S&P 500 ustanowił nowy rekord, gdy inwestorzy zlekceważyli sztywne dane o inflacji

Na wyższą niż oczekiwano inflację w lutym wpływały dwa elementy: budownictwo mieszkaniowe i gaz.

Wskaźnik zakwaterowania wzrósł o 5,7% w ujęciu rocznym i 0,4% w ujęciu miesięcznym, co oznacza spadek w porównaniu ze styczniowym wzrostem wynoszącym 6% rocznie i 0,6% miesięcznie.

Zdaniem ekonomistów za wysokie odczyty inflacji bazowej w dużej mierze odpowiada lepka inflacja schroniska.

Wskaźniki czynszu i czynszu ekwiwalentnego dla właścicieli (OER) wzrosły odpowiednio o 0,5% i 0,4% w ujęciu miesięcznym. Godziwy czynsz właścicieli to hipotetyczny czynsz, jaki właściciel domu zapłaciłby za tę samą nieruchomość. W styczniu wskaźnik czynszów wzrósł o 0,4%, a OER o 0,6%.

Seema Shah, główny globalny strateg w Prime Asset Management, zauważył: „Chociaż inflacja w zakresie usług podstawowych ponownie wzrosła, wszystkie ważne usługi podstawowe osłabiły się w porównaniu z zeszłym miesiącem, podczas gdy inflacja w sektorze zakwaterowania spadła”.

Shah powiedział, że tendencja inflacyjna jest pozytywna, ale presja cenowa będzie słabnąć „bardzo stopniowo”.

„Ten wydruk wystarczy, aby utrzymać oczekiwania na obniżki stóp procentowych w czerwcu na stałym poziomie, ale kolejny taki wydruk w przyszłym miesiącu podważa historię miękkiego lądowania, która wypchnie pierwszą obniżkę w drugiej połowie roku” – stwierdził ekonomista.

Ceny energii – w dużej mierze odpowiedzialne za wzrost inflacji bazowej – wzrosły po miesiącach spadków napędzanych cenami gazu. Indeks wzrósł w lutym o 2,3% po spadku o 0,9% w styczniu. Jednak w ujęciu rok do roku indeks spadł o 1,9%.

Ceny gazu wzrosły o niezwykłe 3,8% od stycznia do lutego, po spadku o 3,3% w poprzednim miesiącu. Jest to głównie sezonowe i A ciągnięcie W amerykańskim zastosowaniu rafinacyjnym.

Inne indeksy, które wzrosły w lutym, obejmowały odzież, rozrywkę oraz używane samochody i ciężarówki.

BLS odnotował, że indeks cen biletów lotniczych wzrósł w lutym o 3,6%, po wzroście o 1,4% w styczniu. Indeks ubezpieczeń komunikacyjnych wzrósł o 0,9% miesiąc do miesiąca.

Indeks żywności wzrósł w lutym o 2,2% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ceny żywności pozostały na niezmienionym poziomie od stycznia do lutego. Indeks żywności w kraju pozostał w ciągu miesiąca na stałym poziomie, po wzroście o 0,4% w styczniu.

READ  Mamuty włochate są o krok bliżej powrotu

Jednakże żywność opuszczająca gospodarstwa domowe wzrosła o 0,1% miesiąc do miesiąca po wzroście o 0,5% w styczniu.

Przeczytaj więcej tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *