Rakieta SpaceX Starship przygotowuje się do startu: aktualizacje na żywo

Srebrna wizja Elona Muska dotycząca wysłania ludzi na Księżyc i Marsa leży w pobliżu 480-metrowej wieży startowej w południowym rogu Teksasu. To nowa rakieta SpaceX o nazwie Starship, która jest potężniejsza niż jakikolwiek pojazd, który kiedykolwiek poleciał w kosmos.

Już w poniedziałek rano SpaceX po raz pierwszy podejmie próbę wystrzelenia prototypu statku kosmicznego w kosmos.

Podczas dyskusji audio z użytkownikami Twittera w niedzielę wieczorem, Mr.

Oto, co musisz wiedzieć o locie.

Kiedy startuje Starship i jak mogę go obejrzeć?

Statek kosmiczny i superciężki wzmacniacz, który wyniesie go na orbitę, mają zostać załadowane propelentami w poniedziałek rano na poligonie testowym SpaceX w Teksasie, niedaleko Brownsville. Platforma startowa, znana jako SpaceX Starbase, znajduje się w pobliżu Zatoki Meksykańskiej.

SpaceX planuje rozpocząć lot o godzinie 9:20 czasu wschodniego, a firma wcześniej twierdziła, że ​​może wystartować w dowolnym momencie przed godziną 10:30, która rozpocznie się o godzinie 9:00.

SpaceX powiedział, że uruchomi transmisję na żywo na swoim kanale YouTube 45 minut, zanim rakieta będzie gotowa do startu. Lub obejrzyj w odtwarzaczu wideo osadzonym powyżej.

Jeśli pojawią się problemy i SpaceX nie będzie mógł wystartować w poniedziałek, będzie kontynuował próby przez cały tydzień. W miejscu startu Wydawało się niewyraźne Niedzielne popołudnie, — powiedział SpaceX Pogoda jest „całkiem dobra jutro rano, ale obserwujemy uskok wiatru”.

ale panie Musk obniżył oczekiwania co do poniedziałkowej premiery, mówiąc, że prawdopodobnie zostanie opóźniona z powodów technicznych.

„Istnieje duża szansa, że ​​zostanie przełożona, ponieważ będziemy bardzo uważać na to wydanie” – powiedział. „Jeśli coś pójdzie nie tak, wiele może się nie udać”.

Co to jest statek kosmiczny?

Jest to najwyższa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano – ma 394 stopy wysokości, czyli prawie 90 stóp więcej niż Statua Wolności wraz z cokołem.

READ  Rozgrywający Dolphins Tua Tagovailoa został objęty protokołem wstrząśnienia mózgu NFL

Ma najwięcej silników w historii wzmacniacza rakietowego: superciężką dolną sekcję, która napędza górny statek kosmiczny na orbitę, z 33 potężnymi silnikami Raptor firmy SpaceX przymocowanymi do podstawy. Mogą generować 16 milionów funtów ciągu w pełnym zakresie, więcej niż Saturn V, który zabrał astronautów Apollo na Księżyc.

Starship został zaprojektowany tak, aby był całkowicie wielokrotnego użytku. Superciężki wzmacniacz to lądownik podobny do mniejszych rakiet SpaceX Falcon 9, a statek kosmiczny może powrócić z kosmicznego brzucha do atmosfery jak skoczek spadochronowy, zanim powróci do pozycji pionowej do lądowania.

Dlaczego SpaceX buduje statek kosmiczny?

Obecna rakieta SpaceX Falcon 9 jest najczęściej wystrzeliwaną rakietą na świecie. Został wysłany w kosmos 24 razy w 2023 roku, ostatnio w piątek wieczorem.

Statek kosmiczny to kolejny krok. Może przewozić więcej ładunku i więcej osób niż Falcon 9. A ponieważ jest w pełni wielokrotnego użytku, statek kosmiczny drastycznie obniży koszty wystrzeliwania ładunków na orbitę.

NASA płaci SpaceX za opracowanie wersji pojazdu do przenoszenia astronautów z orbity księżycowej na powierzchnię Księżyca na potrzeby misji Artemis III i IV w dalszej części dekady. Wysyłanie ludzi na Marsa Mr. Statki kosmiczne są kluczowe dla wizji Muska.

Co się dzieje podczas lotu?

Podczas poniedziałkowego lotu testowego statek kosmiczny spędzi część swojej orbity wokół Ziemi, zaczynając od Teksasu i pluskając się w wodach u wybrzeży Hawajów.

Ostatecznie SpaceX ma nadzieję na ponowne wykorzystanie zarówno Superheavy Booster, jak i Starship Orbital Vehicle do przyszłych startów i rutynowego lądowania. Ale w poniedziałek statek kosmiczny rozbije się o ocean i zatonie. Są one uważane za pierwszy test pojazdów, a dane mogą pomóc inżynierom naprawić to, co nie działa i wprowadzić ulepszenia.

niedzielny wieczór p. Według Muska głównym celem lotu jest przeniesienie rakiety na odpowiednią odległość od platformy startowej bez żadnych błędów.

READ  Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła uchwałę wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie Wojna Izraela w Gazie News

„Nie wysadzajcie wyrzutni” – powiedział.

Około ośmiu minut po poniedziałkowym starcie superciężki booster spadnie do Zatoki Meksykańskiej. Pojazd Starship poleci wysoko w kosmos, osiągnie wysokość około 150 mil i okrąży Ziemię przed ponownym wejściem w atmosferę. Około 90 minut po starcie, jeśli przeżyje ponowne wejście, spadnie do Oceanu Spokojnego około 100 km na północ od wyspy Kauai.

Ale przy wszystkich nowych systemach na pokładzie statku kosmicznego założyciel SpaceX przyznał, że trudno jest osiągnąć wszystkie cele związane z lotem.

„Istnieje milion sposobów, w jakie ta rakieta może zawieść” – powiedział. — powiedział Musk. – Mógłbym wymieniać godzinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *