Wszystkie nowości Nvidii ogłoszone przez Jensena Huanga na Computex

Lubiany przez Jensena Huanga Aby wprowadzić sztuczną inteligencję do każdego centrum danych, The Nvidia – powiedział współzałożyciel i CEO dziś podczas Computex w Tajpej. Podczas pierwszego publicznego przemówienia Huanga od prawie czterech lat ogłosił kilka ogłoszeń, w tym daty premiery chipów, superkomputera DGX GH200 i partnerstwa z dużymi firmami. Oto wszystkie wiadomości z dwugodzinnego przemówienia.

1. Karta graficzna Nvidia GForce RTX 4080 Ti dla graczy jest obecnie w pełnej produkcji i jest „produkowana masowo” z partnerami na Tajwanie.

2. Huang ogłosił Nvidia Avatar Cloud Engine (ACE) for Games, konfigurowalną usługę AI Model Foundry z wstępnie wyszkolonymi modelami dla twórców gier. Dzięki interakcjom językowym opartym na sztucznej inteligencji NPC zyskają dodatkowy charakter.

3. Model obliczeniowy Nvidia Kuta obsługuje obecnie cztery miliony programistów i ponad 3000 aplikacji. Cuda odnotowała ponad 40 milionów pobrań, w tym 25 milionów pobrań tylko w zeszłym roku.

4. Produkcja na pełną skalę serwera GPU HGX H100 została rozpoczęta i „jest produkowana przez firmy z całego Tajwanu” — powiedział Huang. Twierdził również, że był to pierwszy na świecie komputer z silnikiem transformatorowym.

5. Huang nazwał przejęcie przez Nvidię w 2019 roku producenta chipów superkomputerowych Mellanox za 6,9 miliarda dolarów „jedną z największych decyzji strategicznych”.

6. Produkcja następnej generacji układów GPU Hopper rozpocznie się w sierpniu 2024 r., dokładnie dwa lata po rozpoczęciu produkcji pierwszej generacji.

7. Nvidia GH200 Grace Hopper jest już w pełnej produkcji. SuperChip 4 PetaFIOPS TE wykorzystuje 72 procesory ARM, 96 GB pamięci HBM3 i 576 procesorów graficznych połączonych za pomocą połączeń typu chip-to-chip. Huang opisał to jako pierwszy na świecie przyspieszony procesor komputerowy, który ma również gigantyczną pamięć: „To komputer, a nie chip”. Jest przeznaczony do zastosowań w centrach danych o wysokiej rezystancji.

READ  Producent komputerów PC Acer chce wejść na rynek e-rowerów z 35-funtowymi „ebii” – Ars Technica

8. Jeśli pamięć Grace Hopper to za mało, Nvidia ma rozwiązanie — DGX GH200. Został stworzony przez połączenie najpierw ośmiu Grays Hoppers z trzema przełącznikami NVLINK, a następnie połączenie ze sobą zasobników o pojemności 900 GB. Wreszcie 32 są połączone razem z kolejną warstwą przełączników, aby połączyć łącznie 256 żetonów szarego zbiornika. Powstały ExaFLOPS Transformer Engine działa jak gigantyczny GPU ze 144 TB pamięci GPU. Grace Hopper jest tak szybka, że ​​może obsługiwać warstwę 5G w oprogramowaniu, powiedział Huang. Google Cloud, Meta i Microsoft będą pierwszymi firmami, które uzyskają dostęp do DGX GH200 i poznają jego możliwości.

9. Nvidia i SoftBank nawiązały współpracę w celu wprowadzenia Grace Hopper Superchip w nowych rozproszonych centrach danych SoftBank w Japonii. Hostuj generatywną sztuczną inteligencję i aplikacje bezprzewodowe na wspólnej platformie serwerowej dla wielu dzierżawców, zmniejszając koszty i zużycie energii.

10. Partnerstwo SoftBank-Nvidia opiera się na architekturze referencyjnej Nvidia MGX, z której obecnie korzystają firmy na Tajwanie. Zapewnia modułową strukturę referencyjną, która umożliwia producentom komputerów zbudowanie ponad 100 wariantów serwerów dla sztucznej inteligencji, przyspieszonych obliczeń i aplikacji omniverse. Wspólne przedsięwzięcia obejmują ASRock Rack, Asus, Gigabyte, Pegatron, QCT i Supermicro.

11. Huang ogłosił akcelerowaną platformę sieciową Spectrum-X w celu przyspieszenia chmur opartych na sieci Ethernet. Posiada przełącznik Spectrum 4 ze 128 portami o przepustowości 400 GB/s i 51,2 T/s. Przełącznik został zaprojektowany do obsługi nowego typu sieci Ethernet i jest zaprojektowany kompleksowo do adaptacyjnego routingu, izolacji wydajności i przetwarzania w sieci szkieletowej, powiedział Huang. Ma inteligentny nick BlueField 3, który łączy się z przełącznikiem Spectrum 4 w celu kontrolowania przeciążenia.

12. WPP, największa na świecie agencja reklamowa, nawiązała współpracę z Nvidią w celu zbudowania silnika treści opartego na Nvidia Omniverse. Będzie w stanie tworzyć zdjęcia i treści wideo do wykorzystania w reklamie.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: Ukraina twierdzi, że udaremniła kolejny atak dronów w Kijowie

13. Platforma robotów Nvidia Isaac ARM jest teraz dostępna dla każdego, kto chce budować roboty i ma pełny stos od chipów po czujniki. Isaac ARM zaczyna się od chipa o nazwie Nova Orin i jest pierwszym w pełni referencyjnym stosem robotyki, powiedział Huang.

Dzięki swojej pozycji w dziedzinie sztucznej inteligencji akcje Nvidii poszybowały w górę w ciągu ostatniego roku, a obecnie jej wycena rynkowa wynosi około 960 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z najcenniejszych firm na świecie (tylko Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet i Amazon zajmują wyższą pozycję).

Chiński biznes stoi w miejscu

Nie ma wątpliwości, że chińskie firmy AI bacznie obserwują najnowocześniejszy krzem, który Nvidia wprowadza na stół. Tymczasem obawiają się kolejnej rundy amerykańskich zakazów chipów, które grożą podważeniem ich postępów w generatywnej sztucznej inteligencji, która będzie wymagać znacznie większej mocy obliczeniowej i danych niż poprzednie generacje sztucznej inteligencji.

W zeszłym roku rząd USA zakazał Nvidii sprzedaży procesorów graficznych A100 i H100 do Chin. Oba chipy są używane do uczenia dużych modeli językowych, takich jak GPT-4 OpenAI. H100, jego układ najnowszej generacji oparty na architekturze obliczeniowej Nvidii Hopper GPU z wbudowanym silnikiem Transformer, cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem. W porównaniu do A100H100 może zapewnić 9x szybsze szkolenie AI i 30x szybsze wnioskowanie AI w LLM.

Chiny to oczywiście ogromny rynek, którego nie można przegapić. Zakaz eksportu chipów kosztował Nvidię 400 milionów dolarów potencjalnej sprzedaży tylko w trzecim kwartale ubiegłego roku. To sprawiło, że Nvidia próbowała sprzedać Chinom wolniejszy chip, który spełniałby amerykańskie przepisy dotyczące kontroli eksportu. Ale na dłuższą metę Chiny będą szukać jeszcze silniejszych alternatyw, a zakaz stanowi wyraźne przypomnienie dla Chin, aby stały się samowystarczalne w kluczowych sektorach technologicznych.

READ  Firmy instytucjonalne wycofują się z amerykańskiego rynku mieszkaniowego – wystarczy spojrzeć na decyzję Starwood o zakupie 2000 domów jednorodzinnych na wynajem.

Jak ostatnio powiedział Huang Wywiad Z Financial Times: „Jeśli [China] Nie można kupić w USA, robią to sami. Więc Ameryka powinna być ostrożna. Chiny to bardzo ważny rynek dla sektora technologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *