Prezydent Biden nazywa chińskiego Xi dyktatorem

WASHINGTON (AP) – komentarze prezydenta Joe Bidena na temat chińskiego prezydenta Xi Jinpinga jako „dyktatora” i Chin jako kraju z „prawdziwymi problemami gospodarczymi” wywołały w środę szybkie potępienie ze strony Chin, otwierając nową rozłam po tym, jak oba kraje zgodziły się na tymczasowe środki . Musisz potwierdzić związek.

W Pekinie rzecznik MSZ Mao Ning potępił niezwykle ostre komentarze Bidena jako „bardzo absurdalne i nieodpowiedzialne”.

Do kłótni doszło po wizycie ministra spraw zagranicznych Anthony’ego Blinkena w Pekinie W poniedziałek starał się przełamać lody w stosunkach, które osiągnęły historycznie niski poziom. Chociaż obie strony uznały rozmowy za konstruktywne, nie przyniosły one znaczącego postępu poza porozumieniem o powrocie do szerszego programu współpracy i konkurencji.

Szybka reakcja Chin na Bidena, który jest znany z nieskryptowanych uwag wykraczających poza politykę jego administracji, rodzi pytania o to, czy jego uwagi cofną ograniczone postępy poczynione w starannie przygotowanej podróży Blingena, czy też obie strony pójdą naprzód.

Charakterystyka Chin Bidena pojawia się, gdy kampania przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi już się rozpoczęła, a republikanie oskarżają go o słabość wobec Chin.

Biden przygotowywał się również do powitania premiera Indii Narendry Modiego Wystawna wizyta państwowa w Waszyngtonie w środę wieczorem, której głównym tematem będzie wspólna ostrożność wobec Chin.

Podczas zbiórki pieniędzy w Kalifornii we wtorek wieczorem Biden odniósł się do tego, co według USA było chińskim balonem szpiegowskim, który latał przez dwa tygodnie w styczniu i lutym. Niespodziewane pojawienie się balonu na amerykańskim niebie wstrząsnęło relacjami międzyludzkimi i zmieniło naród amerykański.

Przemawiając do bogatych darczyńców na imprezie z okazji swojej kampanii reelekcyjnej w 2024 r., Biden przedstawił Xi jako pozbawionego kontaktu i zawstydzonego, co zakończyło się zestrzeleniem balonu przez siły powietrzne nad wschodnim wybrzeżem.

READ  Ta słynna czarna dziura właśnie stała się ciemniejsza

„Powodem, dla którego Xi Jinping był tak zdenerwowany, kiedy zestrzeliłem ten balon z dwoma wagonami wypełnionymi sprzętem szpiegowskim, jest to, że nie wiedział, że on tam jest” – powiedział Biden tłumowi.

– Nie, mówię poważnie – dodał. „To był wielki wstyd dla dyktatorów, którzy nie wiedzieli, co się stało”.

Biden bagatelizował również konkurencję handlową z Chinami, które są drugą co do wielkości gospodarką świata po Stanach Zjednoczonych, ale walczą o wyjście z problemów fiskalnych ery Covid.

„Obiecuję, że nie będę się martwić o Chiny. Martwcie się o Chiny, ale nie martwcie się o Chiny” – powiedział Biden. „Mam na myśli naprawdę. Chiny mają prawdziwe problemy gospodarcze.

Komentarze Bidena pojawiły się kilka godzin po tym, jak wezwał oba kraje do wycofania się z incydentu z balonem, nazywając to „rozdziałem, który należy zamknąć” w wywiadzie dla MSNBC.

W środę w Pekinie Mao powiedział dziennikarzom, że komentarze Bidena „są całkowicie sprzeczne z faktami i poważnie naruszają etykę dyplomatyczną oraz poważnie naruszają polityczną godność Chin”.

„To rażąca prowokacja polityczna” – powiedział Mao.

Mao powtórzył chińską wersję epizodu z balonem, mówiąc, że balon służył do badań meteorologicznych i został przypadkowo przekierowany.

Urzędnicy administracji zasygnalizowali w środę, że Biden nie zamierza wycofywać swoich komentarzy.

Biden i Blinken „będą nadal odpowiedzialnie zarządzać tymi relacjami i utrzymywać otwartą linię komunikacji z ChRL” – powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel, używając akronimu Chińskiej Republiki Ludowej.

„Ale oczywiście nie oznacza to, że nie będziemy otwarcie i szczerze mówić o naszych różnicach” – powiedział Patel, w tym o różnicach w globalnej konkurencji między demokracjami a autokracjami.

Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami narastały przez lata wraz z rozwojem konkurencji w zakresie handlu i globalnych wpływów. Powtarzające się wybuchy pomogły w zwiększeniu napięć, w tym narastaniu, amerykańskim cłom, sankcjom ekonomicznym nałożonym na Chiny i samorządnemu Tajwanowi.

READ  Nuggets 2: 0 kontra Lakers: Korekta w Key Denver powoduje wzrost Jamaala Murraya w grze 2

Stany Zjednoczone naciskają na Chiny, aby przyjęły bezpośrednią komunikację między Bidenem, Xi i innymi wyższymi rangą przywódcami wojskowymi i cywilnymi USA i Chin jako kanałem łagodzenia napięć i zapobiegania eskalacji incydentów w otwarte działania wojenne.

Pomimo wysiłków dyplomatycznych administracji zmierzających do załagodzenia stosunków, analitycy wskazują na republikańską presję polityczną, a Biden wydaje się odchodzić od scenariusza, kontynuując krytykę Xi.

Bonnie Glaser, dyrektor ds. Azji w amerykańskim funduszu George’a Marshalla, wskazała w środę na status quo przemówienia Bidena o stanie Unii w lutym, kiedy po locie balonem republikańscy prawodawcy na widowni wygwizdali go na temat Chin i innych kwestii. Machając palcem w powietrzu, Biden krzyknął: „Wymień mi światowego przywódcę, który zamieni się miejscami z Xi Jinpingiem! mam imię! Nazwij mnie! „

Jeśli chodzi o Bidena, „otrzymuje dużo krytyki ze strony prawicy. Nie chce widzieć miękkich Chin. Postrzega Xi Jinpinga jako dyktatora” – powiedział Glaser.

„Nie jest zbyt dobry… w rozróżnianiu tego, co powiedzieć publicznie, a co powiedzieć prywatnie” – powiedział Glazer. „A związek płaci za to cenę. Nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział.

Steve Chang, dyrektor China Institute w School of Oriental and African Studies na Uniwersytecie Londyńskim i wieloletni obserwator chińskiej polityki, powiedział, że Xi mógł być zdenerwowany twierdzeniami, że nie został w pełni poinformowany o incydencie z balonem.

„Mam wrażenie, że Xi nie chce przesadzić i ponownie zamrozić związek” – powiedział Chang w e-mailu.

Początkowa reakcja Republikanów na komentarze Bidena była aprobatą. „To doskonały opis ich systemu rządów” – powiedział senator, czołowy republikanin w Senackiej Komisji ds. Wywiadu. — powiedział Marco Rubio.

Podczas gdy Xi przewodniczy krajowi formalnie zwanemu Chińską Republiką Ludową, jest głową państwa, szefem wojska i szefem rządzącej Partii Komunistycznej, a jego kadencja nie podlega żadnym ograniczeniom, które nie stanowią wyzwania dla jej władzy.

READ  Lamar High School z powodu strzelaniny na terenie kampusu – NBC 5 Dallas-Fort Worth

W Kalifornii Biden powiedział darczyńcom, że Xi „chce ponownie się zaangażować”.

Blinken „wszedł tam… wykonał dobrą robotę, to po prostu wymaga czasu” – powiedział.

___

Współpracownik dziennikarza prasowego, Seung Min Kim, przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *