Szał na Twitterze Elona Muska nie jest główną przyczyną spadku akcji Tesli


Nowy Jork
CNN

Pojawiło się popularne błędne przekonanie na temat Elona Muska i Tesli: romans mega-miliardera z Twitterem jest głównym powodem, dla którego akcje Tesli straciły w tym roku tak dużą wartość. Ale gwałtowna wyprzedaż akcji Tesli w tym tygodniu dowiodła, że ​​problemy w firmie samochodowej Muska wykraczają poza Twittera.

Nawet gdy Musk zasygnalizował na Twitterze, że może ustąpić ze stanowiska dyrektora generalnego, inwestorzy martwili się, że perspektywy sprzedaży i zysków Tesli pogarszają się. Oznaka słabego popytu: Tesla ogłasza rzadką wyprzedaż. Firma zaoferowała dwa rabaty kupującym, którzy odbiorą pojazd do końca roku, początkowo oferując rabat w wysokości 3750 USD na początku tego miesiąca. Tesla podwoiła tę zniżkę do 7500 USD w czwartek.

„Tesla zaczyna dostrzegać załamanie popytu w Chinach i Stanach Zjednoczonych w czasie, gdy konkurencja pojazdów elektrycznych na całym świecie rośnie” – powiedział Dan Ives, analityk technologiczny w Wedbush Securities. 250 do 175 USD. „Uchwalone przez Teslę obniżki cen to kropla, która złamała grzbiet wielbłąda dla zapasów”.

Kolejny powód, dla którego akcje Tesli spadają: Gospodarka USA może Krawędź w recesji W przyszłym roku ucierpi sprzedaż samochodów. W czwartkowym wezwaniu na Twitterze Musk przewidział, że gospodarka znajdzie się w „poważnej recesji” do 2023 r.

„Myślę, że będzie więcej dramatów makro, niż ludzie myślą w tej chwili” – powiedział, dodając, że według Reutersa domy i samochody będą „nieproporcjonalnie dotknięte” warunkami ekonomicznymi.

Częścią problemu z ceną akcji Tesli jest to, że krytycy kwestionują, czy kiedykolwiek była tego warta Wycena na bilion dolarów Tak było na początku roku. W szczytowym momencie Tesla miała ułamek sprzedaży 12 największych producentów samochodów na świecie, ale przewyższała ich liczebnie. Dziś jest wart 399 miliardów dolarów.

„Prawie przeszło samego siebie” – powiedział Gene Munster z Lupe Ventures, kolejny fan Tesli. „Wciąż wierzę, że będzie to świetna firma. Myślę, że jeszcze zobaczymy takie liczby. Ale dotarcie tam może zająć dużo, dużo czasu.

READ  Franczyza ma swój historyczny debiut

Perspektywy wzrostu Tesli – cel wzrostu sprzedaży o 50% rocznie – pomogły w podniesieniu tej wyceny. Zgodziła się w październiku Ten cel sprzedaży został pominięty Na ten rok.

Rajd akcji był napędzany reputacją Muska jako geniusza, który zakłóca ogromny globalny przemysł samochodowy – wzrost o 743% w samym 2020 roku.

„Tesla była postrzegana jako przełomowa firma technologiczna, a nie producent samochodów, a duża część tej premii była związana z Muskiem” – powiedział Ives.

Krytycy Tesli twierdzą, że wiele z jej niebotycznej wyceny opiera się na obietnicach Muska dotyczących przyszłych produktów, z których wiele pojawia się wiele lat po ich pierwotnym obiecaniu.

Wybitnym przykładem jest Cybertruck, pickup Tesli, Pierwotnie opublikowane Trzy lata temu obiecali rozpocząć produkcję w 2021 roku. Obecnie ma rozpocząć produkcję w przyszłym roku, zwiększając produkcję w 2024 roku. Bród i początkujący producent pojazdów elektrycznych Rivian, z których oba mają dziś do kupienia elektryczne przetworniki. Może również podążać za planowaną ofertą elektrycznych pickupów General Motors.

„Elon Musk ma patologiczny problem z prawdą” – powiedział Gordon Johnson, jeden z największych krytyków Tesli wśród analityków. „Kiedy ludzie mówią, że jest geniuszem i innowatorem, opiera się to na wszystkich obietnicach, których nigdy nie spełnił”.

Johnson powiedział, że gdy akcje Tesli zaczną wyceniać podobnie jak inni producenci samochodów przed swoimi obietnicami, akcje Tesli będą miały znacznie większy spadek. Powiedział, że Tesla musi budować nowe fabryki prawie co roku, aby osiągnąć swoje cele wzrostu, ale nowe fabryki w Niemczech i Teksasie, które zostały otwarte wiosną, nie działają jeszcze na pełnych obrotach. Powiedział, że jego zakład w Chinach musiał ograniczyć produkcję z powodu słabej sprzedaży na rynku w obliczu ograniczeń Covid.

„Popyt w Ameryce spadł” – powiedział. „Dwa miesiące temu czas oczekiwania wynosił dwa lub trzy miesiące. Teraz możesz go dostać od razu. Zamierzają wyprodukować więcej samochodów niż sprzedają w trzecim kwartale. To jest definicja nadwyżki mocy produkcyjnych.

READ  Poznaj izraelskich demonstrantów sprzeciwiających się reformie sądownictwa Netanjahu

Chociaż tytuł ten jest kwestionowany na niektórych kluczowych rynkach przez Volkswagena w Europie i BYD w Chinach, Tesla nadal jest największym producentem pojazdów elektrycznych na świecie. A większa konkurencja pochodzi od uznanych producentów samochodów, takich jak Ford i GM.

Nie oznacza to, że Twitter nie odegrał roli w spadku cen akcji Tesli w tym roku: akcje Tesli straciły 66% wartości Muska. Zainteresowany Twitterem Po raz pierwszy wydany w kwietniu, 45% spadek od niego Objęte umową Pod koniec października.

Inwestorzy są rozczarowani, że Musk wydaje się płacić za większość swojego zakupu Twittera za 44 miliardy dolarów, sprzedając akcje Tesli. Musk, największy akcjonariusz Tesli, ma Sprzedał akcje Tesli za 23 miliardy dolarów Jego zainteresowanie Twitterem stało się publiczne w kwietniu.

Podczas czwartkowej rozmowy kosmicznej na Twitterze Musk zobowiązał się sprzedawać akcje Tesli co najmniej do 2024 roku. Ale nie dożył swojego poprzedniego statusu Obietnica w kwietniu W końcu sprzedał swoje akcje Tesli, sprzedając od tego czasu akcje o wartości 14,4 miliarda dolarów.

„To sytuacja Pinokia, gdy Musk mówi, że skończył sprzedawać akcje. Inwestorzy chcą zobaczyć, jak chodzi, a nie tylko mówi – powiedział Ives.

Kolejny czynnik związany z Twitterem: Musk mianował się dyrektorem generalnym Twittera, trzeciej co do wielkości firmy, którą prowadzi, wraz z Teslą i SpaceX. Tak więc wielu zakładało, że utrata skupienia się Muska na Tesli wystraszyła jego byłych wielbicieli na Wall Street.

Ale w tym tygodniu Kasthuri zaczął biegać głosowanie — oczywiście na Twitterze — i pyta, czy chce Porzuć tytuł CEO W swojej grze w mediach społecznościowych. Obiecał, że zastosuje się do tej decyzji, a 57,5% ankietowanych stwierdziło, że chce, aby odszedł.

To odejście może trochę potrwać – napisał na Twitterze Musk Poda się do dymisji – Jak tylko znajdę kogoś na tyle głupiego, by przyjąć tę pracę! W tym samym tweecie ostrzegł, że chociaż może zrzec się tytułu CEO na Twitterze, nie odchodzi całkowicie, mówiąc, że planuje „kierować zespołami oprogramowania i serwerów” po znalezieniu nowego „idioty” jako CEO.

READ  Justin Verlander wygrywa z Marlinami, trafiając na listę kontuzjowanych

Wyniki ankiety z późnej niedzieli wystarczyły, aby podnieść akcje Tesli na początku handlu w poniedziałek, ale akcje zakończyły dzień nieco niżej i każdego dnia traciły znacznie więcej. Akcje Tesli spadły w czwartek o 9% i zakończyły tydzień spadkiem o 18% po kolejnym spadku o 2% w piątek.

Pytanie brzmi, ile szkód wyrządziła marka Tesla porażka na Twitterze. Musk zwolnił tysiące pracowników i zabronił dziennikarzom, kiedy było to dozwolone Donalda Trumpa A inne wcześniej zablokowane konta zostały ponownie zaproszone do sieci Dr Anthony Fauci został oskarżonyobjął Teorie spiskowe Podczas swojej krótkiej kadencji jako dyrektor generalny wygłaszał oświadczenia przeciwko transseksualistom.

To mogło go zjednać niektórym, ale mogło rozgniewać innych potencjalnych nabywców, w tym liberałów, którzy są gotowi zapłacić premię za pojazd przyjazny dla środowiska.

„Myślę, że to wymierne szkody” – powiedział Munster, dodając, że promocja na Twitterze kosztowała Teslę 5% jej sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *