Organy nadzoru antymonopolowego proponują zakazanie klauzul o zakazie konkurencji dla pracowników

Komentarz

Federalna Komisja Handlu zaproponowała w czwartek przepis, który zakazywałby pracodawcom narzucania pracownikom zasad zakazu konkurencji – powszechna praktyka, która według ekonomistów obniża płace, zniechęca do tworzenia nowych firm i podnosi ceny konsumpcyjne.

Zakaz uniemożliwiłby firmom zawieranie umów o zakazie konkurencji z pracownikami lub utrzymywanie takich umów, jeśli już istnieją, i wymagałby od firm z aktywnymi klauzulami o zakazie konkurencji powiadamiania pracowników o ich nieważności. Takie umowy zazwyczaj uniemożliwiają obecnemu lub byłemu pracodawcy podjęcie pracy u konkurencji na określony czas.

FTC szacuje, że zakaz porozumień o zakazie konkurencji otworzyłby 30 milionów nowych miejsc pracy dla Amerykanów i podniósłby płace o 300 miliardów dolarów rocznie. Ta zasada, jeśli zostanie wdrożona, może wywołać falę uderzeniową w wielu branżach.

Pokazało to szeroko cytowane badanie ekonomistów z 2014 roku Prawie 20 procent pracowników Różne zawody w Stanach Zjednoczonych, od fryzjerów po inżynierów oprogramowania i pielęgniarki, podlegają zasadom zakazu konkurencji. Kontrakty te zmuszały pracowników do dźwigania długów podczas długich poszukiwań pracy, wypędzały pracowników z ich własnych branż lub zmuszały ich do wykonywania mniej płatnych zawodów.

Proponowana zasada została częściowo zasugerowana przez prezydenta Bidena Rozporządzenie wykonawcze z 2021 rTo pierwszy wielki strzał FTC w poszerzenie granic egzekwowania przepisów antymonopolowych w celu wzmocnienia pozycji Amerykanów. pracownicy.

Przewodnicząca FTC Lina Khan, nominowana przez Bidena, obiecała „wykorzystać wszystkie narzędzia z naszego zestawu narzędzi”, aby ograniczyć antykonkurencyjne zachowania firm, mówiąc, że proponowana jest zasada z powodu „mnóstwa dowodów ekonomicznych”. Sposoby, w jakie klauzule o zakazie konkurencji podważają konkurencję”.

Kongres rozszerza ochronę pracownic w ciąży i karmiących piersią

„Brak konkurencji zasadniczo blokuje pracowników, co oznacza, że ​​nie mogą znaleźć dla nich najlepszej pracy” – powiedział Kahn podczas rozmowy telefonicznej z reporterami w środę po południu. „Jeśli ten przepis zostanie sfinalizowany i wdrożony… [it] Zmusiłoby to pracodawców do bardziej agresywnego konkurowania z pracownikami w sposób, który doprowadziłby do wyższych płac i lepszych warunków pracy, zasadniczo wprowadzając konkurencję na rynek pracy.

READ  Jerome Powell odwrócił scenariusz

Proponowana zasada opiera się na wstępnym ustaleniu, że klauzule o zakazie konkurencji naruszają sekcję 5 ustawy o Federalnej Komisji Handlu, która zakazuje „nieuczciwych” metod konkurencji. FTC jest Poszukiwana jest opinia publiczna 30 dni w proponowanym przepisie, ale nie ujawnił terminu jego zatwierdzenia.

Przy obecnej demokratycznej większości FTC głosowało 3-1 za wydaniem zawiadomienia o proponowanej regule, co było pierwszym krokiem w jej procesie stanowienia prawa.

Perspektywa zakazu porozumień o zakazie konkurencji spotkała się z pewnym sprzeciwem ze strony środowiska biznesowego. Amerykańska Izba Handlowa napisał w liście do FTC w 2021 r Agencja „nie ma ustawowych uprawnień” do „szkodzenia konsumentom poprzez zakazanie wielu proaktywnych aspektów zakazu konkurencji”.

Rekordowo napięty rynek pracy, napędzany niedoborami w łańcuchu dostaw i pandemią koronawirusa, zmusił wiele firm do podniesienia płac i poprawy warunków w ciągu ostatniego roku, ponieważ pracownicy wykorzystali swoją przewagę, aby odejść i przenieść się, szczególnie w branżach o niskich płacach, takich jak hotelarstwo. Ale pracownicy objęci zakazem konkurencji nie mają takiej samej władzy, ponieważ rynek pracy na takich stanowiskach jest sztucznie ograniczany.

Coraz więcej badań wskazuje na umowy o zakazie konkurencji obniżyć płace i ruch Dla pracowników w różnych gałęziach przemysłu poprzez zapewnienie, że pracodawcy nie będą musieli konkurować ze sobą o pracowników poprzez podnoszenie płac lub poprawę warunków pracy.

Stosowanie klauzul o zakazie konkurencji sięga setek lat wstecz. Takie ograniczenia pierwotnie miały na celu ochronę tajemnic handlowych, ale w ostatnich latach stały się bardziej powszechne w umowach o pracę – umożliwiając nisko opłacanym pracownikom, pracownikom umysłowym i kierownictwu – firmom czerpanie korzyści z mniejszej konkurencji w grupie.

Proponowana zasada nie miałaby zastosowania do innych rodzajów ograniczeń zatrudnienia, takich jak umowy o zachowaniu poufności, ale poddałaby te zasady regulacjom FTC, jeśli agencja stwierdzi, że uniemożliwiają one pracownikom zmianę pracy. Dotyczy to nie tylko pracowników, ale także pracowników nieopłacanych, takich jak niezależni kontrahenci i nieopłacani stażyści.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych głodu w Kenii wzrasta do 201 | Wiadomości kryminalne

Niektóre stany, w tym Kalifornia, Oklahoma i Północna Dakota, już zakazały zawierania umów o zakazie konkurencji. Inne stany zakazały takich klauzul dla pracowników zarabiających poniżej określonego poziomu dochodów. Dane pokazują, że pracownicy w tych stanach z zakazami widzieli Wyższe zarobki Nawet więcej Ruch pracy Wtedy klauzule o zakazie konkurencji były legalne. Niektórzy obserwatorzy sugerują, że niechęć stanu do egzekwowania umów o zakazie konkurencji pomogła Dolinie Krzemowej w Kalifornii stać się globalnym centrum innowacji technologicznych.

Jednak wielu pracodawców nadal prosi pracowników o podpisywanie umów o zakazie konkurencji w państwach, w których ta praktyka jest zabroniona, po części dlatego, że nisko opłacani pracownicy nie są świadomi swoich praw. Ponieważ FTC boryka się z własnymi ograniczonymi zasobami, egzekwowanie tych zasad może stanowić wyzwanie w przyszłości.

Po miesiącach impasu Lina Khan zostaje uwolniona

Khan powiedział, że jest przekonany, że agencja jest w stanie zmusić firmy do przestrzegania przepisów, jeśli zasada zostanie wdrożona.

„Teraz firmy mogą przemycić to do umów i powiedzieć:„ Hej, ci pracownicy tak naprawdę nie mają szansy dowiedzieć się, jakie są ich prawa ”- powiedział Kahn. „Wszystkiemu temu można zapobiec, jeśli firmy proaktywnie informują pracowników i przekazują im wyraźne powiadomienia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *