Próba startu przeprowadzona przez załogę Boeinga Starliner została odwołana tuż przed końcowym odliczaniem

Terry’ego Rennę/AP

Kapsuła Starliner Boeinga umieszczona na rakiecie Atlas V wtoczy się 4 maja na platformę startową w Space Launch Complex 41 w stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Dwóch astronautów NASA dotarło do ostatnich godzin długo oczekiwanej próby wystrzelenia na pokładzie kapsuły Starliner Boeinga, rozpoczynając pierwszą załogową misję nowego statku kosmicznego.

Jednak misja została przerwana na około dwie godziny przed osiągnięciem przez zegar odliczający zero z powodu problemu z zaworem rakiety Atlas V – pojazdu roboczego zbudowanego przez United Launch Alliance z siedzibą w Alabamie, który wyśle ​​kapsułę Starliner w przestrzeń kosmiczną.

„Nazywamy to biznesem rakietowym 10 milionów szczegółów to biznes, a Twoja rakieta poleci tylko wtedy, gdy 10 milionów szczegółów będzie prawidłowych” – powiedział podczas transmisji internetowej Dillon Rice, komentator startu ULA.

Starliner — zaprojektowany, aby konkurować z Boeingiem Pomysłowa kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX – Samolot wystartował ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie w poniedziałek o 22:34 w celu inauguracyjnego lotu testowego z załogą.

Kontrolerzy startu mogą podjąć drugą próbę startu we wtorek wieczorem.

Pogoda lub problemy techniczne mogą zawsze zmusić wystrzelenie rakiety do końca, aż zegar odliczający osiągnie zero, ale prognoza na wtorkową próbę wystrzelenia jest tak dobra, jak to tylko możliwe. Meteorolodzy twierdzą, że istnieje tylko A 5% szans Chmury, wiatr lub burze stają na drodze.

Misja, nazwana testem lotu załogi, może być ostatnim kamieniem milowym, zanim NASA uzna statek kosmiczny Boeinga za gotowy do rutynowych operacji w ramach programu Commercial Crew agencji federalnej. Starliner dołączy do Crew Dragon firmy SpaceX w ramach wysiłków NASA mających na celu współpracę z prywatnymi partnerami branżowymi, poszerzając możliwości Ameryki w zakresie transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

READ  Morgan Spurlock, dokumentalista „Super Size Me”, umiera w wieku 53 lat

Członkowie załogi misji to weterani astronautów Suni Williams i Butch Wilmore, z których każdy był w kosmosie podczas dwóch poprzednich misji na pokładzie wahadłowca kosmicznego NASA i rosyjskiej misji Sojuz.

Terry’ego Rennę/AP

Astronauci NASA Suni Williams (po lewej) i Butch Wilmore pozują przed testem w locie załogi Boeinga Starliner po przybyciu do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie, 25 kwietnia.

„Sprawdzają wiele systemów: podtrzymywanie życia, sterowanie ręczne” – powiedział administrator NASA Bill Nelson podczas piątkowej konferencji prasowej. „Dlatego umieściliśmy na pokładzie dwóch pilotów testowych — z pewnością życiorysy Butcha i Suni są obszerne”.

Będzie to szósta pierwsza misja szóstego promu kosmicznego w historii Stanów Zjednoczonych, Nelson zauważył: „Zaczęło się od Merkurego, potem Gemini, potem Apollo, potem prom kosmiczny, potem (SpaceX) Dragon, a teraz Starliner”.

Williams jest także pierwszą kobietą, która dołączyła do takiej misji.

Jeśli po wystrzeleniu wszystko pójdzie zgodnie z planem, statek kosmiczny przewożący astronautów po dotarciu na orbitę oddzieli się od rakiety Atlas V i zacznie uruchamiać własne silniki. Starliner będzie stopniowo docierał do stacji kosmicznej w ciągu 24 godzin.

Williams i Willmore spędzą tydzień w laboratorium na orbicie Siedmiu astronautów i astronautów Już na pokładzie, podczas gdy Starliner stoi na zewnątrz.

Następnie oboje powrócą do domu w tej samej kapsule Starliner, która ma wylądować na spadochronie w jednym z kilku wyznaczonych miejsc na południowym zachodzie Ameryki.

Miękki test dużo podróżuje samolotem. NASA czekała pół dekady na wystrzelenie załogi Starlinerów, a rozwój Starlinera był nękany latami opóźnień, niepowodzeń i błędów. Mówiąc szerzej, Boeinga od lat nękają skandale w dziale samolotów, które niszczą jego tradycyjną markę przedsiębiorstwa z branży lotniczej.

Mark Nappi, wiceprezes Boeinga i kierownik projektu Starliner, mówił o procesie rozwoju podczas piątkowej odprawy. „Naprawdę moim źródłem nadziei jest ten proces”.

READ  USA wzywają Xi, by naciskał na Putina w sprawie „zbrodni wojennych” na Ukrainie

Jeśli lot testowy z załogą zakończy się pomyślnie, Boeing mógłby rozpocząć rutynowe misje na stację kosmiczną w imieniu NASA.

Po wycofaniu programu promu kosmicznego w 2011 r., w 2014 r. amerykańska agencja kosmiczna wybrała Boeinga do opracowania Starlinera wraz ze SpaceX i kapsułą Crew Dragon.

SpaceX ostatecznie pokonało Boeinga na platformie startowej w maju 2020 r., przeprowadzając załogowy test w locie kapsuły Crew Dragon. Od tego czasu NASA potrzebuje transportu personelu.

„Kibicujemy SpaceX. Dostęp do tego jest bardzo ważny dla naszego kraju i bardzo ważny dla NASA. – powiedział Nubby podczas marcowej konferencji prasowej. „Nie możemy się doczekać, aby zapewnić więcej (usług transportu astronautów)”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *