Rosja wydaje nakaz aresztowania Lindsay Graham za komentarze na temat Ukrainy

MOSKWA (AP) – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji wydało w poniedziałek nakaz aresztowania senatora USA Lindseya Grahama po komentarzach, które wygłosił na temat konfliktu na Ukrainie.

W zmontowanym wideo ze swojego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, opublikowanym przez biuro Zełenskiego, Graham, republikanin z Południowej Karoliny, zauważył, że „Rosjanie umierają” i określił pomoc wojskową USA dla kraju jako „wielką”. Pieniądze, które wydaliśmy”.

Chociaż Graham wydawał się komentować różne części rozmowy, krótkie wideo z gabinetu prezydenta Ukrainy umieściło ich obok siebie, wywołując oburzenie w Rosji.

Więcej o wojnie na Ukrainie

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow skomentował w niedzielę, że „trudno wyobrazić sobie większy wstyd dla kraju niż posiadanie takich senatorów”.

Główna agencja dochodzeniowa w kraju, Komitet Śledczy, podjęła kroki w celu wszczęcia śledztwa przeciwko Grahamowi, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało nakaz jego aresztowania.

Graham był jednym z ponad 200 członków Kongresu USA, którym Moskwa zabroniła wjazdu do Rosji w zeszłym roku.

Komentując na Twitterze, Graham powiedział: „To dla mnie wielka przyjemność wiedzieć, że moje zaangażowanie na rzecz Ukrainy wywołało gniew reżimu Putina”.

„Będę walczył o wolność Ukrainy, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze nie zostaną wydaleni z terytorium Ukrainy” – napisał na Twitterze. „Noszę nakaz aresztowania wydany przez skorumpowany i niemoralny rząd Putina jako odznakę honorową”.

READ  Katastrofa helikopterów wojskowych w Kentucky; Zgłoszono ofiary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *