Dlaczego kwietniowe całkowite zaćmienie słońca będzie wydarzeniem historycznym w Ameryce

„Eclipse Across America” będzie emitowany na żywo w stacjach ABC, ABC News Live, National Geographic Channel, NatGeo Wild, Disney+ i Hulu, a także na platformach mediów społecznościowych od poniedziałku 8 kwietnia o 14:00.

Gdy 8 kwietnia Księżyc przejdzie przed Słońcem, części Ameryki Północnej pogrążą się w ciemnościach, co oznacza rzadkie wydarzenie na niebie, które nie powróci przez dziesięciolecia.

„Kiedy dysk Słońca zostanie całkowicie zakryty przez Księżyc, światło dzienne może w ciągu kilku sekund nagle zmienić się z jasnego światła słonecznego w najbardziej niesamowity zmierzch” – mówi Fred Espenak, były astrofizyk w NASA Goddard Space Flight Center i autor książki „Road Atlas for the Moon” .” Całkowite zaćmienie Słońca w 2024 r.” – podało ABC News.

„Robi się wystarczająco ciemno, aby dostrzec jasne gwiazdy i planety, więc jest to bardzo dramatyczne i zaskakujące” – powiedział Espenak. „Większość ludzi reaguje bardzo instynktownie na widok całkowitego zaćmienia”.

Ostatnie całkowite zaćmienie słońca w USA miało miejsce w sierpniu 2017 r., ale siedmioletnia przerwa między zaćmieniami jest „zwodnicza” – mówi Espenak.

„Jeśli spojrzeć przed 2017 rokiem, ostatni był w 1979 roku” – powiedział Espenak. „Jest więc trochę rozczarowujące, że te dwa zaćmienia wystąpiły w odstępie siedmiu lat”.

Następne całkowite zaćmienie słońca nastąpi w Stanach Zjednoczonych dopiero w sierpniu 2044 roku w Montanie i Północnej Dakocie, a następne od wybrzeża do wybrzeża zaplanowano na rok 2045. Według NASA.

READ  Burze zagrażają regionowi, który kilka dni temu nawiedził huragan

Według Espenaka całkowite zaćmienie słońca w 2024 r. jest „lepsze” niż w 2017 r., ponieważ droga całkowitego zaćmienia jest prawie o 60% szersza, a czas trwania zaćmienia jest o około 60% dłuższy niż w niektórych miejscach na ścieżce. Cztery i pół minuty zaćmienia.

Trasa cienia Księżyca po powierzchni Ziemi nazywana jest ścieżką całości i aby zobaczyć całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia, widzowie muszą znaleźć się na ścieżce o szerokości 250 km.

W Stanach Zjednoczonych ścieżka całości zaczyna się w Teksasie i biegnie przez Oklahomę, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. Całkowite zaćmienie słońca również nastąpi w małych częściach Tennessee i Michigan. Według NASA.

Ponieważ kwietniowe całkowite zaćmienie słońca będzie ostatnim w Ameryce Północnej od 20 lat, przewiduje się, że będzie to największe wydarzenie związane z masowymi podróżami w USA w 2024 r., powiedział ABC News ekspert kartograf zaćmień słońca Michael Zeiler.

Zeiler porównał wycieczkę na dzień zaćmienia do „50 meczów Super Bowl jednocześnie w całym kraju”, na które szacuje się, że przyjechało cztery miliony widzów.

„Kiedy spojrzymy na liczbę osób, które według przewidywań staną na drodze całkowitego zaćmienia słońca, szacujemy, że liczby te odpowiadają 50 Super Bowl rozegranym jednocześnie w całym kraju, od Teksasu po Maine” – powiedział.

W oczekiwaniu na historyczne zaćmienie słońca w małym hrabstwie w Teksasie ogłoszono stan wyjątkowy ze względu na spodziewaną liczbę turystów.

W lutym sędzia hrabstwa Bell, David Blackburn, wydał ogłoszenie o lokalnej katastrofie, spodziewając się, że 400-tysięczna populacja hrabstwa podwoi się pod względem liczby turystów.

Zeiler powiedział, że Teksas to doskonałe miejsce do podróży dla łowców zaćmień, ponieważ leży na ścieżce totalności i ma największe szanse na czyste niebo w dzień zaćmienia.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska Najnowsze aktualizacje: Biden w Polsce na spotkaniu z sekretarzem NATO

„Chcesz pozostać na środku pasa przez długi czas” – wyjaśnił Zeiler. „Jeśli masz przyjaciela lub krewnego na szlaku w Teksasie, a na szlaku znajduje się 12 milionów Teksańczyków, to jest to odpowiednie miejsce, ponieważ tam są najlepsze perspektywy pogodowe”.

Od kilkudziesięciu lat rzadkości zaćmienia po jego olśniewający czas trwania i przebieg, 8 kwietnia przynosi ekscytującą okazję, której obserwatorzy nieba nie powinni przegapić, mówi Espenak.

„Myślę, że zobaczenie całkowitego zaćmienia powinno być na liście marzeń każdego, a kwiecień będzie ku temu doskonałą okazją” – powiedział Espenak. „To niesamowite wydarzenie, które ludzie zapamiętają do końca życia. Opowiedzą swoim wnukom o całkowitym zaćmieniu, które widzieli w kwietniu 2024 r., jeśli weszli na ścieżkę totalności i mieli dobrą pogodę”.

„Więc życzę wszystkim pogodnego nieba w kwietniu przyszłego roku” – dodał Espenac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *