Trump spodziewa się aresztowania we wtorek


Waszyngton
CNN

Były prezydent Donald Trump powiedział w sobotę, że ma zostać aresztowany w związku z wieloletnim dochodzeniem w sprawie ukrytego programu finansowego z udziałem aktorki filmów dla dorosłych Stormy Daniels i wezwał swoich zwolenników do protestu przeciwko takiemu posunięciu.

W poście w mediach społecznościowych Trump powiedział, odnosząc się do siebie, że „główny kandydat Republikanów i były prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie aresztowany w przyszłym tygodniu we wtorek” – ale nie powiedział, dlaczego spodziewa się aresztowania. Po poście Trumpa jego zespół powiedział, że nie otrzymał żadnego powiadomienia od prawników.

John Miller z CNN poinformował w piątek, że przez cały tydzień trwały spotkania między miejskimi, stanowymi i federalnymi organami ścigania w Nowym Jorku w sprawie możliwych ustaleń dotyczących obrony Trumpa.

Nawiązując do apelu Trumpa skierowanego do zwolenników po wyborach prezydenckich w 2020 r., w sobotę wystosował wezwanie do działania: „Opór, odzyskajcie nasz naród”.

Były prezydent stara się pobudzić swój zespół i ma nadzieję, że impeachment pomoże mu politycznie, kilka osób poinformowanych w tej sprawie powiedziało CNN.

Jakikolwiek akt oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi, który ubiega się o reelekcję w 2024 roku, byłby historycznym pierwszym i szybko zmieniłby polityczną rozmowę wokół postaci, która już budzi podziały. Chociaż Trump ma bogatą historię pozwów cywilnych przed i po objęciu urzędu, akt oskarżenia oznacza dramatyczny wzrost jego nieszczęść prawnych, gdy pracuje nad odzyskaniem Białego Domu.

Oczekuje się, że kolejny świadek będzie zeznawał w poniedziałek, zgodnie ze źródłem zaznajomionym ze śledztwem. Nie wiadomo, czy będzie to ostatnie zeznanie przed głosowaniem nad ewentualnym aktem oskarżenia.

Przewidując wkrótce akt oskarżenia, zespół prawny Trumpa przygotowuje się za kulisami do kolejnych kroków.

Prawnik Trumpa, Joe Tacobina, powiedział później, że były prezydent oparł swoje twierdzenia na doniesieniach prasowych.

READ  80-letni amerykański turysta zabity przez słonia w Zambii

„Nikt nam nic nie mówi, co jest bardzo rozczarowujące. Prezydent Trump opiera swoją odpowiedź na doniesieniach prasowych” – powiedział Tacobina CNN.

Rzeczniczka Trumpa powiedziała w sobotę, że były prezydent nie otrzymał żadnych potencjalnych zarzutów z biura prokuratora okręgowego na Manhattanie, ale jego post „właściwie świadczy o jego niewinności”.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, republikanin z Kalifornii, zapowiedział możliwą obronę Republikanów na Kapitolu, tweetując w sobotę, że jakiekolwiek potencjalne oskarżenie byłego prezydenta będzie oznaczać „nadużycie władzy” przez biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie.

Mike Pence, który był wiceprezydentem za czasów Trumpa, powtórzył w sobotę przesłanie McCarthy’ego. „Cóż, podobnie jak wielu Amerykanów, jestem… jestem oszołomiony” – powiedział Pence Breitbart News w wywiadzie radiowym. Były wiceprezydent nazwał śledztwo prokuratora okręgowego na Manhattanie „sprawą polityczną”, która „cuchnie”.

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie odmówiło komentarza w sobotę.

Trump prywatnie skarżył się, że ma nadzieję, że zostanie postawiony w stan oskarżenia, ponieważ uważa, że ​​prokurator okręgowy Manhattanu Alvin Brock „go nienawidzi”, według źródła znającego oświadczenia Trumpa.

Ponieważ wielokrotnie namawiał swoich zwolenników do odrzucenia wyników wyborów prezydenckich w 2020 r., jego wezwanie do protestu w odpowiedzi na potencjalne aresztowanie zakończyło się atakiem na Kapitol USA 6 stycznia 2021 r.

Część doradców Trumpa prywatnie namawiała go, by nie wzywał do protestów, obawiając się, że optyka masowego protestu na ulicach Manhattanu wymknie się spod kontroli lub będzie przypominać powstanie z 2021 roku.

Oczekuje się, że zespół bezpieczeństwa Trumpa zostanie powiadomiony o ewentualnych aktach oskarżenia, a następnie zaangażuje się w negocjacje w sprawie poddania się i pierwszego pojawienia się.

Oczekuje się, że kolejny świadek będzie zeznawał w poniedziałek, zgodnie ze źródłem zaznajomionym ze śledztwem. Nie wiadomo, czy będzie to ostatnie zeznanie przed głosowaniem nad ewentualnym aktem oskarżenia.

READ  Meghan Markle i książę Harry są uśmiechnięci w niepewnej przyszłości Hollywood

Zespół Trumpa wielokrotnie powtarzał, że nie przyjmie zaproszenia do składania zeznań przed wielką ławą przysięgłych. Jednak wiele źródeł zaznajomionych z myśleniem jego zespołu prawnego mówi, że w przypadku oskarżenia wynegocjowałby datę kapitulacji z biurem prokuratora okręgowego.

Źródła zaznajomione ze spotkaniami podały, że zespół Trumpa zbierał się przez cały tydzień, aby zaplanować różne scenariusze, w tym wizytę Trumpa w Nowym Jorku i zdalne przesłuchanie podczas jego pobytu w Mar-a-Lago.

Niektórzy członkowie zespołu prawnego Trumpa doradzają Trumpowi, aby pojawił się zdalnie ze względów bezpieczeństwa, jeśli zostanie postawiony w stan oskarżenia. powiedział.

Według doniesień Trump rozważa również zatrudnienie nowego prawnika przyjaznego telewizji, który mógłby obsługiwać media zewnętrzne. Były prezydent znany jest z zatrudniania prawników i doradców w oparciu o ich obecność w telewizji i umiejętność obrony go w mediach.

Dwóch prawników zaangażowanych obecnie w śledztwo Departamentu Sprawiedliwości dotyczące byłego prezydenta, Jim Trusty i Christina Papp, sprowadziło Trumpa po obejrzeniu ich w telewizji.

Kampania dodaje personel, aby skupić się na przekazywaniu wiadomości dotyczących potencjalnego impeachmentu, o którym po raz pierwszy poinformował The New York Times.

Organy ścigania debatują nad tym, jak poradzić sobie z ewentualnym aktem oskarżenia złożonym przez wielką ławę przysięgłych hrabstwa Nowy Jork, i tańczą wokół możliwości bezprecedensowego aresztowania byłego prezydenta.

Jeśli zostanie postawiony w stan oskarżenia, oczekuje się, że były prezydent podda się i stanie w obliczu rozprawy sądowej i postawienia w stan oskarżenia, które może obejmować pobranie odcisków palców i zdjęcia policyjne, powiedziało CNN źródło zaznajomione ze sprawą.

Jednak może być trochę miejsca, aby przyspieszyć, jak szybko Trump jest przetwarzany i jak długo pozostaje w budynku, podało źródło. Na przykład, jak wyjaśniło źródło, władze natychmiast spróbują postawić go przed sądem.

Departament Policji Nowego Jorku nie odpowiedział natychmiast na zapytanie CNN po postach Trumpa w sobotę. Ale źródła organów ścigania z Nowego Jorku powiedziały CNN, że obrona przed możliwymi zarzutami przeciwko Trumpowi była omawiana w ramach codziennej odprawy NYPD w sobotę rano, a media społecznościowe były codziennie monitorowane pod kątem wszelkich zagrożeń.

READ  Zła pogoda opóźnia start satelity Arabsat SpaceX o 24 godziny - Space Travel Now

Źródła organów ścigania wiedzą, że Trump ma lojalnych zwolenników i przyjmują podejście wyczekujące, powiedziało CNN źródło. Nie wiedzą jeszcze, ile osób przybędzie na Manhattan w tym tygodniu, ale urzędnicy monitorują sytuację. Bardziej szczegółowa odprawa dotycząca bezpieczeństwa zaplanowana jest na poniedziałek.

Profil Trumpa w US Secret Service wyśle ​​​​go do biura prokuratora okręgowego na Manhattanie w celu pobrania odcisków palców, a następnie zrobi zdjęcie policyjne w biurach zespołu detektywistycznego prokuratora okręgowego. Jak to jest w zwyczaju w przypadkach, w których oskarżony może dobrowolnie poddać się, po aresztowaniu były prezydent zostaje postawiony bezpośrednio przed sędzią, gdzie zostaje zwolniony z własnej woli.

Funkcjonariusze organów ścigania wtajemniczeni w dyskusje powiedzieli, że w procesie planowania omówiono kilka kwestii, w tym bezpieczeństwo sądu i demonstracje lub wiece zwolenników Trumpa przed budynkiem sądu lub kontrdemonstracje protestujących przeciwko Trumpowi. Dwie grupy ścierają się.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *