Strefa euro pogrąża się w recesji po reformach w Niemczech i Irlandii

  • PKB strefy euro w 20 krajach w I kw. i 4 kw. 2022 r. spadło do -0,1%
  • Niemcy, Irlandia Dane za I kw. zrewidowane poniżej
  • Wzrost zatrudnienia wzrasta do 0,6% w I kw

BRUKSELA, 8 czerwca (Reuters) – Gospodarka strefy euro w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. znajdowała się w technicznej recesji, jak pokazały w czwartek dane europejskiej agencji statystycznej Eurostat, po rewizji w dół wzrostu w pierwszym i ostatnim kwartale. 2022.

Produkt krajowy brutto (PKB) dla 20 krajów strefy euro spadł w pierwszym kwartale o 0,1% w porównaniu z czwartym kwartałem 2022 roku i wzrósł o 1,0% w porównaniu z rokiem poprzednim, podał Eurostat w raporcie.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters przewidywali średnią ekspansję na poziomie 0 i 1,2%, w porównaniu ze wstępnymi szacunkami wzrostu o 0,1% i 1,3% opublikowanymi 16 maja.

Korekta wynikała głównie z drugiego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego, który wykazał, że największa gospodarka strefy euro znajdowała się w recesji już w 2023 roku.

Spadek w irlandzkiej gospodarce zwiększył się do 4,6% z początkowych szacunków 2,7%, chociaż ten negatywny wynik wynikał z wpływu dużych firm międzynarodowych na wzrost w tym kraju.

Dane dla strefy euro za czwarty kwartał 2022 r. również zostały obniżone do -0,1% w stosunku do poprzedniej wartości zerowej.

Spodziewano się recesji pod koniec ubiegłego roku, ponieważ strefa euro zmagała się z wyższymi cenami energii i żywności, a boom wydatków po pandemii wygasł, ale według wczesnych szacunków region tego uniknął.

The Capital Economist powiedział, że perspektywy dla gospodarki strefy euro są ponure, aw drugim kwartale może nastąpić kolejne załamanie z powodu wpływu wyższych stóp procentowych.

S&P Global Market Intelligence przewiduje wzrost w drugim kwartale, na czele z sektorem usług, po którym nastąpi spowolnienie i ryzyko nowej recesji pod koniec 2023 lub na początku 2024 r., gdy utrzymają się napięte warunki finansowe.

READ  Lakers-Warriors Game 6 aktualizacje na żywo, składy, raport kontuzji, jak oglądać, kanał telewizyjny

Wraz z Niemcami i Irlandią PKB spadł w tym kwartale także w Grecji, na Litwie, Malcie iw Holandii.

Eurostat podał, że wydatki gospodarstw domowych zwiększyły kwartalny PKB o 0,1 punktu procentowego, wydatki publiczne o 0,3 punktu, a zmiany inwentarza o 0,4 punktu. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 0,1 punktu, a handel netto o kolejne 0,7 punktu, ponieważ spadł import.

Z drugiej strony wzrost zatrudnienia przyspieszył na początku 2023 r., wzrastając do 0,6% w pierwszym kwartale z 0,3% w czwartym kwartale 2022 r., według wcześniejszych szacunków. Jest to wzrost o 1,6% rocznie.

W ujęciu kwartalnym zatrudnienie rosło we wszystkich krajach z wyjątkiem Grecji, Litwy i Słowacji.

Aby uzyskać więcej informacji na temat danych Eurostatu, kliknij:

http://ec.europa.eu/eurostat/news/news-releases

Raport Philipa Blenkinsopa; Montaż przez Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *