Organy nadzoru antymonopolowego proponują zakazanie klauzul o zakazie konkurencji dla pracowników

Komentarz

Federalna Komisja Handlu zaproponowała w czwartek przepis, który zakazywałby pracodawcom narzucania pracownikom zasad zakazu konkurencji – powszechna praktyka, która według ekonomistów obniża płace, zniechęca do tworzenia nowych firm i podnosi ceny konsumpcyjne.

Zakaz uniemożliwiłby firmom zawieranie umów o zakazie konkurencji z pracownikami lub utrzymywanie takich umów, jeśli już istnieją, i wymagałby od firm z aktywnymi klauzulami o zakazie konkurencji powiadamiania pracowników o ich nieważności. Takie umowy zazwyczaj uniemożliwiają obecnemu lub byłemu pracodawcy podjęcie pracy u konkurencji na określony czas.

FTC szacuje, że zakaz porozumień o zakazie konkurencji otworzyłby 30 milionów nowych miejsc pracy dla Amerykanów i podniósłby płace o 300 miliardów dolarów rocznie. Ta zasada, jeśli zostanie wdrożona, może wywołać falę uderzeniową w wielu branżach.

Pokazało to szeroko cytowane badanie ekonomistów z 2014 roku Prawie 20 procent pracowników Różne zawody w Stanach Zjednoczonych, od fryzjerów po inżynierów oprogramowania i pielęgniarki, podlegają zasadom zakazu konkurencji. Kontrakty te zmuszały pracowników do dźwigania długów podczas długich poszukiwań pracy, wypędzały pracowników z ich własnych branż lub zmuszały ich do wykonywania mniej płatnych zawodów.

Proponowana zasada została częściowo zasugerowana przez prezydenta Bidena Rozporządzenie wykonawcze z 2021 rTo pierwszy wielki strzał FTC w poszerzenie granic egzekwowania przepisów antymonopolowych w celu wzmocnienia pozycji Amerykanów. pracownicy.

Przewodnicząca FTC Lina Khan, nominowana przez Bidena, obiecała „wykorzystać wszystkie narzędzia z naszego zestawu narzędzi”, aby ograniczyć antykonkurencyjne zachowania firm, mówiąc, że proponowana jest zasada z powodu „mnóstwa dowodów ekonomicznych”. Sposoby, w jakie klauzule o zakazie konkurencji podważają konkurencję”.

Kongres rozszerza ochronę pracownic w ciąży i karmiących piersią

„Brak konkurencji zasadniczo blokuje pracowników, co oznacza, że ​​nie mogą znaleźć dla nich najlepszej pracy” – powiedział Kahn podczas rozmowy telefonicznej z reporterami w środę po południu. „Jeśli ten przepis zostanie sfinalizowany i wdrożony… [it] Zmusiłoby to pracodawców do bardziej agresywnego konkurowania z pracownikami w sposób, który doprowadziłby do wyższych płac i lepszych warunków pracy, zasadniczo wprowadzając konkurencję na rynek pracy.

READ  Rakieta SpaceX wystrzeliwuje Kosmiczny Teleskop Euclid, aby sporządzić mapę „Mrocznego Wszechświata” (WIDEO)

Proponowana zasada opiera się na wstępnym ustaleniu, że klauzule o zakazie konkurencji naruszają sekcję 5 ustawy o Federalnej Komisji Handlu, która zakazuje „nieuczciwych” metod konkurencji. FTC jest Poszukiwana jest opinia publiczna 30 dni w proponowanym przepisie, ale nie ujawnił terminu jego zatwierdzenia.

Przy obecnej demokratycznej większości FTC głosowało 3-1 za wydaniem zawiadomienia o proponowanej regule, co było pierwszym krokiem w jej procesie stanowienia prawa.

Perspektywa zakazu porozumień o zakazie konkurencji spotkała się z pewnym sprzeciwem ze strony środowiska biznesowego. Amerykańska Izba Handlowa napisał w liście do FTC w 2021 r Agencja „nie ma ustawowych uprawnień” do „szkodzenia konsumentom poprzez zakazanie wielu proaktywnych aspektów zakazu konkurencji”.

Rekordowo napięty rynek pracy, napędzany niedoborami w łańcuchu dostaw i pandemią koronawirusa, zmusił wiele firm do podniesienia płac i poprawy warunków w ciągu ostatniego roku, ponieważ pracownicy wykorzystali swoją przewagę, aby odejść i przenieść się, szczególnie w branżach o niskich płacach, takich jak hotelarstwo. Ale pracownicy objęci zakazem konkurencji nie mają takiej samej władzy, ponieważ rynek pracy na takich stanowiskach jest sztucznie ograniczany.

Coraz więcej badań wskazuje na umowy o zakazie konkurencji obniżyć płace i ruch Dla pracowników w różnych gałęziach przemysłu poprzez zapewnienie, że pracodawcy nie będą musieli konkurować ze sobą o pracowników poprzez podnoszenie płac lub poprawę warunków pracy.

Stosowanie klauzul o zakazie konkurencji sięga setek lat wstecz. Takie ograniczenia pierwotnie miały na celu ochronę tajemnic handlowych, ale w ostatnich latach stały się bardziej powszechne w umowach o pracę – umożliwiając nisko opłacanym pracownikom, pracownikom umysłowym i kierownictwu – firmom czerpanie korzyści z mniejszej konkurencji w grupie.

Proponowana zasada nie miałaby zastosowania do innych rodzajów ograniczeń zatrudnienia, takich jak umowy o zachowaniu poufności, ale poddałaby te zasady regulacjom FTC, jeśli agencja stwierdzi, że uniemożliwiają one pracownikom zmianę pracy. Dotyczy to nie tylko pracowników, ale także pracowników nieopłacanych, takich jak niezależni kontrahenci i nieopłacani stażyści.

READ  Hollywoodzcy aktorzy dołączają do scenarzystów, by strajkować o północy

Niektóre stany, w tym Kalifornia, Oklahoma i Północna Dakota, już zakazały zawierania umów o zakazie konkurencji. Inne stany zakazały takich klauzul dla pracowników zarabiających poniżej określonego poziomu dochodów. Dane pokazują, że pracownicy w tych stanach z zakazami widzieli Wyższe zarobki Nawet więcej Ruch pracy Wtedy klauzule o zakazie konkurencji były legalne. Niektórzy obserwatorzy sugerują, że niechęć stanu do egzekwowania umów o zakazie konkurencji pomogła Dolinie Krzemowej w Kalifornii stać się globalnym centrum innowacji technologicznych.

Jednak wielu pracodawców nadal prosi pracowników o podpisywanie umów o zakazie konkurencji w państwach, w których ta praktyka jest zabroniona, po części dlatego, że nisko opłacani pracownicy nie są świadomi swoich praw. Ponieważ FTC boryka się z własnymi ograniczonymi zasobami, egzekwowanie tych zasad może stanowić wyzwanie w przyszłości.

Po miesiącach impasu Lina Khan zostaje uwolniona

Khan powiedział, że jest przekonany, że agencja jest w stanie zmusić firmy do przestrzegania przepisów, jeśli zasada zostanie wdrożona.

„Teraz firmy mogą przemycić to do umów i powiedzieć:„ Hej, ci pracownicy tak naprawdę nie mają szansy dowiedzieć się, jakie są ich prawa ”- powiedział Kahn. „Wszystkiemu temu można zapobiec, jeśli firmy proaktywnie informują pracowników i przekazują im wyraźne powiadomienia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *