OPEC+ rozpoczyna spotkania, na których można by uzgodnić dalsze cięcia wydobycia

  • Cięcia mogą wynieść nawet 1 milion baryłek dziennie – źródła
  • Saudyjski minister „uważa” na krótkich sprzedawców
  • OPEC+ może też zrewidować podstawę kwotowania – Źródła

WIEDEŃ, 3 czerwca (Reuters) – OPEC i jego sojusznicy rozpoczęli w sobotę dwa dni spotkań, które mogą zakończyć się cięciami produkcji o milion baryłek dziennie, poinformowały Reuters źródła OPEC+, ponieważ grupa stoi w obliczu cen ropy i flagi. Dostarcz kl.

OPEC+, grupa sojuszników kierowana przez Rosję i Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową, pompuje 40% światowej ropy naftowej, co oznacza, że ​​jej decyzje polityczne mogą mieć ogromny wpływ na ceny ropy.

Trzy źródła OPEC+ powiedziały Reuterowi w piątek, że w opcjach na niedzielną sesję dyskutowane są cięcia. Dwa inne źródła podały, że dodatkowe cięcia są mało prawdopodobne.

OPEC zorganizował osobną odprawę w sobotę, ale ministrowie nie skomentowali później ewentualnych decyzji politycznych.

Redukcje wyniosą 1 milion baryłek dziennie oprócz istniejących dobrowolnych cięć o 2 miliony baryłek dziennie i 1,6 miliona baryłek dziennie, podają trzy źródła, zaskakujący ruch ogłoszony w kwietniu, który wszedł w życie w maju.

Jeśli zostanie to zatwierdzone, całkowita redukcja wyniesie 4,66 mln baryłek dziennie, czyli 4,5% światowego popytu.

„Ta liczba jest wstępna, nie zajmowaliśmy się (jeszcze) tymi sprawami” — powiedział przed spotkaniami iracki minister ds. ropy Hayan Abdel-Ghani, zapytany o cięcie o 1 milion baryłek dziennie.

Cięcia produkcji wchodzą w życie zwykle miesiąc po ich uzgodnieniu, ale ministrowie mogą również zgodzić się na ich wdrożenie później. Mogą zdecydować o zachowaniu spójności danych wyjściowych.

Zachód oskarżył OPEC o manipulowanie cenami ropy i podkopywanie światowej gospodarki poprzez wysokie koszty energii. Zachód oskarżył OPEC o opowiadanie się po stronie Rosji pomimo zachodnich sankcji za inwazję Moskwy na Ukrainę.

READ  Zobacz, jak SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon Heavy 30 kwietnia

W odpowiedzi, drukowanie pieniędzy przez Zachód w ciągu ostatniej dekady napędzało inflację i zmuszało kraje produkujące ropę naftową do działań na rzecz zachowania wartości ich kluczowych produktów eksportowych, powiedzieli znawcy OPEC i obserwatorzy.

Kraje azjatyckie, takie jak Chiny i Indie, kupują lwią część rosyjskiego eksportu ropy i odmówiły przyłączenia się do zachodnich sankcji wobec Rosji.

Podstawowe rozmowy

Ministrowie OPEC+ spotkają się w Wiedniu od godziny 10:00 (08:00 GMT) w niedzielę, trzy godziny wcześniej niż pierwotnie planowano, z posiedzeniem plenarnym o godzinie 11:00.

Dwa źródła OPEC powiedziały, że ministrowie mogą również omówić nowe bazy produkcyjne, w ramach których każdy członek dokonałby cięć.

Takie rozmowy były w przeszłości kontrowersyjne.

Kraje Afryki Zachodniej, takie jak Nigeria czy Angola, od dawna nie są w stanie produkować zgodnie ze swoimi celami, ale sprzeciwiają się niższym poziomom bazowym, ponieważ nowe cele mogą zmusić je do prawdziwych cięć.

Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie nalegały na zdobycie większej liczby baz, aby sprostać rosnącej produktywności, ale oznaczałoby to, że ich udział w ogólnych cięciach zmniejszyłby się.

„Z niecierpliwością czekamy na rezolucję, która zachowa stabilność równowagi podaży i popytu”, powiedział minister energii ZEA Suhail Al Mazrouei przed spotkaniami.

Ministrowie rozmawiali z dziennikarzami w hotelach w Wiedniu. OPEC odmówił dostępu mediów do swojej siedziby reporterom z agencji Reuters i innych serwisów informacyjnych.

Niespodziewane ogłoszenie wydobycia w kwietniu pomogło podnieść ceny ropy o około 9 USD za baryłkę do poziomu powyżej 87 USD, ale szybko wycofały się pod presją obaw o globalny wzrost gospodarczy i popyt. W piątek Brent, międzynarodowy benchmark, kosztował 76 USD.

W zeszłym tygodniu minister energetyki Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz, powiedział, że inwestorzy stawiający na niższe ceny ropy lub spadające ceny powinni „ostrożnie”, co wielu obserwatorów rynku zinterpretowało jako ostrzeżenie przed dalszymi cięciami podaży.

READ  Rynki azjatyckie są mieszane, ponieważ trwa sezon wyników na Wall Street

Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się dalszego wzrostu światowego popytu na ropę w drugiej połowie 2023 r., co spowoduje wzrost cen ropy.

Jednak analitycy JPMorgan stwierdzili, że OPEC nie działał wystarczająco szybko, aby dostosować podaż, biorąc pod uwagę wysoki poziom produkcji w USA i wyższy niż oczekiwano rosyjski eksport.

Analitycy JPMorgan powiedzieli w notatce, że dodatkowe cięcia wyniosą około 1 miliona baryłek dziennie.

(Reportaż Ahmeda Khadera, Alexa Lawlera, Maha El Dahana i Julii Payne) Pisanie przez Dmitrija Żdanikowa; Montaż autorstwa Davida Holmesa, Frances Kerry i Christiny Finzer

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *