Putin przedstawia wojnę jako wojnę o przetrwanie Rosji

  • Putin mówi, że Rosja walczy o przetrwanie
  • Putin mówi, że Rosjanie nie przeżyją
  • Putin mówi, że Zachód próbuje zniszczyć Rosję
  • Rosja musi wziąć pod uwagę potencjał nuklearny NATO

MOSKWA, 26 lutego (Reuters) – Prezydent Władimir Putin nazwał konflikt z Zachodem o Ukrainę egzystencjalną walką o przetrwanie Rosji i narodu rosyjskiego – i został zmuszony do wzięcia pod uwagę potencjału nuklearnego NATO.

Rok po wydaniu rozkazu inwazji na Ukrainę Putin coraz częściej przedstawia wojnę jako decydujący moment w rosyjskiej historii – i powiedział, że wierzy, że stawką jest przyszłość Rosji i jej mieszkańców.

„Mają jeden cel: rozwiązać były Związek Radziecki i jego część składową, Federację Rosyjską” – powiedział Putin państwowej telewizji Rossija 1 w wywiadzie nagranym w środę, ale opublikowanym w niedzielę.

NATO i Zachód odrzucają takie historie, twierdząc, że ich misją jest pomoc Ukrainie w obronie przed niesprowokowanym atakiem.

Putin powiedział, że Zachód chce podzielić Rosję, a następnie kontrolować największego na świecie producenta surowców, co, jak powiedział, doprowadzi do zniszczenia wielu obywateli Rosji, w tym rosyjskiej większości etnicznej.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„Nie wiem nawet, czy grupa etniczna, taka jak naród rosyjski, może przetrwać w obecnej formie” – powiedział Putin. Powiedział, że plany Westa zostały spisane na papierze, choć nie sprecyzowano, gdzie.

Stany Zjednoczone zaprzeczyły, że chcą zniszczyć Rosję, a prezydent Joe Biden ostrzegł, że konflikt między Rosją a NATO może wywołać III wojnę światową, chociaż powiedział, że Putin nie powinien pozostać u władzy.

Amerykańska i europejska pomoc wojskowa dla Ukrainy, warta miliardy dolarów, pokazuje, że Rosja konfrontuje się teraz z samym NATO – zimnowojennym koszmarem sowieckich i zachodnich przywódców.

Ukraina twierdzi, że nie spocznie, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze nie zostaną wydaleni z Ukrainy, w tym z Krymu, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

READ  Box Office „Super Mario Bros. Movie” przekracza miliard dolarów na całym świecie – The Hollywood Reporter

Rosja

Egzystencjalny system wojenny Putina pozwala 70-letniemu przywódcy Kremla trzymać Rosjan w ryzach przed znacznie głębszym konfliktem.

Oficjalna doktryna nuklearna Rosji zezwala na użycie broni nuklearnej — lub innej broni masowego rażenia — jeśli zostanie użyta przeciwko niej lub jeśli zostanie użyta broń konwencjonalna, co zagroziłoby „istnieniu państwa”.

Putin zasygnalizował, że jest gotów zerwać ramy kontroli zbrojeń jądrowych na Ukrainie – w tym zakaz prób jądrowych głównych mocarstw – chyba że Zachód się wycofa.

We wtorek starał się podkreślić rosyjską determinację na Ukrainie, zawieszając kluczowy traktat o kontroli zbrojeń jądrowych, ogłaszając, że nowe systemy strategiczne zostały oddane do służby bojowej i ostrzegając, że Moskwa może wznowić testy jądrowe.

Putin powiedział, że Rosja wznowi dyskusję tylko wtedy, gdy weźmie się pod uwagę francuską i brytyjską broń nuklearną.

Rosja, która odziedziczyła arsenał nuklearny Związku Radzieckiego, ma największy na świecie arsenał nuklearny. Ma okręty wojenne ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii Federacja Amerykańskich Naukowców.

„W dzisiejszej sytuacji, kiedy wszystkie wiodące państwa NATO ogłosiły, że ich głównym celem jest zadanie nam strategicznej klęski, nasz naród cierpi, jak mówią, jak możemy ignorować ich potencjał nuklearny w takich warunkach?” — powiedział Putin.

Putin powiedział, że największym osiągnięciem minionego roku była jedność narodu rosyjskiego.

Reportaż Reuters, montaż przez Guya Falconbridge’a i Tomasza Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *