Rosyjski region przygraniczny zamyka centra handlowe i szkoły w związku z eskalacją ukraińskich ataków

Maksym Szemedow/Reuters

Miasto Biełgorod zostało zdobyte 10 marca.CNN

Wszystkie szkoły i uczelnie w okolicy Obwód Biełgorodski w Rosji Gubernator regionu ogłosił zamknięcie w poniedziałek i wtorek w związku ze wzrostem liczby ukraińskich ataków na region.

Centra handlowe będą zamknięte w niedziele i poniedziałki – dodał Wiaczesław Kladkow w oświadczeniu na Telegramie. Dotknięte powiaty położone są wzdłuż granicy z Ukrainą. Samo miasto Biełgorod jest zamknięte.

Częste ataki sprowadziły wojnę na Ukrainie na stronę Rosjan, którzy są w dużej mierze odizolowani od konfliktu.

Szef wywiadu Ukrainy Kyrillo Budanov powiedział w sobotę, że Rosjanie znaleźli się wśród grup dywersyjnych atakujących rosyjskie obwody Biełgorod i Kursk, które graniczą z Ukrainą.

„To opowieść o tym, jak Rosjanie rozwiązują ten wewnętrzny problem. Jedne lubimy bardziej, inne mniej. Ale obaj są Rosjanami” – powiedział Budanow.

Podczas transmisji dodał, że ataki będą kontynuowane.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti podała, że ​​rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że ataki na obwody Biełgorod i Kursk w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem, a prezydent Rosji Władimir Putin jest regularnie informowany o sytuacji.

W swoim wcześniejszym oświadczeniu Biełgorod„Sytuacja w mieście i obwodzie biełgorodskim jest bardzo trudna. Oczywiście kwestia bezpieczeństwa jest dla nas wszystkich bardzo ważna” – powiedział gubernator Klatkow.

„To oczywiste, że zaniepokojeni są nauczyciele, nianie i personel techniczny” – stwierdziła.

Szkoły i uczelnie w dotkniętych okręgach zostały skutecznie zamknięte od wtorkowego wieczoru w zeszłym tygodniu, a Kladkow ogłosił, że uczniowie będą uczestniczyć w, jak to określił, „dniach samokształcenia” aż do piątku. W momencie ogłoszenia wyraził nadzieję, że od poniedziałku szkoły będą mogły wznowić normalne funkcjonowanie.

Maksym Szemedow/Reuters

Mężczyzna jedzie na rowerze w pobliżu pawilonu targowego zniszczonego przez ostrzał w Szebekino w obwodzie biełgorodskim w Rosji, 11 marca.

Ukraina atakuje obwód Biełgorodu od pierwszej połowy 2023 r., ale tydzień temu nasiliła ostrzał i ataki.

READ  Praca w USA, jen japoński, zarobki Apple

Podobnie jak w pozostałej części Rosji, mieszkańcy Biełgorodu głosują w referendum, w którym, jak powszechnie się oczekuje, powrót Władimira Putina do władzy jako prezydenta.

W sobotę głosowanie trwało drugi dzień. Władze aresztowały kilku Rosjan Za popełnienie aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa.

W sobotę Kladkow powiedział, że w porannych atakach zginęły dwie osoby, w tym kierowca ciężarówki, w którego pojazd uderzył pocisk.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w sobotę w poście na swoim własnym kanale Telegram, że siły rosyjskie odparły podejmowane przez ukraińskich bojowników próby przedostania się do Rosji w kilku miejscach i przeprowadziły „złożony atak ogniowy na koncentrację siły roboczej i sprzętu wroga”.

W sobotę ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) przeprowadziła ataki dronami na trzy rafinerie ropy naftowej w rosyjskim regionie Samara, podało CNN ukraińskie źródło.

Trzy rafinerie – wszystkie należące do koncernu naftowego Rosnieft’ – zlokalizowane są wzdłuż Wołgi, w Nowokujbyszewsku, Samarze i Chisronie, w odległości 1000 km od kontroli Ukrainy.

Mieszkańcy Biełgorodu publikują w regionalnych mediach społecznościowych filmy pokazujące eksplozje i pożary przed budynkami mieszkalnymi w mieście, w którym miały miejsce ukraińskie strajki.

Na jednym z filmów słychać, jak kobieta mówi matce, że boi się wychodzić z mieszkania.

Na początku tygodnia grupy ukraińskich rosyjskich bojowników przeprowadziły we wtorek transgraniczny atak w mieście Biełgorod, podczas gdy miasto Biełgorod znalazło się pod intensywnymi atakami dronów i ostrzałem.

Według CNN w zeszłym tygodniu co najmniej pięć osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *