Leptospiroza przenoszona przez szczury w Nowym Jorku rośnie wraz z zachorowaniem ludzi

grać

NOWY JORK — Rok po tym, jak miasto Nowy Jork namaściło cara na wojnę ze szczurami, urzędnicy zajmujący się służbą zdrowia odnotowują wzrost liczby przypadków rzadkiej choroby powiązanej z moczem szczurów.

Pracownicy służb sanitarnych, którzy zbierają miejskie śmieci i często są narażeni na kontakt ze szczurami, twierdzą, że są nieproporcjonalnie reprezentowani w przypadku leptospirozy spowodowanej narażeniem na szczurzy mocz.

Harry Nespoli powiedział, że związkowa właścicielka sklepu doznała poważnych objawów choroby i przeczytała jej nekrolog, zanim wyzdrowiała. Związek Sprzątaczy Mundurowych, który reprezentuje sektor środków czyszczących. Kiedy Departament Zdrowia i Higieny Psychicznej miasta Nowy Jork wydał Ostrzeżenie o trendzie wzrostowym w przypadkach Dodał, że w zeszłym tygodniu inny pracownik trafił do szpitala z objawami.

„Ulice wyglądają na czyste, ale szczury wciąż biegają” – Nespoli powiedział USA Today. – Widzisz, byli tu przed nami.

Sąd Karny na Manhattanie: Jak zespół dochodzeniowy Donalda Trumpa Hush Money wykorzystał media społecznościowe, aby zaimponować nowojorskim jury

W 2023 r. w Nowym Jorku odnotowano 24 przypadki tej choroby, co stanowi najwyższą liczbę w ciągu jednego roku – napisała w zaleceniu Departamentu Zdrowia z 12 kwietnia dr Celia Quinn, zastępca komisarza ds. zdrowia miasta Nowy Jork ds. kontroli chorób. Według stanu na 10 kwietnia br. było już sześć przypadków.

Według statystyk departamentu zdrowia w latach 2001–2023 w Nowym Jorku odnotowano 98 przypadków, z czego jedna czwarta miała miejsce w samym 2023 r. Niektórzy mieli ciężką niewydolność nerek i wątroby, a niektórzy mieli poważne problemy z oddychaniem. Sześciu zmarło w ciągu dwóch dekad.

READ  Jorge Santos, oskarżony o oszustwo w 2020 roku, powiedział, że „schemat Ponziego”, nad którym pracował, był „w 100% uzasadniony”.

Prawie wszystkie przypadki dotyczyły mężczyzn, a średni wiek infekcji wynosił 50 lat. W Bronxie było 37 przypadków, następnie 28 na Manhattanie, 19 na Brooklynie, 10 w Queens i cztery na Staten Island.

W kwietniu 2023 r. burmistrz Eric Adams mianował pierwszego w mieście „Szczurzego Czara”, którego zadaniem jest ograniczanie populacji robactwa oraz promowanie czystszych ulic i nowych podejść do zbierania śmieci. Rada Miejska rozważyła również rozporządzenia, które zmniejszyłyby populację szczurów poprzez zastosowanie programu kontroli urodzeń.

Według związku zawodowego pracowników sprzątających Nespoli w 2024 r. sześciu pracowników sprzątających zaraziło się tą chorobą. Dodał, że pięć z 24 przypadków w zeszłym roku miało miejsce wśród pracowników sanitarnych.

Nespoli stwierdził, że narażenie na tę chorobę stanowi ryzyko zawodowe dla pracowników zbierających śmieci. Może się to zdarzyć, gdy rękawice pracowników zamoczą się, przez co staną się miękkie i łatwiej będzie przedostać się do nich mocz szczura – dodał. Zaleca się pracownikom częstą zmianę rękawiczek.

Nespoli dodał, że żaden ze sprzątaczy nie zmarł z powodu tej choroby. Ale perspektywa takiej sytuacji skłoniła państwo Projekt ustawy popierany przez związek Zapewnia świadczenia pracownikom i ich rodzinom w przypadku inwalidztwa lub śmierci spowodowanej chorobą.

Sowa nowojorska: Flago, sowa, która uciekła z zoo w Central Parku, uderzyła w budynek i zginęła

W e-mailu Vincent Gragnani, rzecznik miejskiego wydziału zdrowia, powiedział, że wydział często komunikuje się z pracownikami na temat sposobów zapobiegania leptospirozie. Pracowników zachęca się do noszenia rękawiczek, aby zapobiec kontaktowi z moczem szczurów i innymi zagrożeniami. Powiedział, że departament przypomina pracownikom, aby unikali dotykania twarzy rękawiczkami roboczymi.

Powiedział, że ponieważ miasto przewozi więcej śmieci w pojemnikach, sprzątacze nie mają bezpośredniego kontaktu ze śmieciami i workami na śmieci. Dodał, że w ubiegłym roku wyrzucenie śmieci zmniejszyło liczbę 311 zwierząt, w tym o 6,3% w całym mieście i 14,3% w strefach redukcji szczurów. Do jesieni 70% wszystkich śmieci w mieście będzie umieszczanych w pojemnikach, co, jak mają nadzieję władze miasta, jeszcze bardziej zmniejszy populację szczurów.

READ  Pociski uderzają w Kijów, gdy afrykańscy przywódcy odwiedzają Ukrainę i Rosję w poszukiwaniu pokoju i zboża

Departament zdrowia poinformował w e-mailu, że współpracuje z wydziałem medycznym departamentu zdrowia w celu edukowania pracowników miasta na temat zagrożeń w miejscu pracy i protokołów bezpieczeństwa, w tym środków ochrony osobistej. W środę departament zorganizował wirtualne wydarzenie, aby poinformować pracowników o leptospirozie i innych zagrożeniach dla zdrowia.

„Będziemy nadal podejmować kroki, aby zapewnić, że pracownicy miasta będą świadomi najlepszych praktyk” – napisano w e-mailu.

W swoim zeszłotygodniowym poradniku departament zdrowia stwierdził, że leptospiroza przenoszona jest przez bakterie znajdujące się w moczu zakażonych zwierząt. Rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze skażoną wodą, glebą lub żywnością, która przedostaje się do organizmu przez otwarte rany lub błony śluzowe. Specyficzne bakterie występujące w Nowym Jorku są powiązane ze szczurem norweskim Duży brązowy gatunek jest obecny od dawna Biegnie przez miejskie śmieci, ulice, tunele, piwnice i kanały ściekowe. Przenoszenie przez człowieka jest rzadkie. Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że ludzie często chorują w wyniku kontaktu z miejscami, z których oddały mocz zarażone szczury, zwłaszcza podczas obsługi worków na śmieci lub pojemników na śmieci.

Objawy leptospirozy

Okres inkubacji choroby wynosi zwykle od pięciu do 14 dni, ale choroba może uaktywnić się po dwóch dniach lub pojawić się dopiero po miesiącu. Objawy u ludzi są bardzo zróżnicowane i obejmują gorączkę, ból głowy, biegunkę, żółtaczkę i wysypkę. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Jednak bez leczenia choroba może prowadzić do niewydolności nerek, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, uszkodzenia wątroby i problemów z oddychaniem.

W swoich zaleceniach władze miejskie stwierdziły, że bakterie Leptospira zwykle giną w ujemnych temperaturach lub suchym upale. Jednak zwiększone opady i nietypowo wysokie temperatury związane ze zmianami klimatycznymi zwiększają jego potencjał przetrwania, co może pomóc wyjaśnić, w jaki sposób bakterie rozwijały się w Nowym Jorku. W 10 z 24 przypadków w tym roku urzędnicy podali cieplejszą i bardziej wilgotną pogodę w czerwcu i październiku 2023 r. w porównaniu z poprzednimi latami.

READ  Akcje Pierwszej Republiki ponownie spadły, podczas gdy inne banki regionalne wzrosły

Urzędnicy ds. zdrowia zwrócili się do lokalnych dostawców o jak najszybsze zgłaszanie przypadków.

Naciski na kontrolę populacji szczurów ponownie wzbudziły zainteresowanie na początku tego roku po śmierci „Flaco”, słynnej nowojorskiej sowy, która uciekła z zoo w Central Parku. W lutym Flacco zginął po uderzeniu w budynek na Manhattanie. Patolodzy weterynaryjni w zoo na Bronxie Stwierdzono, że w jego organizmie znajduje się wysoki poziom trutki na szczury, która osłabia jego zdolność latania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *