Rosyjski pocisk uderzył w budynek mieszkalny w Dnieprze na Ukrainie, zabijając 5 osób

  • Pięć osób zginęło w dziewięciopiętrowym bloku – władze Kijowa
  • Co najmniej 60 osób zostało rannych w wyniku zawalenia się części budynku
  • Rosyjskie rakiety ponownie uderzyły w obiekty energetyczne w całym kraju
  • Zełenski żąda więcej broni do walki z Rosją

KIJÓW, Jan. 14 (Reuters) – Rosja przeprowadziła w sobotę poważny atak rakietowy na Ukrainę, uderzając w dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny w mieście Dnipro, zabijając co najmniej pięć osób i uderzając w kluczowe obiekty energetyczne, podali urzędnicy.

Minister energetyki Ukrainy powiedział, że nadchodzące dni będą „trudne”, ponieważ miesiące rosyjskich bombardowań zagroziły dostawom energii elektrycznej, bieżącej wody i centralnego ogrzewania w środku zimy.

W środkowo-wschodnim mieście Dniepr 20 osób zostało uratowanych z budynku mieszkalnego, w którym część budynku zawaliła się, wyrzucając dym w niebo, powiedział zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy.

„Tragedia. Pojechałem na miejsce… Całą noc będziemy grzebać w gruzach” – powiedział Borys Fiłatow, burmistrz miasta produkującego rakiety nad Dnieprem.

W ataku zginęło pięć osób, a co najmniej 60 zostało rannych, w tym 12 dzieci, a wiele innych zostało uwięzionych pod gruzami – powiedział gubernator regionu.

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w hutniczym mieście Krzywy Róg, gdzie w rodzinnym mieście prezydenta Wołodymyra Zełenskiego uszkodzonych zostało sześć domów, powiedział burmistrz Oleksandr Vilkul.

W swoim nocnym przemówieniu Zełenski zaapelował do Zachodu o dostarczenie większej ilości broni, aby zapobiec dalszym ofiarom tego, co określił jako „rosyjski terroryzm”.

„Czego to wymaga? Broni, którą nasi partnerzy mają na stanie i której oczekują nasi żołnierze. Cały świat wie, co i jak powstrzymać siewców śmierci” – powiedział.

Sobotni atak ma miejsce, gdy mocarstwa zachodnie wysyłają czołgi bojowe do Kijowa i przed spotkaniem sojuszników Ukrainy w Ramstein w Niemczech w następny piątek, gdy rządy ogłaszają najnowsze obietnice wsparcia wojskowego.

Na linii frontu na wschodzie Ukraina powiedziała, że ​​jej siły walczą o przejęcie kontroli nad małym miasteczkiem Soledar, gdzie Rosja poświęciła wiele żołnierzy i zasobów, aby poczynić pewne postępy po miesiącach niepowodzeń.

READ  Trump jest słyszany na taśmie omawiającej dokumenty „ściśle tajne, ściśle tajne”.

W Dnieprze zdjęcia pokazują strażaków gaszących płomienie wokół wraku niektórych samochodów. Brakuje dużej części mieszkania. Zewnętrzna część pozostałej części budynku została poważnie uszkodzona. Rannych wynoszono na noszach.

Rosja, która najechała Ukrainę w lutym ubiegłego roku, od października atakuje swoją infrastrukturę energetyczną rakietami i dronami, powodując poważne przerwy w dostawie prądu i zakłócenia w dostawie centralnego ogrzewania i bieżącej wody. Ukraina zestrzeliła 25 z 38 rosyjskich rakiet różnych typów – poinformowały siły powietrzne.

Urzędnicy powiedzieli, że pociski uderzyły w obiekty infrastruktury krytycznej we wschodnim Charkowie i zachodnim Lwowie. Urzędnicy poinformowali, że obwód charkowski jest całkowicie pozbawiony prądu i mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu i wody we Lwowie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii poinformowało, że w wyniku nalotu na północy kraju w pobliżu granicy z Ukrainą znaleziono szczątki pocisku.

poranny atak

Sobotni atak nastąpił kilka godzin po uderzeniu rakietowym na małą skalę w infrastrukturę krytyczną w Kijowie i we wschodnim mieście Charków.

Pierwszy atak był niezwykły, ponieważ pociski trafiły w cele, zanim zabrzmiały syreny nalotowe. Nikt nie został ranny, ale odłamki pocisków spowodowały pożary w okolicy i uszkodziły domy poza stolicą – poinformowały władze.

DTEK, największa prywatna firma energetyczna, wprowadziła awaryjne przerwy w dostawie prądu w wielu obszarach.

Infrastruktura mieszkaniowa ucierpiała również we wsi Kopiliv poza stolicą. Okna i dachy 18 prywatnych domów zostały wybite lub uszkodzone przez wybuchy, powiedział gubernator regionu Ołeksij Kuleba.

Komentując pierwszy atak, rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że rosyjskie pociski mogły zostać wystrzelone z północy po wysokiej, obracającej się trajektorii balistycznej, co wyjaśniałoby, dlaczego nie zabrzmiały syreny nalotowe.

Ukraina nie była w stanie zidentyfikować i zestrzelić pocisków balistycznych, powiedziała Ukraińska w internetowym serwisie Pravda.

Pociski trafiły w Kargi

Na północnym wschodzie Ukrainy dwie rakiety S-300 uderzyły w Charków w pobliżu granicy z Rosją w sobotę – poinformował gubernator regionu Oleg Sinehupov.

READ  Elon Musk twierdzi, że sprzeciwia się amerykańskim cłom na chińskie pojazdy elektryczne

Powiedział, że ataki uderzyły w ważne cele energetyczne i przemysłowe w regionach charkowskim i suhuvevskim.

Sobotnie strajki miały miejsce, gdy siły ukraińskie i rosyjskie walczyły o kontrolę nad Solader, małym miastem wydobywającym sól we wschodniej Ukrainie, które od wielu dni było przedmiotem nieustępliwej rosyjskiej ofensywy.

Ukraina twierdzi, że jej siły walczą o kontrolę nad Soledorem, ale przyznaje, że sytuacja jest trudna, walki uliczne są zaciekłe, a siły rosyjskie posuwają się z różnych kierunków.

Rosja poinformowała w piątek, że jej siły odzyskały kontrolę nad miastem liczącym przed wojną 10 000 mieszkańców, co jest niewielkim postępem, ale psychologicznie znaczącym dla sił rosyjskich, które cierpiały z powodu miesięcy niepowodzeń na polu bitwy.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować stanu Soledara.

Montaż: Tom Balmforth Scenariusz: Angus MacSwan, Mark Heinrich, Tomasz Janowski i Francis Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *