Jerome Powell dał rynkom wytchnienie. Zniknęło w mgnieniu oka.

(Bloomberg) – Traderzy na Wall Street wiwatowali w środę, gdy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował, że nie widzi rychłej podwyżki stóp procentowych pomimo presji inflacyjnej. Uroczystość nie trwała długo.

Najczęściej czytane przez Bloomberg

Przez krótki okres akcje amerykańskie rozpętały największy od grudnia wzrost po posiedzeniu politycznym, podczas gdy rentowność obligacji skarbowych spadła o ponad 10 punktów bazowych w terminach zapadalności. Handel ulgowy rozpoczął się, gdy Powell powiedział reporterom, że „kolejna podwyżka stóp jest mało prawdopodobna”.

Problem w tym, że Powell również nie zasygnalizował wyraźnie, że obniżka stóp nastąpi w tym roku i stwierdził, że bankierom centralnym zajmie dużo czasu, zanim zyskają wystarczającą pewność co do ścieżki spadkowej inflacji. Ta konfrontacja z rzeczywistością spowodowała nagłe odwrócenie tendencji na giełdach, co zakończyło dzień spadkami. Rentowność obligacji skarbowych odrobiła część spadku, a zależna od polityki rentowność dwuletnich obligacji znajduje się poniżej zakresu 5% – ale niewiele powyżej.

„Powell dał jasno do zrozumienia, że ​​przeszkoda dla podwyżek jest niewiarygodnie wysoka” – powiedział Michael de Bass, globalny dyrektor ds. handlu stawkami w Citadel Securities. „Nie można zaprzeczyć, że rozważają ostateczne ograniczenie stóp procentowych. Teraz pytanie brzmi, czy ograniczają je wystarczająco i ile czasu zajmie drenaż gospodarki.

Reakcja rynku na myśl o wykluczeniu podwyżek stóp procentowych pokazuje, jak bardzo nastroje zmieniły się od początku roku, kiedy konsensus przewidywał dalsze obniżki stóp procentowych i oczekiwany stały spadek inflacji. Prognozy dotyczące wyższych stóp procentowych były niższe.

Ostatnio jednak inwestorzy – zwłaszcza w świecie obligacji skarbowych – musieli się martwić potencjalną podwyżką ze strony Fed, ponieważ gospodarka amerykańska pozostaje odporna, tworzenie miejsc pracy szybko rośnie, a inflacja jest nadal trudna do kontrolowania. Inwestorzy na rynku obligacji obniżyli swoje perspektywy obniżki stóp procentowych do nieco ponad jednego z sześciu punktów czwartych na początku stycznia.

READ  Badania pokazują, że sztuczna inteligencja może w niektórych przypadkach przewidywać raka trzustki

Kwietniowa wyprzedaż akcji i obligacji spowodowała spadek rentowności dwuletnich obligacji skarbowych o ponad 5% i spowodowała, że ​​indeks S&P 500 osiągnął najgorszą miesięczną stratę od października, podkreślając napięcie narastające przed odbywającym się w tym tygodniu posiedzeniem Federal Open Market Committee. Wciąż dostępnych jest więcej kluczowych danych: oczekuje się, że piątkowy kwietniowy raport o zatrudnieniu wykaże silny wzrost liczby miejsc pracy, podczas gdy w nadchodzących tygodniach zostanie opublikowanych więcej raportów o inflacji. Bankierzy centralni muszą wszystko rozważyć.

Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 1 maja 2024 r.  (AP Photo/Susan Walsh)Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 1 maja 2024 r.  (AP Photo/Susan Walsh)

Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 1 maja 2024 r. (AP Photo/Susan Walsh) (powiązana prasa)

„Wydawało się, że FOMC chce powstrzymać rynek przed ucieczką od fundamentów, jakimi są solidny wzrost, sztywna inflacja i zamiar ograniczenia emisji w dalszej części tego roku” – powiedział Stuart Kaiser z Citigroup Inc. Stratedzy napisali w notatce. Utworzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. „Rezultatem był duży dzień handlowy w obie strony”.

Dla inwestorów zwrócono uwagę na akcje spółek, gdy Powell powiedział, że choć jego zdaniem obecna polityka stóp procentowych jest „restrykcyjna i z czasem stanie się wystarczająco restrykcyjna”, „na to pytanie będą musiały odpowiedzieć dane”. „

Nawet gdy Powell przyznał, że w ostatnim czasie nie udało się osiągnąć celu inflacyjnego Fed na poziomie 2%, jego sygnał, że cięcia przeważą nad podwyżkami, przynajmniej początkowo uspokoił rynek. Inną sprawą jest to, czy gwarantuje to stały wzrost cen akcji.

Oto, co mówią stratedzy Bloomberga…

„Powell: Obniżki stóp procentowych nadal możliwe przed końcem roku. Na wynos: Stopy procentowe są ograniczone, ale Fed obniży stopy, jeśli stopa bezrobocia będzie dalej rosnąć. Fed ma łagodne nastawienie”.

– Edward Harrison, współautor bloga Markets Live

READ  16 osób zginęło w pożarze fabryki w Korei Południowej Trwa odzyskiwanie

„Jestem bardzo zdezorientowany, próbując zrozumieć, co powiedział Powell, że spowodował tak gwałtowny wzrost cen akcji” – powiedział Steve Sosnick, główny strateg w Interactive Brokers. „Jasne, powiedział, że podwyżki nie są potrzebne i bagatelizował obawy przed stagnacją, ale to nie jest warte wielkiego wiecu spekulacyjnego”.

Jeśli chodzi o trwałość niedawnego wzrostu emisji obligacji, de Bass z Citadel ostrzegł, że chociaż odbicie jest „znaczące”, rynek zbliża się do swoich granic.

„Na rynku już brakuje energii, ponieważ rentowności spadają” – powiedział. „Rynek ma jeszcze większe trudności z funkcjonowaniem, ponieważ działamy w przestrzeni zależnej od danych”.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *