Kraje, które wstrzymały się od głosowania nad rezolucją ONZ dotyczącą Ukrainy: lista

Większość – 141 krajów – głosowała za przyjęciem rezolucji, podczas gdy 32 kraje, w tym azjatyckie potęgi Chin i Indii, wstrzymały się od głosu. 7 krajów, w tym Rosja, głosowało przeciwko rezolucji.

Około rok temu, w marzec 2022 rpodobną rezolucję przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Liczba zwolenników zakończenia wojny wynosiła 141. Jednak 35 osób wstrzymało się od głosu, a pięciu poparło Rosję.

Które kraje głosowały przeciwko rezolucji na korzyść Rosji?

ONZ na Ukrainie Mali, które wcześniej dwukrotnie wstrzymało się od głosowania nad rezolucjami, zmieniło swoje stanowisko i głosowało przeciwko rezolucji z tego tygodnia, opowiadając się za Rosją.

Ponieważ Kreml dąży do rozszerzenia swoich globalnych wpływów, jego rząd ponownie otrzymał rosyjską pomoc wojskową. Na początku tego miesiąca malijscy urzędnicy powitali rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergiej Ławrow Wizyta ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. W zeszłym roku The Washington Post poinformował, że setki bojowników z rosyjskiej grupy najemników Wagner Group, Przybył do Mali, by walczyć z islamskimi bojownikami po zamachu stanu.

Oprócz Mali, kraj Ameryki Środkowej Nikaragua Głosowali również przeciwko uchwale. (Wcześniej raz wstrzymała się od głosu i głosowała przeciwko kolejnej rezolucji w październiku). W ostatnich latach Rosja utrzymywała partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa z Nikaraguą, chociaż stosunki między nimi sięgają czasów zimnej wojny.

Kraje, które głosowały przeciwko rezolucji: Białoruś, Korea Północna, Erytrea, Mali, Nikaragua, Rosja, Syria.

Które kraje nie głosowały?

32 kraje, w tym Chiny, Indie i RPA, wstrzymały się od głosowania nad rezolucją.

Chiny Starała się zachować neutralność w sporze, wstrzymując się od głosu po raz trzeci od inwazji sprzed roku. MSZ wezwało w piątek do zniesienia sankcji wobec Rosji i ostatecznego zawieszenia broni, mówiąc, że szanuje suwerenność wszystkich krajów. „Dialog i negocjacje są jedynym realnym sposobem rozwiązania kryzysu na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

READ  Meghan Markle i książę Harry są uśmiechnięci w niepewnej przyszłości Hollywood

12-punktowa propozycja ma na celu rozwiać obawy Zachodu, że kraj ten może wkrótce udzielić bezpośredniego wsparcia rosyjskim wysiłkom wojennym na Ukrainie. W tym tygodniu, Pentagon ostrzegł Chiny Konsekwencje, jeśli Chiny udzielą bezpośredniego wsparcia rosyjskim wysiłkom wojennym.

Czołowy chiński dyplomata Wang Yi odwiedził Moskwę z okazji rocznicy Kreml Zasugerowano, że prezydent Chin Xi Jinping wkrótce odwiedzi Rosję.

Wśród głównych demokracji Indie nie głosowały Z głosowania nad uchwałą. Indie od dziesięcioleci cieszą się bliskimi związkami z Rosją i polegają na tym kraju w zakresie większości swojej broni. Po inwazji Indie powstrzymały się od bezpośredniej krytyki Rosji, ale zaapelowały o pokój i dialog. Jej handel z Rosją, zwłaszcza import ropy naftowej, wzrósł do rekordowego poziomu od czasu inwazji. Pomimo wysiłków USA i innych zachodnich sojuszników Ukrainy, Indie utrzymały swoją pozycję i podwoiły zakupy ropy. Narodowy interes.

Kraje, które nie głosowały: Algieria, Angola, Armenia, Bangladesz, Boliwia, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Chiny, Kongo, Kuba, Salwador, Etiopia, Gabon, Gwinea, Indie, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Laos, Mongolia, Mozambik, Namibia, Pakistan, Południe Afryka, Sri Lanka, Sudan, Tadżykistan, Togo, Uganda, Uzbekistan, Wietnam, Zimbabwe.

Które kraje głosowały za?

Znaczna część świata głosowała za zakończeniem wojny przez Rosję, kierowaną przez zachodni sojusz wspierający Ukrainę. Liczba głosów za Ukrainą pozostała taka sama jak przed rokiem.

Ale to wsparcie może zostać przetestowane. Poza Zachodem świat nie jest zjednoczony w kwestiach poruszonych przez wojnę z Ukrainą, a Rosja często spotyka się z przychylnym przyjęciem na Globalnym Południu, donosi Washington Post.

Kraje, które głosowały za rezolucją: Afganistan, Albania, Andora, Antigua-Barbuda, Argentyna, Australia, Austria, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belgia, Belize, Benin, Bhutan, Bośnia i Hercegowina, Botswana, Brazylia, Brunei, Bułgaria, Republika Zielonego Przylądka, Kambodża, Chile, Kolumbia , Komory, Kostaryka, Wybrzeże Kości Słoniowej, Chorwacja, Cypr, Czechy, Demokratyczna Republika Konga, Dania, Dżibuti, Dominikana, Timor Wschodni, Ekwador, Egipt, Estonia, Fidżi, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Ghana , Grecja, Gwatemala, Gujana, Haiti, Honduras, Węgry, Islandia, Indonezja, Irak, Irlandia, Izrael, Włochy, Jamajka, Japonia, Jordania, Kenia, Kiribati, Kuwejt, Łotwa, Lesotho, Liberia, Libia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg , Madagaskar, Malawi, Malezja, Malediwy, Malta, Wyspy Marshalla, Mauretania, Mauritius, Meksyk, Mikronezja, Monako, Czarnogóra, Maroko, Myanmar, Nauru, Nepal, Holandia, Niger, Nowa Zelandia, Macedonia, Norwegia, Oman, Palau , Panama, Papua-Nowa Gwinea, Paragwaj, Peru, Filipiny, Polska, Portugalia, Katar, Republika Korei, Republika Mołdawii, Rumunia, Rwanda, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Samoa, San Marino, Wyspy Świętego Tomasza, Arabia Saudyjska, Serbia, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Słowacja, Słowenia, Wyspy Salomona, Somalia, Sudan Południowy, Hiszpania, Surinam, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Tonga, Trynidad i Tobago, Tunezja, Tuvalu, Turcja, Ukraina , Zjednoczone Emiraty Arabskie Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, USA, Urugwaj, Vanuatu, Jemen, Zambia.

READ  FBI likwiduje sieć FSB, która hakowała sojuszników, komputery dziennikarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *