Chiny twierdzą, że zaczynają kupować mieszkania w miarę pogłębiania się kryzysu na rynku nieruchomości

W obliczu niekończącego się kryzysu mieszkaniowego rząd chiński wkracza w rolę kupującego ostatniej instancji.

W piątek chińscy urzędnicy podjęli najodważniejsze posunięcie, ujawniając ogólnokrajowy plan zakupu części ogromnych zasobów mieszkaniowych zalegających na rynku. Złagodzili także zasady dotyczące kredytów hipotecznych. Bank centralny oświadczył, że udostępni tanie pożyczki o wartości 41,5 miliarda dolarów, aby pomóc przedsiębiorstwom państwowym kupować domy, które zostały wybudowane, ale nie sprzedane.

Ożywienie nastąpiło zaledwie kilka godzin po tym, jak nowe dane ekonomiczne ujawniły twardą prawdę: nikt nie chce teraz kupować domów.

Decydenci próbowali dziesiątków środków, aby przyciągnąć nabywców domów i odwrócić gwałtowny spadek na rynku nieruchomości, który wykazuje niewiele oznak rychłego ożywienia.

W piątek urzędnicy z całych Chin połączyli się za pośrednictwem wideokonferencji, aby omówić stojące przed nimi wyzwania. Wicepremier Chin He Lifeng zapowiedział zasadniczą zmianę w podejściu rządu do radzenia sobie z kryzysem majątkowym, co skłoniło gospodarstwa domowe do cięć wydatków. Pan.

Domy zakupione przez rząd zostaną wykorzystane do zapewnienia niedrogich mieszkań. Pan.

Podejście jest podobne do programu Troubled Asset Relief Program (TARP), który rząd USA ustanowił w 2008 r. w celu skupu aktywów znajdujących się w trudnej sytuacji po załamaniu na amerykańskim rynku mieszkaniowym, powiedział Larry Hu, główny ekonomista ds. Chin w australijskiej firmie finansowej Macquarie Group.

„To zmiana polityki w tym sensie, że samorządy lokalne wchodzą teraz bezpośrednio na rynek, aby kupować nieruchomości” – powiedział pan. powiedział Hu.

Niektóre samorządy lokalne już po cichu testują to podejście w miastach takich jak Jinan, Tianjin i Qingdao na chińskim wybrzeżu oraz w Chengdu na południu, ale po raz pierwszy urzędnik chiński wyższego szczebla wypowiada się na ten temat na szczeblu krajowym.

Zwracając się w piątek do władz, p. Według oficjalnej relacji chińskich mediów państwowych Xinhua powiedział, że będą musieli „stoczyć żmudną bitwę”, aby uporać się ze wszystkimi niedokończonymi nieruchomościami w całym kraju.

READ  Korea Północna nie wystrzeliła satelity szpiegowskiego, gdy rakieta wpadła do morza

Oficjalne dane rządowe pokazują, że Pekin ma przed sobą długą drogę, aby zwiększyć zaufanie do rynku nieruchomości. Liczba niesprzedanych domów jest najwyższa w historii, a ceny nieruchomości spadają w rekordowym tempie.

Według chińskiego Narodowego Biura Statystycznego liczba niesprzedanych domów wyniosła 748 milionów metrów kwadratowych, czyli równowartość ośmiu miliardów stóp kwadratowych. W kwietniu ceny nowych domów w 70 miastach spadły o 3,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy ceny istniejących domów spadły o 6,8 proc.

Kilka godzin po opublikowaniu w piątek danych o cenach domów chiński bank centralny zaczął zachęcać do kupowania domów, obniżając wymagania dotyczące wkładu własnego. Zlikwidowano także ogólnokrajowe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

„Decydenci desperacko chcą zwiększyć sprzedaż” – stwierdziła Rosalia Yao, ekspert ds. nieruchomości w chińskiej firmie badawczej Kavegal. „Bank centralny od lat obniża oprocentowanie kredytów hipotecznych, a średnia stopa była już na rekordowo niskim poziomie przed tą posunięciem. „

Choć przywódcy Chin wyznaczyli w tym roku cel wzrostu gospodarczego na poziomie około 5 procent, wielu niezależnych ekonomistów uważa, że ​​plan jest ambitny i będzie wymagał agresywnych wydatków rządowych.

W tym celu Chiny również poinformowały w piątek, że zebrały 5,5 miliarda dolarów z pierwszej sprzedaży 30-letnich obligacji w ramach próby zebrania 140 miliardów dolarów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach jest napędzany latami nadmiernego zaciągania kredytów i nadmiernej zabudowy przez deweloperów, co przyczyniło się do znacznej części niezwykłych dziesięcioleci szybkiego wzrostu gospodarczego kraju.

Kiedy jednak w 2020 r. rząd w końcu interweniował, aby położyć kres niebezpiecznym praktykom deweloperów, wiele firm było już na skraju upadku. China Evergrande, jeden z największych deweloperów w tej branży, do końca 2021 r. nie spłacał zobowiązań w związku z ogromnymi stosami długów. Pozostawił po sobie setki tysięcy niedokończonych mieszkań i niezapłacone rachunki warte setki miliardów dolarów.

READ  Co to oznacza dla NY Jets

Kryzys na rynku nieruchomości pozostawił wiele chińskich rodzin, które kiedyś inwestowały w nieruchomości oszczędności całego życia, bez realnej alternatywy dla budowania bogactwa. Chociaż chińska giełda odbiła w ostatnich miesiącach, choć jest niestabilna, kryje się przed nią kilka innych dobrych okazji.

Evergrande to pierwszy z linii wysokiej klasy słuchawek domyślnych, który obecnie szturmem podbija branżę. W styczniu sąd w Hongkongu nakazał likwidację spółki. W piątek przed sądem w Hongkongu odbyła się pierwsza rozprawa innej firmy z branży nieruchomości, która znalazła się w trudnej sytuacji, Country Garden, wnosząc o likwidację firmy będącej inwestorem.

Zixu Wanga Wkład badawczy z Hongkongu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *