G7 ogłosi na szczycie NATO długoterminowy pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy

  • James Landale i Oliver Slough
  • BBC News, Wilno i Londyn

Tytuł Zdjęcia,

Prezydent Zełenski z żoną Oleną Zełenską na szczycie NATO w Wilnie na Litwie

Oczekuje się, że członkowie G7 ratyfikują długoterminowe porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą na szczycie NATO w środę.

Obejmuje to sprzęt bezpieczeństwa, szkolenia i wymianę informacji wywiadowczych.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że umowa będzie mocnym sygnałem dla prezydenta Rosji Putina.

Dzieje się tak po tym, jak prezydent Ukrainy Zełenski skrytykował niechęć NATO do wyznaczenia Kijowowi ostatecznego terminu przystąpienia do sojuszu.

Pan Sunak powiedział, że sojusznicy Kevina intensyfikują formalne ustalenia, aby zabezpieczyć Ukrainę na dłuższą metę.

„Nigdy więcej nie zobaczymy tego, co wydarzyło się na Ukrainie, a to oświadczenie potwierdza nasze zobowiązanie do zapewnienia, by Rosja nigdy więcej nie doświadczyła brutalności, jaką jej wyrządziła” – powiedział.

Powiedział, że „droga Kijowa do członkostwa w NATO” i wspieranie „formalnych, wielostronnych i dwustronnych ustaleń” dotyczących członkostwa w NATO byłoby jasnym przesłaniem dla rosyjskiego prezydenta i „przywróciło pokój Europie”.

Numer 10 powiedział, że Wielka Brytania odegrała kluczową rolę w umowie, która obejmowała partnerów G7: Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię i USA. Więcej szczegółów spodziewanych jest w środę.

Prezydent USA Joe Biden wcześniej zasugerował model dla Ukrainy podobny do umowy jego kraju z Izraelem. Na mocy tej umowy Waszyngton zobowiązał się do udzielania pomocy wojskowej w wysokości 3,8 miliarda dolarów rocznie przez dekadę.

Ale w przeciwieństwie do członkostwa w NATO – nie zawiera zapisu o przybyciu z pomocą narodowi docelowemu w przypadku ataku.

Kijów akceptuje fakt, że nie może przystąpić do NATO w czasie wojny z Rosją, ale chce przystąpić jak najszybciej po zakończeniu walk.

Zwracając się we wtorek do tłumu zgromadzonego w litewskiej stolicy, Zełenski powiedział: „NATO zapewni Ukrainie bezpieczeństwo – Ukraina wzmocni sojusz”.

Przedstawił także flagę bojową ze zniszczonego miasta Bachmut – miejsca najdłuższej i najbardziej krwawej bitwy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zełenski napisał wcześniej na Twitterze, że „niepewność jest słabością” i powiedział, że brak uzgodnionego terminu oznacza, że ​​ewentualne członkostwo jego kraju może stać się kartą przetargową.

NATO raczej nie powie, kiedy i jak Ukraina może przystąpić do sojuszu, ale dyplomaci upierali się, że wyznaczył jasną ścieżkę do członkostwa, a rygorystyczny proces składania wniosków został znacznie skrócony.

Powiedzieli, że uznają, że armia Ukrainy jest coraz bardziej „interoperacyjna” i „politycznie zintegrowana” z siłami NATO i zobowiązali się do dalszego wspierania reform w ukraińskim sektorze demokracji i bezpieczeństwa.

Dyplomaci zwrócili też uwagę na utworzenie nowej Rady NATO-Ukraina, która zebrała się po raz pierwszy w środę, co dałoby Kijowowi prawo do zwoływania spotkań całego sojuszu.

Ale decyzja, która nie daje poczucia skali czasowej, jest nadal postrzegana jako niepowodzenie dla Ukrainy.

Niektóre państwa członkowskie obawiają się, że automatyczne członkostwo Ukrainy będzie dla Rosji zachętą do eskalacji i przedłużania wojny.

Uwaga skupia się teraz na tym, jakie długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa członkowie NATO obiecują Ukrainie w zamian za wcześniejsze członkostwo.

W przeszłości zachodnie obietnice bezpieczeństwa nie powstrzymały dwóch rosyjskich inwazji. Sojusznicy z NATO mają nadzieję, że trzecia runda będzie silniejsza i bardziej przejrzysta, aby przekonać Kreml, że agresja będzie zbyt kosztowna.

Tytuł Zdjęcia,

W Wilnie na Litwie odbywa się dwudniowy szczyt NATO

Turcja od miesięcy blokowała wniosek Szwecji, oskarżając ją o ukrywanie kurdyjskich bojowników. Kraj ten stanie się teraz 32. członkiem sojuszu po Finlandii, która w kwietniu dołączyła do Rosji.

Oba kraje ogłosiły, że przystąpią do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę.

Na wtorkowym szczycie ogłoszono także serię pakietów wojskowych dla Ukrainy.

Sojusz składający się z 11 państw będzie szkolił ukraińskich pilotów do latania na amerykańskich myśliwcach F-16 w ośrodku, który ma powstać w Rumunii w sierpniu – poinformowali urzędnicy.

W maju Stany Zjednoczone upoważniły swoich zachodnich sojuszników do zaopatrzenia Ukrainy w zaawansowane odrzutowce, w tym długo oczekiwane F-16 – znaczące ulepszenie w stosunku do samolotów z czasów sowieckich, których obecnie używa.

Ukraina wielokrotnie wzywała swoich zachodnich sojuszników do dostarczenia odrzutowców w celu pomocy niedawno rozpoczętej kontrofensywie mającej na celu odzyskanie terytoriów zajętych przez Rosję.

Jednak eksperci twierdzą, że wyszkolenie ukraińskich pilotów do latania i obsługi zachodnich odrzutowców zajmie trochę czasu.

Oprócz paktu obronnego G7, Wielka Brytania ogłosiła plany dostarczenia Ukrainie ponad 70 pojazdów bojowych i logistycznych, które mają poprawić jej zdolności kontrofensywne.

Tymczasem ukraińskie wojsko poinformowało we wtorek wieczorem, że Rosja już drugą noc z rzędu przeprowadziła ataki dronów kamikadze na Kijów i jego terytorium.

Według wstępnych doniesień nie było natychmiastowych doniesień o ofiarach ani poważnych zniszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *