8000 miejsc w radach lokalnych organów, które są odpowiedzialne za codzienne świadczenie usług publicznych, takich jak kosze na śmieci i szkoły.

Wczesne wyniki, które nie wpłynęły na większość rządu w parlamencie, pokazały, że konserwatyści ponieśli stratę netto 218 mandatów, główna opozycyjna Partia Pracy zyskała 118 mandatów, a Liberalni Demokraci 57 mandatów.

Partia Pracy powiedziała w oświadczeniu, że w oparciu o wyniki wyborów lokalnych jest na dobrej drodze do wygrania następnych wyborów powszechnych z ośmiopunktową przewagą nad konserwatystami.

Partia Sunaka przegrała z Partią Pracy w kluczowych docelowych miejscach na północy i południu Anglii, podczas gdy Liberalni Demokraci robili inwazję w bogatszych częściach południa.

Premier powiedział dziennikarzom, że dotychczasowe wyniki pokazują, że ludzie chcą, aby jego partia rządząca realizowała swoje priorytety, ale jest jeszcze za wcześnie na ogłaszanie wyników, aby podejmować zdecydowane decyzje.

John Curtis, najpopularniejszy brytyjski ankieter, powiedział na podstawie dotychczasowych wyników, że konserwatyści mają „poważne kłopoty wyborcze” i mogą ponieść stratę netto około 1000 mandatów, zgodnie z najbardziej pesymistyczną prognozą partii.

Pełen obraz stanowiska stron będzie jasny dopiero w piątek, kiedy to większość zgromadzeń ogłosi swoje wyniki.

Obszary pola bitwy

Sunak starał się przywrócić wiarygodność konserwatystów, odkąd został premierem w październiku po miesiącach zawirowań gospodarczych i strajków.

READ  Jak rodzina i przyjaciele Xandera Schauffele zareagowali na jego zwycięstwo w mistrzostwach PGA

Konserwatyści zmieniali premierów trzy razy w ciągu ostatniego roku po tym, jak Boris Johnson został częściowo usunięty z przyjęć organizowanych w budynkach rządowych podczas blokad związanych z COVID-19, a Liz Truss została usunięta po hazardzie obniżek podatków, które nadszarpnęły reputację Wielkiej Brytanii w zakresie stabilności fiskalnej.

Partia Pracy zyskała na niektórych obszarach, które poparły opuszczenie Unii Europejskiej w referendum w sprawie brexitu w 2016 roku.

We wczesnych godzinach piątkowych Partia Pracy przejęła kontrolę nad radami Plymouth, Stoke-on-Trent i Medway, trzema kluczowymi obszarami pola bitwy, które są uważane za kluczowe dla nadziei partii na wygranie następnych wyborów powszechnych.

Partia Sunaka straciła kontrolę nad co najmniej ośmioma radami.

Poseł z Plymouth, Jonny Mercer, powiedział, że była to „straszna” noc dla konserwatystów.

Konserwatyści stracili ponad 1300 mandatów, kiedy większość tych wyborów lokalnych odbyła się po raz ostatni w 2019 r., co miało pomóc zmniejszyć straty w tych wyborach.

Gavin Barwell, były konserwatywny minister i członek izby wyższej, powiedział, że wyniki odzwierciedlają polityczne i gospodarcze zawirowania minionego roku.

Sunak „poprawia się, ale zaczął wiele mil z tyłu i ma piekielną pracę, aby spróbować zamknąć lukę” – powiedział BBC.

Reportaż Andrew MacAskilla; Montaż autorstwa Michaela Perry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *