Putin odwiedził okupowany Mariupol, symbol ukraińskiego oporu

(CNN) Władimir Putin W pozornie wyzywającym posunięciu, o którym poinformował Kreml, udał się do okupowanego przez Rosję Mariupola, kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał za nim nakaz aresztowania.

Putin latał Mariupol Zwiedzał dzielnice wokół miasta helikopterem i samochodem, zgodnie z oświadczeniem Kremla wydanym w niedzielę.

Rosyjski przywódca powiedział, że zatrzymał się, aby porozmawiać z mieszkańcami dzielnicy Newski i został zaproszony do domu mieszkańca. Nie jest jasne, kiedy ta wizyta miała miejsce.

Wiadomość o wizycie pojawiła się po tym, jak w piątek MTK wydał nakazy aresztowania Putina i rosyjskiej funkcjonariuszki Marii Ławowej-Bełowej w związku z planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Wizyta może być postrzegana jako szczególnie prowokacyjna dla Ukraińców, ponieważ Mariupol od dawna jest symbolem oporu i był świadkiem jednych z najbardziej zaciekłych walk od czasu inwazji Rosji w zeszłym roku.

Kreml Putin odwiedził też plażę Mariupol, klub jachtowy i budynek teatru.

Wicepremier Rosji Marat Kuznulin szczegółowo omówił z Putinem „trwające prace budowlane i restauracyjne”.

Kreml dodał, że Putin spotkał się na stanowisku dowodzenia specjalnej operacji wojskowej w Rostowie nad Donem.

Putin wysłuchał oświadczeń szefa Sztabu Generalnego – pierwszego wiceministra obrony Walerija Gierasimowa i kilku dowódców wojskowych.

MariupolMiasto portowe nad Morzem Azowskim, położone w obwodzie donieckim na Ukrainie i od maja 2022 roku pod bezpośrednią kontrolą Rosji.

To było w środku Mariupol Siły rosyjskie przeprowadziły niektóre ze swoich najgorszych ataków Atak na oddział położniczy W marcu ubiegłego roku i Bombardowanie teatru Zmusiło to setki cywilów do schronienia się.

Mariupol stał się symbolem ukraińskiego oporu podczas tygodni bezlitosnych rosyjskich ataków w zeszłym roku. Słynne jest, że nawet gdy większość miasta padła, jego obrońcy przez wiele tygodni bronili się pod hutą Azovstal.

Analitycy obrony powiedzieli wcześniej CNN, że siły rosyjskie próbowały zrównać z ziemią miasto Mariupol „aby ułatwić kontrolę”.

READ  Red Lobster, amerykańska firma produkująca owoce morza, ogłasza upadłość

Jedna trzecia z 450 000 ludzi, którzy mieszkali w mieście przed wojną, już tam mieszkała lewy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *