Tajne dokumenty Bidena: amerykańskie materiały wywiadowcze dotyczące Ukrainy, Iranu i Wielkiej Brytanii znalezione w prywatnym biurze Bidena, źródło mówi CNNCNN

Wśród przedmiotów z Joe BidenaJego czas jako wiceprezydenta w prywatnym biurze zeszłej jesieni obejmował notatki wywiadu USA i 10 dokumentów niejawnych obejmujących tematy związane z Ukrainą, Iranem i Wielką Brytanią, według źródła zaznajomionego ze sprawą.

Prokurator generalny Merrick Garland otrzymał wstępny raport na temat dokumentów, jak poinformowało źródło w organach ścigania, i teraz stoi przed krytyczną decyzją dotyczącą dalszego postępowania, w tym tego, czy wszcząć śledztwo na pełną skalę.

John Lash Jr., prokurator USA w Chicago, wielokrotnie informował Garlanda. Żadne dalsze odprawy nie są planowane, ale odbędą się w razie potrzeby, podało źródło.

Według dobrze poinformowanych źródeł, dokumenty niejawne pochodzą z lat 2013-2016. Zawierały również jawne dokumenty objęte ustawą o aktach prezydenckich w trzech lub czterech pudełkach.

Większość przedmiotów w biurze to osobiste dokumenty rodziny Bidenów Beau Bidenapogrzebie i nekrologach, powiedziało źródło CNN. Nie jest jasne, czy pudła zawierające dokumenty niejawne zawierały przedmioty osobiste.

Prokurator generalny Merrick Garland wyznaczył amerykańskiego prokuratora w Chicago, które jest kontrolowane przez administrację Trumpa, do zbadania sprawy, poinformowało wcześniej CNN. Garland wykonała ruch po otrzymaniu rekomendacji od National Archives and Records Administration.

Dokumenty zostały odkryte 2 listopada, sześć dni przed wyborami w połowie kadencji, ale sprawa stała się publiczna dopiero w poniedziałek dzięki doniesieniom prasowym.

Osobisty adwokat Bidena zamyka biuro w centrum DC, z którego Biden korzystał w ramach swojej pracy na University of Pennsylvania, źródło powiedziało CNN. Adwokat zobaczył szarą teczkę z napisem „Prywatne”, otworzył kopertę i zauważył w niej poufne dokumenty. Prawnik zamknął kopertę i zadzwonił do Nary, podało źródło.

Po komunikowaniu się z NARA zespół Bidena przeniósł kilka pudeł z powodu dużej ostrożności, mimo że wiele z nich zawierało przedmioty osobiste, podało źródło.

Biden powiedział we wtorek on nie wie Po odejściu z wiceprezydenta niektóre tajne dokumenty zostały zabrane do jego prywatnego gabinetu, a jego prawnicy natychmiast wezwali Archiwa Narodowe i „zrobili to, co trzeba było zrobić”.

READ  Republikanie odrzucają wezwania Demokratów do wezwania RFK Jr. jako świadka procesowego

Zapytany przez reportera na konferencji prasowej w Mexico City, gdzie brał udział w trójstronnym szczycie z przywódcami Meksyku i Kanady, Biden powiedział: „Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że do tego biura zabrano dokumenty rządowe. .

Prezydent powiedział, że dokumenty znaleziono „w pudełku, w zamkniętej szafce – a przynajmniej w szafie”.

„Ludzie wiedzą, że bardzo poważnie traktuję tajne dokumenty i informacje niejawne” – powiedział.

Lash zakończył już wstępną część swojego dochodzenia i przedstawił swoje wstępne ustalenia Garlandowi, podało źródło w organach ścigania.

Oznacza to, że Garland musi teraz zdecydować, jak postąpić. Garland był osobiście zaangażowany w podejmowanie kluczowych decyzji związanych ze śledztwem w sprawie dokumentów Trumpa i decyzją o wysłaniu FBI na poszukiwania w Mar-a-Lago.

W sprawie Trumpa specjalny doradca Jack Smith przejął zarówno śledztwo w sprawie działań Trumpa w kampanii po 2020 roku, jak i śledztwo w sprawie niejawnych dokumentów, które były prezydent zabrał do swojego kurortu na Florydzie. Badanie Bidena nie zbliża się do tego poziomu.

Garland zdecydował się poprowadzić dochodzenie w sprawie dokumentów Lasha Bidena, ponieważ jest jednym z dwóch pozostałych amerykańskich prawników wyznaczonych przez Trumpa i ponieważ nie został wyznaczony przez Bidena, aby uniknąć konfliktu interesów, ludzie zostali poinformowani o tej sprawie.

Oprócz Garland, Lash odbył dodatkowe spotkania z innymi urzędnikami Departamentu Sprawiedliwości.

W tym momencie Lash nie powinien robić żadnego dodatkowego „zbierania faktów”, powiedziało źródło.

W niezręcznym momencie w poniedziałek Garland siedział z Bidenem na szczycie dyplomatycznym w Meksyku, podczas gdy reporterzy zadawali pytania dotyczące śledztwa. Obaj zignorowali pytania.

Lash był jednym z urzędników z czasów Trumpa, których nie poproszono o rezygnację po objęciu urzędu przez Bidena w 2021 r., a dwaj demokratyczni senatorowie z Illinois poparli decyzję Michaela o zatrzymaniu go na stanowisku częściowo z powodu prowadzenia przez niego politycznie drażliwego śledztwa. Madigan, demokrata były przewodniczący Izby Reprezentantów stanu Illinois, został oskarżony o korupcję.

READ  Atmosferyczna rzeka zagraża Kalifornii powodzią wśród śniegu i ulewnego deszczu

Zbieg wydarzeń, wraz z tajnymi dokumentami znalezionymi w byłym biurze Bidena, postawił niektórych polityków w trudnej sytuacji.

Trump skrytykował Bidena i odpowiedział na posty w mediach społecznościowych, które publicznie krytykowały FBI za przeszukiwanie biur Bidena, a nawet Białego Domu w poszukiwaniu niewłaściwie wykorzystanych dokumentów.

Kluczowi Demokraci na Kapitolu wyrazili zaufanie do obsługi dostaw rządowych przez Bidena.

Nowo uprawnieni republikanie w Izbie Reprezentantów zobowiązali się już do rozszerzenia swoich sond nadzorczych o przedmiot dokumentów Bidena, a niektórzy postrzegają NARA jako cel dodatkowej kontroli.

Republikański kongresmen z Kentucky, James Comer, który obecnie przewodniczy Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, szybko wysłał listy do kancelarii prawnej Białego Domu i do Archiwów Narodowych, które nadzoruje jego komisja.

Wśród żądań zawartych w listach: wszystkie dokumenty uzyskano z prywatnego biura Bidena, w którym znaleziono dokumenty niejawne; Lista osób dostępnych dla tego biura; Wszystkie dokumenty i komunikacja między Białym Domem, Departamentem Sprawiedliwości i Archiwami Narodowymi są dokumentami odzyskanymi; oraz wszystkie dokumenty i komunikaty związane z obchodzeniem się z materiałami niejawnymi przez osobistych prawników Bidena, w tym ich statusy poświadczeń bezpieczeństwa.

Republikanin z Kentucky zażądał, aby dokumenty i inne informacje zostały przekazane do 24 stycznia i aby nie później niż 17 stycznia radca generalny NARA Gary Stern i dyrektor ds. Kongresu NARA John Hamilton zostali przesłuchani na piśmie z personelem komisji.

We wtorek nowy przewodniczący GOP komisji wywiadu Izby Reprezentantów zwrócił się do dyrektora wywiadu narodowego o przeprowadzenie oceny szkód w tajnych dokumentach znalezionych w osobistym biurze Bidena.

„Osoby, którym powierzono dostęp do informacji niejawnych, mają obowiązek i obowiązek ich ochrony” – napisał przedstawiciel Mike Turner z Ohio. „Ten problem wymaga dokładnego i dokładnego przeglądu”.

Wyjaśnienie: historia została zaktualizowana, aby określić, gdzie w biurze Bidena znaleziono tajne dokumenty.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *