Erdogan mówi, że przywódca Państwa Islamskiego został zabity w Syrii przez turecki wywiad

STAMBUŁ, 30 kwietnia (Reuters) – Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę, że tureckie siły wywiadowcze zabiły w Syrii przywódcę Państwa Islamskiego Abu Husajna al-Kurasziego.

„Ta osoba została wczoraj zneutralizowana w ramach operacji tureckiej Narodowej Służby Wywiadowczej w Syrii” – powiedział Erdogan w wywiadzie dla nadawcy TRT Turk.

Erdogan powiedział, że agencja szpiegowska śledziła Qureshiego od dłuższego czasu.

Syryjskie źródła lokalne i bezpieczeństwa podały, że nalot miał miejsce w mieście Jandaris w północnej Syrii, które jest kontrolowane przez wspierane przez Turcję grupy rebeliantów i było jednym z najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi z 6 lutego w Turcji i Syrii.

Syryjska Armia Narodowa, frakcja opozycyjna, której siły bezpieczeństwa są obecne na tym obszarze, nie miała natychmiastowego komentarza.

Mieszkaniec powiedział, że starcia rozpoczęły się na obrzeżach Zandaris w nocy z soboty na niedzielę i trwały około godziny, zanim mieszkańcy usłyszeli głośną eksplozję.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan spotkał się z liderem Partii Ruchu Nacjonalistycznego (MHP) Devletem Bahcelim, liderem Partii Wielkiej Jedności Turcji (PPP) Mustafą Tesci i liderem Partii Lewicy Demokratycznej (DSP) Onderem Aksakalem w Ankarze w Turcji. 27 kwietnia 2023 r. Murat Sedinmuhurdar/BPO/Handout przez REUTERS

Następnie siły bezpieczeństwa otoczyły teren kordonem, aby nikt nie mógł wejść.

W listopadzie 2022 r. IS wybrało al-Qurashiego na swojego przywódcę po tym, jak poprzedni przywódca IS zginął w operacji w południowej Syrii.

Państwo Islamskie przejęło duże obszary Iraku i Syrii w 2014 roku, kiedy jego przywódca Abu Bakr al-Baghdadi ogłosił kalifat islamski na terytorium milionów ludzi.

Ale IS straciło władzę po kampaniach w Syrii i Iraku prowadzonych przez siły wspierane przez USA i siły syryjskie wspierane przez Iran, Rosję i różne siły paramilitarne.

Tysiące pozostałych bojowników w ostatnich latach w dużej mierze ukrywało się w odległych zakątkach obu krajów, choć nadal są zdolne do przeprowadzania ataków typu „uderz i uciekaj” na dużą skalę.

Koalicja kierowana przez USA wraz z koalicją kierowaną przez Kurdów, znaną jako Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), nadal przeprowadzają ataki na funkcjonariuszy IS w Syrii.

W niektórych przypadkach celem były wysokie rangą osoby z Państwa Islamskiego, które ukrywały się na obszarach o silnych wpływach tureckich.

READ  Światowe giełdy spadają po tym, jak urzędnicy Fed osłabili zaufanie

Raport Ezgi Erkoyuna; Montaż przez Lisę Schumacher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *