Prezydent Biden nazywa chińskiego Xi dyktatorem

WASHINGTON (AP) – komentarze prezydenta Joe Bidena na temat chińskiego prezydenta Xi Jinpinga jako „dyktatora” i Chin jako kraju z „prawdziwymi problemami gospodarczymi” wywołały w środę szybkie potępienie ze strony Chin, otwierając nową rozłam po tym, jak oba kraje zgodziły się na tymczasowe środki . Musisz potwierdzić związek.

W Pekinie rzecznik MSZ Mao Ning potępił niezwykle ostre komentarze Bidena jako „bardzo absurdalne i nieodpowiedzialne”.

Do kłótni doszło po wizycie ministra spraw zagranicznych Anthony’ego Blinkena w Pekinie W poniedziałek starał się przełamać lody w stosunkach, które osiągnęły historycznie niski poziom. Chociaż obie strony uznały rozmowy za konstruktywne, nie przyniosły one znaczącego postępu poza porozumieniem o powrocie do szerszego programu współpracy i konkurencji.

Szybka reakcja Chin na Bidena, który jest znany z nieskryptowanych uwag wykraczających poza politykę jego administracji, rodzi pytania o to, czy jego uwagi cofną ograniczone postępy poczynione w starannie przygotowanej podróży Blingena, czy też obie strony pójdą naprzód.

Charakterystyka Chin Bidena pojawia się, gdy kampania przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi już się rozpoczęła, a republikanie oskarżają go o słabość wobec Chin.

Biden przygotowywał się również do powitania premiera Indii Narendry Modiego Wystawna wizyta państwowa w Waszyngtonie w środę wieczorem, której głównym tematem będzie wspólna ostrożność wobec Chin.

Podczas zbiórki pieniędzy w Kalifornii we wtorek wieczorem Biden odniósł się do tego, co według USA było chińskim balonem szpiegowskim, który latał przez dwa tygodnie w styczniu i lutym. Niespodziewane pojawienie się balonu na amerykańskim niebie wstrząsnęło relacjami międzyludzkimi i zmieniło naród amerykański.

Przemawiając do bogatych darczyńców na imprezie z okazji swojej kampanii reelekcyjnej w 2024 r., Biden przedstawił Xi jako pozbawionego kontaktu i zawstydzonego, co zakończyło się zestrzeleniem balonu przez siły powietrzne nad wschodnim wybrzeżem.

READ  Legenda Packers, Leroy Butler, nalega, aby New York Jets „nie pojechali na żaden Super Bowl” z Aaronem Rodgersem

„Powodem, dla którego Xi Jinping był tak zdenerwowany, kiedy zestrzeliłem ten balon z dwoma wagonami wypełnionymi sprzętem szpiegowskim, jest to, że nie wiedział, że on tam jest” – powiedział Biden tłumowi.

– Nie, mówię poważnie – dodał. „To był wielki wstyd dla dyktatorów, którzy nie wiedzieli, co się stało”.

Biden bagatelizował również konkurencję handlową z Chinami, które są drugą co do wielkości gospodarką świata po Stanach Zjednoczonych, ale walczą o wyjście z problemów fiskalnych ery Covid.

„Obiecuję, że nie będę się martwić o Chiny. Martwcie się o Chiny, ale nie martwcie się o Chiny” – powiedział Biden. „Mam na myśli naprawdę. Chiny mają prawdziwe problemy gospodarcze.

Komentarze Bidena pojawiły się kilka godzin po tym, jak wezwał oba kraje do wycofania się z incydentu z balonem, nazywając to „rozdziałem, który należy zamknąć” w wywiadzie dla MSNBC.

W środę w Pekinie Mao powiedział dziennikarzom, że komentarze Bidena „są całkowicie sprzeczne z faktami i poważnie naruszają etykę dyplomatyczną oraz poważnie naruszają polityczną godność Chin”.

„To rażąca prowokacja polityczna” – powiedział Mao.

Mao powtórzył chińską wersję epizodu z balonem, mówiąc, że balon służył do badań meteorologicznych i został przypadkowo przekierowany.

Urzędnicy administracji zasygnalizowali w środę, że Biden nie zamierza wycofywać swoich komentarzy.

Biden i Blinken „będą nadal odpowiedzialnie zarządzać tymi relacjami i utrzymywać otwartą linię komunikacji z ChRL” – powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, używając akronimu Chińskiej Republiki Ludowej.

„Ale oczywiście nie oznacza to, że nie będziemy otwarcie i szczerze mówić o naszych różnicach” – powiedział Patel, w tym o różnicach w globalnej konkurencji między demokracjami a autokracjami.

Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami narastały przez lata wraz z rozwojem konkurencji w zakresie handlu i globalnych wpływów. Powtarzające się wybuchy pomogły w zwiększeniu napięć, w tym narastaniu, amerykańskim cłom, sankcjom ekonomicznym nałożonym na Chiny i samorządnemu Tajwanowi.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych burzy zimowej wzrosła do 27 w Buffalo w stanie Nowy Jork, mieszkańcy uwięzieni pod śniegiem

Stany Zjednoczone naciskają na Chiny, aby przyjęły bezpośrednią komunikację między Bidenem, Xi i innymi wyższymi rangą przywódcami wojskowymi i cywilnymi USA i Chin jako kanałem łagodzenia napięć i zapobiegania eskalacji incydentów w otwarte działania wojenne.

Pomimo wysiłków dyplomatycznych administracji zmierzających do załagodzenia stosunków, analitycy wskazują na republikańską presję polityczną, a Biden wydaje się odchodzić od scenariusza, kontynuując krytykę Xi.

Bonnie Glaser, dyrektor ds. Azji w amerykańskim funduszu George’a Marshalla, wskazała w środę na status quo przemówienia Bidena o stanie Unii w lutym, kiedy po locie balonem republikańscy prawodawcy na widowni wygwizdali go na temat Chin i innych kwestii. Machając palcem w powietrzu, Biden krzyknął: „Wymień mi światowego przywódcę, który zamieni się miejscami z Xi Jinpingiem! mam imię! Nazwij mnie! „

Jeśli chodzi o Bidena, „otrzymuje dużo krytyki ze strony prawicy. Nie chce widzieć miękkich Chin. Postrzega Xi Jinpinga jako dyktatora” – powiedział Glaser.

„Nie jest zbyt dobry… w rozróżnianiu tego, co powiedzieć publicznie, a co powiedzieć prywatnie” – powiedział Glazer. „A związek płaci za to cenę. Nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział.

Steve Chang, dyrektor China Institute w School of Oriental and African Studies na Uniwersytecie Londyńskim i wieloletni obserwator chińskiej polityki, powiedział, że Xi mógł być zdenerwowany twierdzeniami, że nie został w pełni poinformowany o incydencie z balonem.

„Mam wrażenie, że Xi nie chce przesadzić i ponownie zamrozić związek” – powiedział Chang w e-mailu.

Początkowa reakcja Republikanów na komentarze Bidena była aprobatą. „To doskonały opis ich systemu rządów” – powiedział senator, czołowy republikanin w Senackiej Komisji ds. Wywiadu. — powiedział Marco Rubio.

Podczas gdy Xi przewodniczy krajowi formalnie zwanemu Chińską Republiką Ludową, jest głową państwa, szefem wojska i szefem rządzącej Partii Komunistycznej, a jego kadencja nie podlega żadnym ograniczeniom, które nie stanowią wyzwania dla jej władzy.

READ  Jak oglądać karty walk, kursy, wyniki, Alex Pereira-Israel Adesanya, Masvidal-Burns

W Kalifornii Biden powiedział darczyńcom, że Xi „chce ponownie się zaangażować”.

Blinken „wszedł tam… wykonał dobrą robotę, to po prostu wymaga czasu” – powiedział.

___

Współpracownik dziennikarza prasowego, Seung Min Kim, przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *