Putin mówi, że Xi odwiedzi Rosję, więzi osiągną „nowe granice”

  • Putin spotkał Wanga
  • Putin powiedział, że Xi odwiedzi Rosję
  • Putin: Stosunki sięgają nowych granic
  • Wang: Inni nie mogą podważać naszych relacji
  • Wang: Stosunki chińsko-rosyjskie nie wykluczają się wzajemnie

MOSKWA, 22 lutego (Reuters) – Prezydent Chin Władimir Putin powiedział w środę, że stosunki osiągnęły nowy poziom w związku z obawami USA, że Pekin może udzielić materialnego wsparcia dla inwazji na Ukrainę.

Dostawy chińskiej broni do Rosji grozi eskalacją wojny do konfliktu między Rosją i Chinami z jednej strony, a Ukrainą i kierowanym przez USA sojuszem wojskowym NATO z drugiej.

Putin powitał na Kremlu czołowego chińskiego dyplomatę Wang Yi, mówiąc, że handel dwustronny jest lepszy niż oczekiwano i wkrótce osiągnie 200 miliardów dolarów rocznie i 185 miliardów dolarów w 2022 roku.

„Czekamy na wizytę prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej w Rosji i zgodziliśmy się na to” – powiedział Putin Wangowi.

„Wszystko postępuje, rośnie. Docieramy do nowych granic” – powiedział Putin.

Yi, który odbył osobne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, powiedział, że Chiny „zdecydowanie będą trzymać się obiektywnego i bezstronnego stanowiska i odegrają konstruktywną rolę w politycznym rozwiązaniu kryzysu”, według agencji informacyjnej Tass.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zadowolenie z bardziej aktywnego udziału Chin w wysiłkach na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie i szanuje chińskie „zrównoważone podejście”. Ale w osobnym oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że Ławrow i Yi nie rozmawiali o chińskim planie pokojowym.

Dla Putina wsparcie wielkiego mocarstwa Chin w czasie największej konfrontacji z Zachodem od szczytu zimnej wojny pozwala Rosji na przechylenie się w kierunku Azji na Zachodzie.

Wang powiedział Putinowi, że stosunki między obydwoma krajami wytrzymały presję ze strony burzliwej sytuacji międzynarodowej, a kryzysy stwarzają pewne możliwości.

Stosunki między Chinami a Rosją nie są skierowane przeciwko żadnej stronie trzeciej, ale „nie ulegną naciskom stron trzecich” – powiedział Wang przez tłumacza – wyraźny cios w Stany Zjednoczone.

„Wspólnie wspieramy multipolaryzację i demokratyzację w stosunkach międzynarodowych” – powiedział Wang Putinowi.

Kiedy Xi spotkał się twarzą w twarz z Putinem na krótko przed wysłaniem przez Rosję wojsk na Ukrainę, nazwali partnerstwo „bez ograniczeń”, co wzbudziło niepokój na Zachodzie.

Chiny, największy odbiorca rosyjskiej ropy, są jednym z głównych źródeł dochodów skarbu państwa Moskwy.

XI i Putina

Dla Xi Rosja jest teraz zależna od Pekinu i młodszego partnera odradzających się Chin, które już przodują w wielu technologiach XXI wieku.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzegł w sobotę, że Wangowi grożą konsekwencje, jeśli Chiny udzielą materialnego wsparcia rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Pekin odmówił militarnego wsparcia Rosji.

Po ostrzeżeniach Blinkena, że ​​nie przedstawi dowodów, Chiny oświadczyły, że Stany Zjednoczone nie są w stanie stawiać żądań.

„Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja międzynarodowa, Chiny są zobowiązane do współpracy z Rosją w celu utrzymania pozytywnego trendu w rozwoju stosunków między głównymi mocarstwami” — powiedział Wang Ławrowowi.

Podczas konfliktu na Ukrainie Xi stanął po stronie Putina, opierając się presji Zachodu, by izolować Moskwę. Handel chińsko-rosyjski gwałtownie wzrósł od czasu inwazji na Ukrainę, a Rosja zwiększyła eksport ropy do krajów azjatyckich, w tym do Chin.

Zgłoszone przez Reutera; Montaż przez Garetha Jonesa, Tomasza Janowskiego i Davida Lungrena

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *