Rezerwa Federalna i globalne banki centralne działają na rzecz zwiększenia dostępu do dolara

WASHINGTON – Rezerwa Federalna i inne główne globalne banki centralne ogłosiły w niedzielę, że pracują nad zapewnieniem natychmiastowej dostępności dolarów w całym światowym systemie finansowym, który został zniszczony przez krachy w Stanach Zjednoczonych i problemy bankowe w Europie.

Bank centralny, Bank Kanady, Bank Anglii, Bank Japonii, Europejski Bank Centralny i Narodowy Bank Szwajcarii ogłosiły. Oferuj często Tak zwane operacje swapowe, które umożliwiają zagranicznym bankom cotygodniowy dostęp do finansowania w dolarach amerykańskich, będą obowiązywać do kwietnia. Zamiast cotygodniowego oferowania Prasad jest teraz ofiarowywany codziennie.

Posunięcie to ma na celu powstrzymanie niestabilnych warunków na rynkach, gdy zdenerwowani inwestorzy reagują na wybuch Silicon Valley Bank i Signature Bank w USA oraz przejęcie Credit Suisse przez UBS w Europie. Wstrząsy w sektorze finansowym mogą się łatwo pogorszyć, jeśli inwestorzy będą mieli problemy z przemieszczaniem swoich pieniędzy — jak to często ma miejsce w przypadku niedoboru środków w dolarach w chwilach stresu. Linie wymazowe mogą pomóc złagodzić te stresy.

Jednak fakt, że banki centralne poprawiają stawki swapowe, podkreśla, jak poważne są skutki problemów bankowych: banki centralne zazwyczaj wycofują się z takich programów w obliczu poważnych problemów, takich jak kryzys finansowy z 2008 r. lub krach na rynku w 2020 r. Koronawirus infekcja.

Zgodnie z oświadczeniem banków centralnych, ruch ten jest „skoordynowanym ruchem mającym na celu poprawę płynności”.

Ten ruch poprzedza ważny tydzień dla banku centralnego. Rezerwa Federalna USA ma się spotkać w środę i ogłosić swoją ostatnią decyzję w sprawie stóp procentowych.

Jeszcze kilka tygodni temu wyglądało na to, że bank centralny może wykonać duży ruch o pół punktu na tym posiedzeniu, próbując zwalczyć zaskakująco upartą inflację w niezwykle odpornej gospodarce.

Ale wśród zamieszania w globalnym systemie bankowym inwestorzy uważają teraz, że duży ruch jest mało prawdopodobny: obstawiają mały ruch o ćwierć punktu lub brak jakichkolwiek działań, podczas gdy urzędnicy czekają, aby przeanalizować, w jaki sposób system finansowy radzi sobie z najnowszy. rozwój wydarzeń. Dodatkowo chaos w systemie bankowym może prowadzić do mniejszej akcji kredytowej, co może spowolnić gospodarkę.

READ  Caitlin Clark i Iowa pokonały Karolinę Południową w Final Four

Posunięcie to jest częścią trwającego dążenia banku centralnego do zwiększenia stabilności w światowym systemie finansowym. Tydzień temu Fed i inni regulatorzy ogłosili, że Signature Bank upadł i przenieśli się do tworzenia kopii zapasowych nieubezpieczonych depozytów w firmie i Silicon Valley Bank. Bank centralny stworzył również program pożyczek awaryjnych, aby pomóc bankom w trudnych czasach.

Program umożliwia bankom korzystanie z zabezpieczeń i innych aktywów w celu zabezpieczenia kredytów. Dla banków siedzących na aktywach o niskiej wartości po roku wysokich stóp procentowych Fed w celu walki z gwałtowną inflacją, zadziałałoby to jako rodzaj zaworu bezpieczeństwa, pozwalając im na gromadzenie gotówki bez ponoszenia ogromnych strat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *