Nowe dane łączą źródło epidemii z jenotami na rynku w Wuhan

Międzynarodowy zespół wirusologów powiedział w czwartek, że znalazł dane genetyczne z rynku w Wuhan w Chinach, łączące koronawirusa ze sprzedawanymi tam jenotami, co stanowi dowód na to, że mogła wybuchnąć najgorsza pandemia od stulecia. Zarażone zwierzę, które jest traktowane w ramach nielegalnego handlu dziką fauną i florą.

Począwszy od stycznia 2020 r. dane genetyczne pobierano z wymazów pobranych z hurtowego rynku owoców morza Huanan i okolic, wkrótce po tym, jak chińskie władze zamknęły rynek z powodu podejrzeń, że jest on powiązany z nową epidemią wirusa. Do tego czasu zwierzęta zostały usunięte, ale naukowcy wyszorowali ściany, podłogi, metalowe klatki i wózki często używane do transportu zwierząt.

W próbkach, które dały wynik pozytywny na obecność koronawirusa, międzynarodowy zespół badawczy znalazł materiał genetyczny należący do zwierząt, w tym duże ilości, które mogłyby pasować do jenota, powiedział trzech naukowców zaangażowanych w analizę.

Połączenie wirusa i materiału genetycznego zwierzęcia nie dowodzi, że szop pracz został zarażony przez psa. A nawet jeśli jenot jest zarażony, nie jest jasne, czy zwierzę przeniosło wirusa na ludzi. Inne zwierzę mogło przekazać wirusa ludziom lub ktoś zarażony wirusem mógł przekazać wirusa jenotowi.

Ale analiza wykazała, że ​​jenoty — puszyste zwierzęta spokrewnione z lisami i zdolne do rozprzestrzeniania koronawirusa — zdeponowały sygnatury genetyczne w tym samym miejscu, w którym pozostaje materiał genetyczny wirusa, powiedziało trzech naukowców. Powiedzieli, że te dowody są zgodne ze scenariuszem, w którym wirus rozprzestrzenił się z dzikiego zwierzęcia na ludzi.

Raport zawierający pełne szczegóły ustaleń Międzynarodowej Grupy Badawczej nie został jeszcze opublikowany. Ich analiza została opublikowana jako pierwsza atlantycki.

Chociaż nowe dowody nie rozwiązują kwestii początku epidemii, z pewnością wstrząsną debatą na temat pochodzenia epidemii.

Ale dane genetyczne z rynku dostarczają bardziej konkretnych dowodów na to, w jaki sposób wirus mógł rozprzestrzenić się z dzikich zwierząt poza laboratorium na ludzi. Sugeruje to również, że chińscy naukowcy przedstawili niekompletne dowody, które mogłyby uzupełnić szczegóły dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa na rynku Huanan.

Jeremy Kamil, wirusolog z Louisiana State University Health Sciences Center Shreveport, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że odkrycia pokazują, że „próbki z rynków wczesnego pochodzenia Covid były skażone odczytami DNA dzikich zwierząt”.

Dr Kamil powiedział, że istnieje niewiele rozstrzygających dowodów na to, że zarażone zwierzę wywołało epidemię. Ale, powiedział, „to naprawdę zwraca uwagę na nielegalny handel zwierzętami w intymny sposób”.

Chińscy naukowcy A badanie W lutym 2022 r. obserwujemy te same wzorce rynkowe. Badanie to wykazało, że próbki były pozytywne dla koronawirusa, ale stwierdzono, że wirus pochodzi od ofiar robiących zakupy lub pracujących na rynku, a nie od sprzedawanych tam zwierząt.

W pewnym momencie ci sami badacze, w tym niektórzy związani z Chińskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom, udostępnili surowe dane z wymazów dostępnych na rynku do GISAID, międzynarodowego repozytorium sekwencji genomów wirusów. (Próby skontaktowania się telefonicznie z chińskimi naukowcami w czwartek zakończyły się niepowodzeniem.)

4 marca Florence Debare, biolog ewolucyjny z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, przeszukiwała bazę danych w poszukiwaniu informacji związanych z rynkiem Huanan, kiedy zauważyła w wywiadzie, że pojawiło się więcej materiału filmowego niż zwykle. Początkowo dr był zdezorientowany, czy zawierały one nowe dane. Debare odłożyła je, logując się ponownie w zeszłym tygodniu, aby odkryć, że mają kolekcję nieprzetworzonych danych.

Eksperci ds. wirusów z niecierpliwością czekali na te surowe dane sekwencyjne z rynku, odkąd dowiedzieli się o ich istnieniu w chińskim raporcie z lutego 2022 r. Dr Debare powiedział, że zaalarmował innych naukowców, w tym liderów grupy, która opublikowała najnowszy zestaw badań. Rok wskazujący na pochodzenie rynku.

READ  Justin Verlander wygrywa z Marlinami, trafiając na listę kontuzjowanych

Międzynarodowy zespół — w tym Michael Worobe, biolog ewolucyjny z University of Arizona; Christian Anderson, wirusolog z Scripps Research Institute w Kalifornii; i Edward Holmes, biolog z University of Sydney, rozpoczęli w zeszłym tygodniu eksplorację nowych danych genetycznych.

Ich uwagę przykuł szczególnie jeden model. Naukowcy biorący udział w analizie powiedzieli, że został zabrany z wózka przymocowanego do konkretnego straganu na targu Huanan, który odwiedził dr Holmes w 2014 roku. Dr Holmes odkrył, że na tym straganie trzymano jenoty w klatkach na osobnej klatce, w której przebywały ptaki, idealne środowisko do rozprzestrzeniania się nowych wirusów.

Zespół badawczy odkrył, że wymaz pobrany z wózka na początku 2020 roku zawierał materiał genetyczny wirusa i jenota.

„W jednej z tych próbek byliśmy w stanie stosunkowo szybko stwierdzić, że było dużo kwasu nukleinowego jenota wraz z wirusowym kwasem nukleinowym” – powiedział Stephen Goldstein, wirusolog z University of Utah. Nowa analiza. (Kwasy nukleinowe to chemiczne elementy budulcowe, które niosą informację genetyczną).

Po tym, jak międzynarodowy zespół natknął się na nowe dane, zwrócił się do chińskich badaczy, którzy przesłali pliki, z ofertą współpracy, zgodnie z zasadami repozytorium online, poinformowali naukowcy biorący udział w nowej analizie. Następnie nagranie zniknęło z GISAID.

Nie wiadomo, kto je usunął i dlaczego.

Dr. — powiedział Debar. „Kluczem jest posiadanie większej ilości danych” – powiedział.

Naukowcy biorący udział w badaniu powiedzieli, że niektóre próbki zawierały również materiał genetyczny innych zwierząt i ludzi. Angela Rasmussen, wirusolog z Instytutu Szczepionek i Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie Saskatchewan w Kanadzie, powiedziała, że ​​należy spodziewać się ludzkiego materiału genetycznego, ponieważ ludzie tam robią zakupy i pracują. Połączony z rynkiem.

Dr Goldstein ostrzegł również: „Nie mamy zarażonego zwierzęcia i nie możemy definitywnie udowodnić, że w tym boksie było zarażone zwierzę”. Powiedział, że materiał genetyczny wirusa jest wystarczająco stabilny, że nie jest jasne, kiedy został zdeponowany na rynku. Powiedział, że zespół nadal analizuje dane i nie zamierza upubliczniać swojej analizy przed opublikowaniem raportu.

READ  NASA mówi, że osłona termiczna Oriona wygięła się po misji księżycowej Artemis 1

„Ale”, powiedział, „jest to tak dobre, jak możemy mieć nadzieję, ponieważ zwierzęta na rynku nie były wówczas pobierane”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *