Dym z kanadyjskich pożarów spowija wschodnie wybrzeże USA

NOWY JORK, 7 czerwca (Reuters) – Szkoły na wschodnim wybrzeżu USA odwołały zajęcia na świeżym powietrzu, ruch lotniczy zwolnił, a miliony Amerykanów wezwano w środę do pozostania w domach, ponieważ dym z kanadyjskich pożarów dryfował na południe i pochłonął miasta gęstą, żółtą mgiełką.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa wydała ostrzeżenia dotyczące jakości powietrza wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Urzędnicy ds. zdrowia od Vermont po Karolinę Południową oraz zachodnie Ohio i Kansas ostrzegli mieszkańców, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu może powodować problemy z oddychaniem z powodu wysokiego poziomu drobnych cząstek w atmosferze.

„Bardzo ważne jest, aby Amerykanie, którzy doświadczają niebezpiecznego zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza ci z problemami zdrowotnymi, słuchali lokalnych urzędników, aby chronić siebie i swoje rodziny” – napisał na Twitterze prezydent Joe Biden.

AccuWeather, prywatna amerykańska usługa prognozowania, stwierdziła, że ​​gęsta mgła i dym, rozciągające się od dużych wysokości do poziomu gruntu, oznaczały najgorszy wybuch dymu z pożarów, który objął północno-wschodnie Stany Zjednoczone od ponad 20 lat.

Słynna panorama Nowego Jorku, zwykle widoczna z wielu kilometrów, zniknęła w nieziemskim smogu, a niektórzy mieszkańcy mówią, że źle się czują.

„Trudno jest oddychać” – powiedział Mohammad Abbas, idąc Broadwayem na Manhattanie. „Miałem dzisiaj zaplanowany egzamin na prawo jazdy, który został odwołany”.

Smog był szczególnie dotkliwy dla pracowników zewnętrznych, takich jak Chris Ricciardi, właściciel Neighbours NV Landscaping w Roxbury w stanie New Jersey. Powiedział, że on i jego załoga pracują krócej i noszą maski używane przy wysokim stężeniu pyłków.

„Nie mamy luksusu przerywania pracy” – powiedział. „Chcemy ograniczyć narażenie na dym do minimum, ale co tak naprawdę można zrobić?”

Angel Emmanuel Ramirez, 29-letni stylista mody w sklepie Givenchy na Manhattanie, powiedział, że on i jego koledzy poczuli się niedobrze i zamknęli sklep wcześniej po zauważeniu zapachu dymu.

READ  Papież Franciszek ogłosił 21 nowych kardynałów, w tym ambasadora Watykanu w Stanach Zjednoczonych.

„Jest tak intensywny, że można by pomyśleć, że po drugiej stronie rzeki wybuchł pożar, a nie w Kanadzie” – powiedział Ramirez.

Gubernator Nowego Jorku Cathy Hochul nazwała sytuację „kryzysem nadzwyczajnym”, mówiąc, że poziom zanieczyszczenia powietrza w niektórych częściach jej stanu był ośmiokrotnie wyższy niż normalnie.

Słaba widoczność z mgły zmusiła Federalną Administrację Lotnictwa do spowolnienia ruchu lotniczego w rejonie Nowego Jorku, wzdłuż wschodniego wybrzeża i do Filadelfii na środkowym zachodzie.

Szkoły na całym wschodnim wybrzeżu zawiesiły zajęcia na świeżym powietrzu, w tym zajęcia sportowe, wycieczki terenowe i przerwy.

Poranek na Broadwayu „Prima Face” został odwołany po 10 minutach po tym, jak zła jakość powietrza sprawiła, że ​​aktorka Jodie Comer miała trudności z oddychaniem. Rzecznik produkcji powiedział w oświadczeniu, że serial został zrestartowany z Dani Arlington, która zagra Tessę, ponownie wcielając się w jej rolę.

Wpłynęło to również na Major League Baseball, ponieważ New York Yankees i Philadelphia Phillies przełożyły zaplanowane na środę mecze u siebie. Mecz National Women’s Soccer League w Harrison w stanie New Jersey również został przełożony, podobnie jak mecz koszykówki kobiet WNBA na Brooklynie.

Według Aerno na niektórych obszarach Indeks Jakości Powietrza (AQI), który mierzy kluczowe zanieczyszczenia, w tym cząstki stałe pochodzące z pożarów, określa 100 jako „niezdrowe”, a 300 jako „niebezpieczne”.

W południe (1600 GMT) Bethlehem w Pensylwanii odnotowało najgorszy w kraju wskaźnik jakości powietrza, z AQI na poziomie 410. Wśród dużych miast Nowy Jork miał najwyższy na świecie AQI wynoszący 342 w środę po południu. Według IQAir, dla chronicznie zanieczyszczonych miast, takich jak Dubaj (168) i Delhi (164).

READ  Spadająca sprzedaż Tesli oznacza, że ​​jej pozycja na rynku pojazdów elektrycznych słabnie
Grafika Reuters Grafika Reuters

Przejście dymne z Kanady

Dym kłębił się przez granicę USA z Kanadą, gdzie setki pożarów spaliły 9,4 miliona akrów (3,8 miliona hektarów) i zmusiły 120 000 ludzi do opuszczenia swoich domów.

Niebo nad Nowym Jorkiem i wieloma innymi miastami w Ameryce Północnej stawało się coraz ciemniejsze w środę. Wiatr wiał jak płonące drewno.

Dym z pożarów został powiązany z większą liczbą zawałów serca i udarów mózgu, częstszymi wizytami na izbach przyjęć z powodu astmy i innych chorób układu oddechowego, podrażnieniami oczu, podrażnieniami skóry i wysypkami.

W sklepie Home Depot na Manhattanie wyprzedano oczyszczacze powietrza i maski. Biegacze z Nowego Jorku odwołali wydarzenia z okazji Światowego Dnia Biegania.

„To nie jest dzień na przygotowanie się do maratonu lub imprezę plenerową z dziećmi” – radził burmistrz Nowego Jorku Eric Adams. „Jeśli jesteś w podeszłym wieku, masz problemy z sercem lub układem oddechowym lub jesteś w podeszłym wieku, powinieneś zostać w domu”.

Masowo przechodnie przywdziewali maski przypominające najgorsze dni pandemii koronawirusa.

66-letni Tyrone Sylvester gra w szachy na Union Square na Manhattanie od 30 lat, ale nosząc maskę, powiedział, że nigdy nie widział tak złej jakości powietrza w mieście.

„Kiedy słońce tak wygląda” – powiedział, wskazując brązową kulę widoczną na zadymionym niebie – „wiemy, że coś jest nie tak. Tak właśnie wygląda globalne ocieplenie”.

Zła jakość powietrza prawdopodobnie utrzyma się przez cały weekend, a rozwijający się system burzowy prawdopodobnie przesunie dym na zachód nad Wielkimi Jeziorami i głęboko na południe do Doliny Ohio i środkowego Atlantyku, powiedział AccuWeather.

Reportaż Tylera Clifforda z Nowego Jorku i Denny’ego Thomasa z Kanady; Dodatkowe raporty autorstwa Nancy Lappit, Julii Hart, Brada Brooksa i Dana Whitcomba; Napisane przez Josepha Ochsa i Steve’a Gormana; Montaż autorstwa Davida Gregorio, Rosalby O’Brien i Jamiego Freeda

READ  Svitek wygrywa kolejny French Open, pokonując Muchovą

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *