Korea Północna twierdzi, że satelita kosmiczny wpadł do morza Wiadomości wojskowe

Korea Południowa twierdzi, że rakieta wkrótce zniknęła z radarów, co sugeruje, że mogła się rozbić lub rozbić w powietrzu.

Próba wystrzelenia przez Koreę Północną pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego zakończyła się niepowodzeniem po tym, jak rakieta „wpadła do morza”.

Państwowe media podały, że wystrzelenie miało miejsce w środę rano, pierwszego dnia 12-dniowego okna, w którym ogłoszono umieszczenie satelity na orbicie.

„Nowo wystrzelona satelitarna rakieta transportowa „Seolima-1” rozbiła się na Morzu Zachodnim Korei po tym, jak straciła prędkość z powodu nieprawidłowego rozruchu dwustopniowego silnika po rozdzieleniu stopni podczas normalnego lotu” poinformowała agencja informacyjna. .

Wcześniej Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) Korei Południowej poinformowało, że wykryło wystrzelenie rakiety z południa okręgu Dongchang w prowincji Pyongan w Korei Północnej około godziny 18:29 w Korei Północnej. [21:29 GMT on Tuesday]”.

Trzy minuty później w stolicy Korei Południowej, Seulu, zawyły syreny nalotu, a miasto używało publicznych głośników i smartfonów, aby ostrzec obywateli, aby przygotowali się na ewentualną ewakuację. Alerty później poinformowały, że ostrzeżenie miasta zostało wysłane przez pomyłkę.

Japoński rząd wydał ostrzeżenie awaryjne dla mieszkańców południowej prefektury Okinawa w środę w swoim systemie nadawczym J-Alert, zalecając mieszkańcom pozostanie w pomieszczeniach, jeśli są na zewnątrz.

Później powiedział, że pocisk nie poleci na terytorium Japonii i zniósł ostrzeżenie.

Południowokoreański JCS powiedział, że rakieta zniknęła z radarów wcześnie i albo się rozpadła, albo rozbiła się w powietrzu.

Pocisk zniknął z „radaru” Korei Północnej przed osiągnięciem oczekiwanego punktu zrzutu – podała agencja informacyjna Yonhap, dodając, że wojsko rozważa możliwość „wybuchu lub rozbicia się w powietrzu”.

Pjongjang ogłosił we wtorek, że planuje wystrzelenie pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego między 31 maja a 11 czerwca.

W danych przekazanych władzom międzynarodowym Korea Północna powiedziała, że ​​wystrzelenie rakiety przeniesie rakietę na południe, a różne stopnie i inne szczątki mają spaść do Morza Żółtego i Oceanu Spokojnego.

READ  Brytyjscy konserwatyści przeżywają „straszną” noc porażek w wyborach lokalnych

Wystrzelenie satelity Korei Północnej jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Plan spotkał się z krytyką Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

„Pojazdy kosmiczne (SLV) zawierają podobne i wymienne technologie stosowane w międzykontynentalnych pociskach balistycznych, w tym międzykontynentalnych pociskach balistycznych” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA po ogłoszeniu przez Pjongjang okna startowego.

Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna szybko modernizuje i rozszerza swój arsenał wbrew sankcjom ONZ i przeprowadza rekordową liczbę testów w 2022 roku.

Mówi, że jego funkcje są niezbędne do samoobrony.

„Pjongjang jest zaniepokojony tym, że Korea Południowa skutecznie pogłębia trójstronną współpracę w zakresie bezpieczeństwa z Japonią i Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Leif-Eric Easley, profesor studiów międzynarodowych na Ewha Womans University w Seulu, w e-mailach z komentarzami.

„Biorąc pod uwagę udowodnioną zdolność Korei Południowej do wystrzeliwania rodzimych satelitów rakietowych Nuri na orbitę, reżim Kima może widzieć się w wyścigu kosmicznym”.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział na początku tego miesiąca, że ​​pomyślne wystrzelenie wojskowego satelity szpiegowskiego było „pilną potrzebą przeważającego środowiska bezpieczeństwa kraju”.

W zeszłym tygodniu Korea Południowa z powodzeniem wystrzeliła swojego pierwszego komercyjnego satelitę za pomocą opracowanej przez siebie rakiety kosmicznej Nuri.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *