Statek utknął na krótko w Kanale Sueskim i pomyślnie wypłynął

KAIR, 25 maja (Reuters) – Holowniki wydobyły z wody duży statek, który od wielu godzin utknął w Kanale Sueskim, poinformował w czwartek agent żeglugowy Leth Agencies, umożliwiając powrót do normalnego przepływu przez jedną z najbardziej ruchliwych dróg wodnych na świecie.

Leth zidentyfikował statek jako 190-metrowy (623 ft) Xin Hai Tong 23.

„Zarząd Kanału Sueskiego pomyślnie odzyskał M/V XIN HAI TONG 23 o godzinie 07:40 (04:40 GMT). Konwój w kierunku północnym wejdzie o godzinie 09:30” – poinformowały agencje Leth w tweecie.

W oświadczeniu urzędnicy kanału powiedzieli, że zostali poinformowani o awarii silnika i wysłali holowniki, aby pomyślnie odzyskać statek. Dodali, że proces został nieco opóźniony z powodu awarii wciągarki statku.

W ramach środków zapobiegawczych komisja potwierdziła, że ​​po zakończeniu procesu pogłębiania operacje statków powrócą do normy w obu kierunkach.

Leth wcześniej napisał na Twitterze, że statek osiadł na mieliźnie o 4 rano czasu lokalnego, zakłócając konwoje co najmniej dwóch statków.

Dane żeglugowe Refinitiv Eikon pokazały, że statek pływający pod banderą Hongkongu „nie jest pod dowództwem” w pobliżu południowego krańca kanału. Początkowo był ustawiony pod kątem wzdłuż wschodniej strony kanału, ale został przesunięty w kierunku środka statku i skierowany na południe.

Obserwatorzy pokazali wokół statku trzy egipskie holowniki.

Statek wypłynął z portu w Dubaju w Arabii Saudyjskiej. Jest własnością Xiang B12 HK International Ship Charter i jest zarządzana przez Tosco Keymax International Shipping Management.

190-metrowy statek osiadł na mieliźnie w egipskim Kanale Sueskim w czwartek, ponownie budząc obawy o zakłócenia w światowym handlu wzdłuż jednego z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie.

Około 12% światowego handlu przepływa przez Kanał Sueski, najkrótszą trasę żeglugową między Europą a Azją.

Podczas silnych wiatrów w 2021 roku ogromny kontenerowiec Ever Given utknął w poprzek Kanału Sueskiego, wstrzymując ruch w obu kierunkach na sześć dni i zakłócając światowy handel.

W zeszłym roku holowniki wydobyły z wody tankowiec, który na krótko utknął w kanale z powodu usterki technicznej steru, podczas gdy kontenerowiec zepsuł się w kanale, powodując niewielkie opóźnienia w marcu.

READ  Kampanie Bidena i Trumpa zgadzają się co do zasad nadchodzącej debaty CNN na temat wyciszenia mikrofonu i podium

Raport Hadema Mahera i Ahmada Dolby; Montaż przez Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *