Urzędnicy i gubernatorzy Ukrainy sprzątają po największym wstrząsie wojny

  • Wiceszef gabinetu Zełenskiego podał się do dymisji
  • Oficer obrony zaprzecza zarzutowi zawyżenia ceny towarów
  • Zastępca prokuratora krytykowany za wakacje w Hiszpanii
  • Alianci szukają niemieckich czołgów dla Kijowa

KIJÓW, Jan. 24 (Reuters) – Ukraina zwolniła we wtorek szereg gubernatorów i innych wyższych urzędników z pięciu rozdartych wojną prowincji we wtorek w największym wstrząsie wojennym przywództwem od inwazji Rosji w zeszłym roku.

Osobno we wtorek długo oczekiwana decyzja o tym, czy sojusznicy mogą wysłać niemieckie czołgi ciężkie na Ukrainę, w końcu dotarła do Berlina, a Polska poinformowała, że ​​formalnie wysłała swoją prośbę.

Gubernatorzy obwodów kijowskiego, sumskiego, dniepropietrowskiego, chersońskiego i zaporoskiego znaleźli się wśród kilkunastu wyższych ukraińskich urzędników, którzy we wtorek złożyli rezygnację lub zostali odwołani. Wszystkie pięć regionów było w ubiegłym roku głównymi polami bitew, dając ich gubernatorom niezwykle wysoki szacunek narodowy.

Odeszli także wiceminister obrony, zastępca prokuratora, wiceszef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz dwóch wiceministrów odpowiedzialnych za rozwój regionalny.

Niektóre, choć nie wszystkie, są powiązane z zarzutami korupcji. Ukraina ma historię niejednolitych i chwiejnych rządów i znajduje się pod międzynarodową presją, by pokazać się jako wiarygodny zarządca miliardów dolarów zachodniej pomocy.

„Istnieją już pewne indywidualne decyzje – niektóre dzisiaj, niektóre jutro – dotyczące ministerstw i innych centralnych struktur rządowych, a także urzędników na różnych szczeblach w regionach i organach ścigania” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu wideo.

Doradca Zełenskiego Mychajło Podoliak napisał na Twitterze: „Prezydent widzi i słucha społeczeństwa. I odpowiada bezpośrednio na kluczowe żądanie społeczne – sprawiedliwość dla wszystkich”.

Czystka nastąpiła dwa dni po aresztowaniu wiceministra infrastruktury i oskarżeniu o sprzeniewierzenie 400 000 dolarów z kontraktów na zakup generatorów w jednym z pierwszych dużych skandali korupcyjnych, które upubliczniono od wybuchu wojny 11 miesięcy temu.

READ  Kluczowe ryzyko Mavericks opłaciło się, gdy Luka Doncic i Kyrie Irving prowadzą do finałów zachodnich

Ministerstwo Obrony poinformowało, że Wiaczesław Szapowałow, wiceminister obrony odpowiedzialny za zaopatrzenie wojsk, złożył rezygnację, by zachować wiarygodność po tym, jak postawił w mediach nieprawdziwe zarzuty o korupcję. Po doniesieniu gazety, że ministerstwo zapłaciło za dużo za żywność dla żołnierzy, ministerstwo temu zaprzeczyło.

Prokuratura nie podała powodu odwołania zastępcy prokuratora generalnego Ołeksija Simonenki, który znalazł się pod ostrzałem ukraińskich mediów za urlop w Hiszpanii. Choć Zełenski nie wymienił w swoim przemówieniu nazwisk urzędników, zapowiedział nowy zakaz wyjazdów urzędników za granicę.

Cyryl Tymoszenko, wiceszef gabinetu Zełenskiego, sam bez powodu ogłosił swoją rezygnację. Pomagał w prowadzeniu prezydenckiej kampanii wyborczej w 2019 roku, a ostatnio pełnił rolę w nadzorowaniu polityki regionalnej.

Zmiany te są rzadkim wstrząsem skądinąd niezwykle stabilnym przywództwem w Kijowie w czasie wojny. Oprócz oczyszczenia agencji szpiegowskiej w lipcu, Zełenski w dużej mierze utknął ze swoim zespołem, budując wokół innych politycznych nowicjuszy, których były aktor telewizyjny doprowadził do władzy, kiedy został wybrany w wyniku osuwiska w 2019 roku.

Czas zdecydować o zbiornikach

Ogłoszenie przez Polskę, że oficjalnie zwróciła się do Berlina o pozwolenie na eksport niemieckich czołgów na Ukrainę, nadal opóźnia decyzję kanclerza Niemiec Olafa Scholza w kluczowej debacie wśród sojuszników o tym, jak wesprzeć Ukrainę.

„Mam nadzieję, że ta odpowiedź z Niemiec nadejdzie wkrótce, ponieważ Niemcy zwlekają, oszukują i zachowują się niezrozumiale” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. „Widzimy, że nie chcą szeroko zakrojonej pomocy Ukrainie w obronie”.

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział: „Podejmiemy działania w trybie pilnym, na jakie zasługują”.

Kijów od miesięcy błagał, by zachodnie czołgi dały jego siłom siłę ognia i mobilność, aby przebić się przez rosyjskie linie obronne i odzyskać okupowane terytorium.

READ  Sufit Manny'ego Machado z Padres

Niemieckie Pantery, wystawiane przez siły zbrojne w całej Europie, są powszechnie postrzegane jako najlepszy wybór, dostępne w dużych ilościach oraz łatwe w rozmieszczeniu i utrzymaniu. Jednak Niemcy do tej pory opierały się naciskom, by zastawić własne Leopardy i twierdziły, że ich sojusznicy jeszcze formalnie nie wystąpili o pozwolenie na ich wysłanie.

„Niemcy otrzymali już naszą prośbę o zgodę na transfer czołgów Leopard 2 na Ukrainę” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Proszę też stronę niemiecką o dołączenie do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2” – dodał. „To nasza wspólna sprawa, ponieważ stawką jest bezpieczeństwo całej Europy!”

Szef niemieckiej armii powiedział, że wysłanie czołgów było decyzją polityczną. Wysoki urzędnik powiedział, że wybór należy ostatecznie do Scholesa i jego gabinetu.

„Ostatecznie, za zgodą rządu, decyzja zostanie podjęta w Kancelarii” – powiedział Tobias Lindner, sekretarz stanu w MSZ, na konferencji poświęconej bezpieczeństwu zorganizowanej przez Handelsblatt w Berlinie.

„Wiosna będzie decydująca”

Linie frontu zostały w dużej mierze zamrożone przez dwa miesiące w bitwie, pomimo ciężkich strat po obu stronach. Powszechnie uważa się, że zarówno Rosja, jak i Ukraina planują atak w nadchodzących miesiącach.

Zachód zadeklarował miliardy dolarów pomocy wojskowej w zeszłym tygodniu, ale jeszcze nie odpowiedział na prośbę Kijowa o setki ciężkich czołgów bojowych, w oczekiwaniu na decyzję Niemiec w sprawie losu ich Panter.

Ukraiński urzędnik powiedział, że nadchodząca wiosna i lato będą decydujące.

„Jeśli planowana na ten moment duża ofensywa rosyjska nie powiedzie się, będzie to zguba Rosji i Putina” – powiedział w wywiadzie dla serwisu informacyjnego Delphi Wadim Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Sprawozdania z biur Reuters Pisanie: Peter Graff Redakcja: Timothy Heritage

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *