Pułap zadłużenia USA: Biden i Republikanie mają nadzieję na porozumienie

  • Bernda Debussmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton

Tytuł Filmu,

Zobacz: Wyjaśnienie pułapu zadłużenia – w ciągu 90 sekund

Prezydent Joe Biden i przywódcy republikańscy wyrazili ostrożny optymizm, że porozumienie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia USA zostanie osiągnięte po nadzwyczajnych rozmowach w Białym Domu.

Ale przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział dziennikarzom, że obie strony wciąż są daleko od siebie.

Konflikt zmusił Bidena do ograniczenia podróży zagranicznych.

Bez umowy Stany Zjednoczone mogłyby wejść w katastrofalną w skutkach niewypłacalność swojego długu w wysokości 31,4 bilionów dolarów (25 bilionów funtów) już 1 czerwca.

Niewywiązanie się przez rząd USA ze swoich zobowiązań dłużnych może wywołać globalny chaos finansowy.

Przywódca Demokratów nazwał wtorkowe godzinne spotkanie Gabinetu Owalnego „dobrym, produktywnym”, brzmiąc optymistycznie na temat perspektyw zawarcia umowy.

McCarthy powiedział, że ma nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte do końca tego tygodnia.

Zapytany o ryzyko upadku Ameryki z urwiska fiskalnego, kongresman z Kalifornii powiedział BBC News: „Wielką rzeczą w tym pytaniu jest to, że już usunęliśmy kwestię niewypłacalności”.

Powiedział także dziennikarzom, że wyznaczony przez Bidena przedstawiciel będzie negocjował bezpośrednio ze swoim personelem, co, jak powiedział, było oznaką, że „struktura naszych negocjacji uległa poprawie”.

W rozmowach uczestniczyło kilku starszych Demokratów, w tym wiceprezydent Kamala Harris, przywódca większości w Senacie Chuck Schumer i przywódca mniejszości Izby Reprezentantów Hakeem Jeffries.

W zamian za poparcie podniesienia pułapu zadłużenia przywódcy republikańscy domagają się cięć budżetowych. Chcą również surowszych wymagań dotyczących pracy dla odbiorców pomocy rządowej.

Powołując się na źródła zaznajomione z rozmowami, Associated Press donosi, że pomysł został „zdecydowanie” odrzucony przez Demokratów Izby Reprezentantów na innym spotkaniu we wtorek.

Biden wielokrotnie powtarzał, że potencjalne kwestie związane z zadłużeniem i budżetem należy rozdzielić.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Prezydent ma lecieć na szczyt G7 w Japonii w środę. Następnie miał odwiedzić Papuę-Nową Gwineę i Australię.

Ale teraz wróci po szczycie w Hiroszimie w dniach 19-21 maja, aby „zapewnić, że Kongres podejmie działania” w celu uniknięcia niewypłacalności, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Tak zwane spotkanie Quad w Sydney zostało teraz odwołane, a premier Australii Anthony Albanese powiedział, że przywódcy spróbują spotkać się z G7.

Osiągnięcie pułapu zadłużenia oznacza, że ​​rząd USA nie może pożyczyć więcej pieniędzy.

Oznacza to, że rząd nie będzie już mógł wypłacać pensji pracownikom centralnym i wojskowym. Czeki z Ubezpieczeń Społecznych – płatności, na których polegają miliony emerytów w Ameryce – zostaną odcięte.

Od czasu do czasu Kongres Stanów Zjednoczonych głosuje za podniesieniem lub zawieszeniem pułapu, aby móc pożyczyć więcej.

Niewypłacalność — która byłaby pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych — mogłaby zachwiać wiarą w polityczną zdolność Ameryki do płacenia rachunków.

Eksperci ostrzegają, że może to spowodować spiralę recesji w USA i wywołać wzrost bezrobocia.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała na wtorkowym wydarzeniu, że „niewypłacalność Stanów Zjednoczonych doprowadziłaby do katastrofy gospodarczej i finansowej”.

Tymczasem rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział: „Są kraje takie jak Rosja i Chiny, które nie pragną niczego więcej niż naszej niewypłacalności”.

Umowa mająca na celu uniknięcie tego scenariusza okazała się jak dotąd nieuchwytna. W kwietniu Republikanie zaproponowali porozumienie, które zamroziłoby pułap zadłużenia na poziomie 1,5 biliona dolarów lub do 31 marca, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

W zamian utrzymaliby wydatki w kluczowych agencjach rządowych na poziomie na kolejny rok podatkowy 2022 i ograniczyli wzrost wydatków do 1% rocznie przez następne 10 lat.

Argumentowali, że doprowadzi to do oszczędności w wysokości 4,8 bln USD.

Jednak propozycja pozwoliłaby uniknąć wielu priorytetów legislacyjnych pana Bidena, w tym umorzenia pożyczek studenckich.

Ostatni raz Stany Zjednoczone były bliskie niewypłacalności w 2011 r., kiedy ustawodawcy zawarli umowę na kilka godzin przed terminem.

To stanowisko doprowadziło do obniżenia ratingu kredytowego USA, pogrążyło giełdę i zwiększyło koszty pożyczkowe rządu.

„Nikt nie powinien trzymać domyślnego zakładnika” – powiedział we wtorek w Kapitolu przywódca większości w Senacie Chuck Schumer. Konsekwencje byłyby katastrofalne dla Ameryki.

Pułap zadłużenia USA był podnoszony, przedłużany lub korygowany 78 razy od 1960 roku.

READ  Ptasia grypa wykryta w nowojorskim parku — unikaj dzikiej przyrody: eksperci ds. zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *